محققان نوعی چوب شفاف برای ساخت نمایشگرها در آینده توسعه دادند

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ محققان نوعی چوب شفاف توسعه دادند که می تواند در آینده در صفحه نمایشگر گوشی های هوشمند و پنجره ها مورد استفاده قرار بگیرد.

ساختار متخلخل چوب می تواند طی تغییرات شیمیایی و فیزیکی تغییر کرده و برای برخی ویژگی های نوری، حرارتی، مکانیکی و یونی مورد استفاده قرار بگیرد. به همین دلیل محققان برخی استراتژی های جدید را برای اصلاح چوب با کار گرفتند تا بتوانند به این هدف دست پیدا کنند. چوب شفاف جدید می تواند در موارد مختلفی از جمله صفحه نمایش برای گوشی های هوشمند ‌و وسایل نوری نرم و درخشان مورد استفاده قرار گرفته و به به یک ابزار همه کاره تبدیل شود. همچنین می توان از آن در پنجره هایی با قابلیت تغییر رنگ نیز استفاده کرد.

در این روش پژوهشگران از روش زیگفرید فینک استفاده کرده و با حذف رنگدانه ها از سلول های گیاهی چوب، آن را به چوب شفاف تبدیل کردند. درون چپول کانال های عمودی شبیه یک نی قرار دارد که در کنار هم بسته شده اند. این سلول ها وظیفه انتقال آب و مواد مغذی درون درخت را بر عهده دارند. این سلول ها در زمان قطع درخت و تبخیر آب به صورت حفره های هوا باقی می مانند. محققان در ابتدا چسب موجود در این بافت ها را از بین بردند که در نهایت تنها یک چارچوب شیریرنگ توخالی باقی می ماند.  برای شفاف باقی ماندن این سلول ها از رزین اپوکسی استفاده شده تا نور را با درجه ای از شفافیت مشابه با دیواره های سلولی خم کرده و چوب را شفاف کند.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *