مزایای استفاده از نانوحباب در کشاورزی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

بررسی‌های انجام شده روی فناوری‌ نانوحباب شرکت مولیایر نشان می‌دهد که استفاده از نانوحباب علاوه بر رشد بهتر گیاه و افزایش وزن محصول، به حذف عوامل بیماری‌زا کمک می‌کند.

 اواخر سال گذشته، یک مرکز تحقیقات پیشرو در زمینه کشاورزی در بلژیک به نام ProefStation، مطالعه روی دستگاه نانوحباب‌ساز شرکت مولیایر (Moleaer) را آغاز کرد. این کار با هدف بررسی و ارزیابی اثربخشی فناوری نانوحباب این شرکت روی کنترل فیتوفتورا کریپتوگا انجام شد که یک عامل بیماری‌زای بدنام بوده که بر سلامت ریشه تاثیر گذاشته و کشاورزی هیدروپونیک را با مشکل مواجه می‌کند.

 

در این مطالعه، محققان از فناوری نانوحباب‌ساز برای افزایش سطح اکسیژن در حد ۲۰ ppm استفاده کردند، در حالی که در گروه کنترل سطح اکسیژن از این میزان پایین‌تر بود. پاتوژن‌های بی هوازی مانند Phytophthora و Pythium به طور قابل توجهی بر رشد ریشه تأثیر می‌گذارند، در نتیجه رشد و عملکرد محصول را دستخوش تغییر می‌کنند. در این میان، اکسیژن موجود در آب یک عامل مهم برای تولیدکنندگان، به‌ویژه در کشاورزی هیدروپونیک است. دما نقش مهمی در گسترش این پاتوژن‌ها دارد، به‌طوری‌که برای هر دو گونه پایتیوم و فیتوفتورا رشد بهینه بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد است. بنابراین، در هنگام افزایش درجه حرارت برای کنترل گسترش این پاتوژن‌ها، تولیدکنندگان از کیفیت آب خوبی برخوردار می‌شوند.

 

در کارآزمایی انجام شده اثر آب غنی از نانوحباب به‌همراه ترکیب ضدپاتوژن ساپونین با نمونه کنترل مورد بررسی قرار گرفته است. گیاهان با فیتفتورا آلوده شدند و با افزایش دما، استرس اضافی نیز ایجاد شد. درجه حرارت بالاتر به طور مستقیم با رشد و گسترش پاتوژن‌ها مرتبط است. محققان به دنبال این سؤال بودند که نانوحباب‌ها چقدر روی کاهش بیماری در دماهای بالا مؤثر هستند. نتایج نشان داد که ریشه گیاهان زمانی که از نانوحباب استفاده شد، سلامت بیشتری را نسبت به نمونه کنترل تجربه می‌کند. کاهوی آبیاری شده با آب غنی از نانوحباب ریشه‌های قوی‌تر و سالم‌تری نسبت به نمونه کنترل داشت.

 

همچنین در عملکرد نیز تفاوت معنی‌داری دیده شد که به نفع فناوری نانوحباب بود. زمانی که از نانوحباب استفاده شد، وزن گیاه به میزان قابل توجهی افزایش یافت. این یافته‌ها نشان داد که استفاده از فناوری‌نانوحباب علاوه بر سلامت ریشه، روی افزایش وزن گیاه کاهو مؤثر است و در این آزمایش‌ها رشد مستمر گیاه در کشاورزی هیدروپونیک به خوبی مشاهده شد. همچنین افزایش میزان انتقال اکسیژن به آب با کمک فناوری‌نانوحباب مشاهده شد که به رشد ریشه و سلامت گیاه کمک کرد.

 

یک مطالعه موردی نیز در هلند انجام شده که در آن فناوری‌ نانوحباب برای رشد توت‌فرنگی استفاده شده است. نتایج نشان داد که غنی‌سازی آب آبیاری با نانوحباب، علاوه بر افزایش ۱۱ درصد عملکرد، موجب کاهش قابل توجه فیتوفتورا و پایتیوم شده است.

بیشتر بخوانید:

رشد ۲۰ درصدی صادرات محصولات غذایی و کشاورزی 

 

به نقل از ستاد نانو، علاوه بر کمک به از بین بردن پاتوژن‌ها بدون استفاده از مواد شیمیایی، از طریق اکسیژن‌رسانی بهبودیافته و کارآمد، فناوری‌ نانوحباب به حذف بیوفیلم‌ها نیز کمک کرد، بدون این که نیاز به مواد شیمیایی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت