پژوهشگران چینی با استفاده از لیزر یک ساعت نوری بدون خطا ساختند

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ محققان چینی موفق شدند از لیزرهای استرانسیم و فوق پایدار استفاده کرده و یک ساعت اتمی بسازند که در نوع خود در جهان دومین ساعت محسوب می‌شود.

پژوهشگران در دانشگاه علم و فناوری چین یک ساعت نوری ساخته‌اند که عدم قطعیت آن کمتر از ۵ کوئیمتیلیونیم است. به گفته این محققان این ساعت می‌تواند تا ۷ میلیارد سال آینده بدون یک ثانیه خطا به جلو برود. از این رو زمان نشان داده شده توسط این ساعت بسیار دقیق است. ساعت‌های نوری می‌توانند نقش مهمی در آینده داشته باشند. به گفته دانشمندان با استفاده از این نوع از ساعت‌ها می‌توان سیستم‌های موقعیت‌یابی جهانی را به صورت دقیق‌تر و از طریق توزیع کلید کوانتومی توسعه داد.

در حال حاضر تیم‌های تحقیقاتی در کشورهای مختلف جهان روی توسعه چنین ساعت‌هایی کار می‌کنند. با این حال دقیق‌ترین ساعت اتمی ساخته شده در دانشگاه کلرادو در بولدر بوده است که عملکرد پایداری نیز از خود نشان داده. محققان چینی برای ساخت ساعت نوری خود از استرانسیم استفاده کردند. آنها در این مطالعه اتم‌های استرانسیم را تا دمای چند میکروکلوین خنک کرده سپس آنها را در یک شبکه یک بعدی و با کمک پرتوهای لیزر متقاطع حبس کردند. برای تحریک اتم‌ها و ایجاد یک انتقال ساعتی به صورت پایدار و دقیق نیز از یک لیزر فوق پایدار استفاده شد.

مقایسه کارکرد این ساعت اتمی با دیگر ساعت‌های اتمی نشان می‌دهد این ساعت نوری می‌تواند تا ۲.۲ کوئیمتیلیونیم پایدار باشد. همچنین عدم قطعیت آن نیز ۴.۴ کوئیمتیلیونیم است. به گفته این پژوهشگران ساعت نوری ساخته شده می‌تواند بدون حتی یک ثانیه جا ماندن طی ۷.۲ میلیارد سال در آینده کار کند. به گفته تیم چینی با استفاده از ساعت‌های نوری در آینده می‌توان زمان سنجی دقیقی را انجام داد.

همچنین به گفته آنها با استفاده از این مطالعه برای آزمایش نظریه‌های اساسی در فیزیک و همچنین جستجوی امواج گرانشی و ماده تاریک نیز راه حل‌های جدیدی ایجاد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت