لاهه دستور توقف حمله به رفح را داد

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ دیوان بین المللی دادگستری با ۱۳ رأی موافق و ۲ رأی مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی اسرائیل در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

 

به گزارش خبرداری  به نقل از الجزیره، دیوان بین المللی دادگستری در شهر لاهه هلند با ۱۳ رأی موافق و ۲ رأی مخالف حکم توقف فوری عملیات نظامی رژیم صهیونیستی در رفح را صادر کرد و بازگشایی گذرگاه رفح را برای ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه خواستار شد.

 

در حکم دیوان بین المللی دادگستری آمده است: اسرائیل باید عملیات نظامی یا هر اقدام دیگری را در رفح متوقف کند. اسرائیل باید گذرگاه رفح را برای ورود کمک های بشردوستانه به نوار غزه باز کند.

 

 • این نهاد قضایی بین المللی در ادامه حکم خود تأکید کرد: اسرائیل باید دسترسی هر کمیته حقیقت‌یاب را به نوار غزه برای تحقیق درباره اتهام نسل‌کشی در این باریکه تضمین کند و باید ظرف یک ماه گزارشی از اقدامات خود را به دیوان بین المللی دادگستری ارائه کند

 

 • قاضی «نواف سلام» رئیس دیوان بین المللی دادگستری در این جلسه گفت: آفریقای جنوبی از دادگاه خواست تا از صلاحیت خود استفاده کند و اقدامات اضطراری برای توقف جنگ اعمال کند 

  وی افزود: دادگاه یادآوری می کند که شرایط زندگی ساکنان نوار غزه به طور قابل توجهی بدتر شده و وضعیت انسانی در رفح پس از هفته ها بمباران فاجعه بار است. حمله زمینی اسرائیل به رفح هنوز ادامه دارد و به موج دیگری از آوارگی منجر شده است

   

   

  سلام تصریح کرد: دیوان بین المللی دادگستری حمله نظامی در رفح را تحولی خطرناک می داند که بر رنج مردم فلسطین می افزاید. از زمان آغاز حمله زمینی به رفح در هفتم ماه مه جاری، حدود 800 هزار نفر از رفح آواره شده اند. اسرائیل باید از هرگونه اقدامی که برای فلسطینی ها خطر ایجاد می کند خودداری کند. مقامات سازمان ملل دائماً بر خطراتی که غیرنظامیان در رفح در معرض آن هستند، تأکید کرده اند

   

   

   

   

  وی ادامه داد: اقدامات موقت اتخاذ شده به طور کامل پیامدهای تغییر وضعیت در نوار غزه را برطرف نمی کند. برنامه جهانی غذا هم اعلام کرد که قادر به رساندن کمک به رفح نیست. تلاش‌های اسرائیل برای تخلیه غیرنظامیان برای کاهش خطرات ناشی از حمله زمینی به رفح کافی نیست. اقدامات اسرائیل – به ویژه در قبال غیرنظامیان – برای کاهش خطرات ضد آنها کافی نیست. اسرائیل شرایط کافی را برای تضمین امنیت و انتقال آوارگان از رفح به «المواسی» فراهم نکرده است.

 •  

  رئیس دیوان بین المللی دادگستری خاطرنشان کرد: دیوان دریافته است که وضعیت ناشی از حمله اسرائیل به رفح، خطری فزاینده برای غیرنظامیان است. شرایط کنونی به تغییر تصمیم ما صادر شده در 28 مارس نیاز دارد. دیوان ادگاه معتقد است که هرگونه اقدام نظامی در رفح باعث ویرانی کامل در این منطقه خواهد شد.

   

   

 • قاضب نواف سلام همچنین گفت: طبق کنوانسیون مبارزه با نسل کشی، هرگونه اقدام نظامی بیشتر در رفح ممکن است به تخریب جزئی یا کلی آن منجر شود. از این رو، اسرائیل باید فورا حمله نظامی خود به رفح را متوقف کند. دیوان معتقد است که وضعیت خطرناک و فاجعه بار غزه مستلزم اجرای دستورات قبلی درباره این باریکه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *