پیشنهادات ایران برای توسعه گردشگری سازمان شانگهای چیست؟

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ سرپرست دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: سه پیشنهاد انتخاب سالانه پایتخت گردشگری، تسهیل روادید و اشتراک‌گذاری تجارب علمی و اجرایی میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای را به دبیرخانه این سازمان ارائه کردیم.

اجلاس رویداد سال گردشگری ۲۰۲۳ سازمان همکاری شانگهای (Shanghai Cooperation Organisation) با حضور مسئولان دولتی و فعالان بخش خصوصی گردشگری کشورهای عضو این سازمان در استان ارومچی چین از روز پنجشنبه هفته گذشته آغاز شده است و تا روز یکشنبه – ۵ آذر ماه- ادامه دارد. هیات ایرانی به سرپرستی مسلم شجاعی سرپرست دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در این اجلاس حضور دارند که علاوه بر سخنرانی در روز اصلی اجلاس در نشست های تخصصی آن سخنرانی کردند.

حضور بخش خصوصی گردشگری ایران در نشست تخصصی در چین

مسلم شجاعی درباره نتایج این سفر و برگزاری رویداد سال گردشگری ۲۰۲۳ سازمان همکاری شانگهای اظهار داشت: دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای سال ۲۰۲۳ را سال گردشگری نام‌گذاری کرده بود،به همین مناسبت اعضای سازمان را به ارومچی دعوت کردند تا در یک مجموعه برنامه سه روزه شامل نشست تخصصی، اجلاس و سخنرانی، مذاکرات B۲B و بازدید شهری، این رویداد را جشن بگیرند، همچنین درباره راهکارهای توسعه و تقویت گردشگری میان کشورهای عضو SCO رایزنی کنند.

سرپرست دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی گفت: نشست‌های تخصصی این رویداد در سطح خوبی برگزار شد، هیات‌های مختلف از مسئولان بخش‌های دولتی و خصوصی حوزه گردشگری از کشورهای چین، ایران، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان و بلاروس در این اجلاس شرکت داشتند. همچنین نشست‌ها و مذاکرات B۲B میان فعالان بخش خصوصی گردشکری در حاشیه این اجلاس برگزار شد. به جز سخنرانی من به عنوان سرپرست دفتر گردشگری خارجی، نیما آذری رئیس انجمن موسسات آموزشی گردشگری و یاور عبیری رئیس جامعه حرفه‌ای بوم‌گردی‌های کشور در دو نشست تخصصی توسعه پایدار و کاهش فقر از مسیر گردشگری شرکت و سخنرانی کردند.

پیشنهادات ایران برای توسعه گردشگری سازمان شانگهای

شجاعی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران سه پیشنهاد مشخص به دبیرخانه سازمان همکاری شانگهای ارائه کرده است، اول این که برای تداوم برنامه‌ها و جلوگیری از قطع همکاری‌ها هر سال یک شهر از کشورهای عضو به عنوان پایتخت گردشگری سازمان انتخاب شود، در همین چارچوب آمادگی خود را اعلام کردیم که پیشنهاد اولیه طرح را ارائه و شهر مد نظر خودمان راهم معرفی کنیم، منتهی ابتدا باید این طرح در دبیرخانه مصوب شود و سپس طرح عملیاتی شود.

سرپرست دفتر بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی تصریح کرد: در این اجلاس همه کشورها بر تقویت تعاملات گردشگری تاکید داشتند به نظر می‌رسد باید دسترسی گردشگران کشورهای عضو تقویت شود، لذا پیشنهاد دادیم در بحث تسهیل روادید، یا لغو روادید گروهی یا هر فرایندی که دبیرخانه شانگهای تایید کند، اتفاق بیفتد تا گردشگران بتواند در حوزه شانگهای راحت‌تر سفر کنند.

وی بر اهمیت آموزش در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود: پیشنهاد دیگر ما این بود که کشورها عضو از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های مهارتی یکدیگر استفاده کنند و تجارب علمی و اجرایی خود را به اشتراک بگذارند، تا بقیه کشورها هم بتوانند از این تجارب بهره‌برداری کنند.

تقویت روابط گردشگری با اعضای شانگهای را دنبال می‌کنیم

شجاعی گفت: این همایش از روز پنجشنبه تا یکشنبه در شهر ارومچی در چین برگزار شد، البته سخنرانی اصلی روز جمعه بود، برنامه بازدید از جاذبه های گردشگری در استان سین‌کیانگ و ارومچی برگزار شد هیات ایران و تاجیسکتان به شهر ایلی در مرز قزاقستان رفتیم و علاوه بر بازدید از جاذبه های گردشگری این شهر با مدیران محلی شهر مذاکره داشتیم و ایران را معرفی کردیم.

وی با اشاره به پیوستن جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو اصلی به سازمان همکاری شانگهای گفت: رویکرد کلی وزارتخانه توسعه گردشگری با کشورهای مختلف است، ما در این سفر تلاش کردیم تعاملات و همکاری گردشگری با کشورهای عضو شانگهای را تقویت کنیم، لذا تلاش کردیم بر روی گسترش همکاری‌های چندجانبه با تمرکز بر تقویت روابط گردشگری و موضوع شبکه‌سازی میان کشورهای عضو سازمان شانگهای را مطرح و پیگیری کردیم.

به گزارش ایرنا، مجموعه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای جمعیت حدود ۳ میلیارد نفر را شامل می شود و تا قبل از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹ خروج بیش از ۲۵۰ میلیون گردشگر سالانه از این منطقه را ثبت کرده است که ۲۰درصد آنها ( ۵۰ میلیون گردشگر) در کشورهای عضو شانگهای جابه جا شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107