علی لاریجانی داوطلب انتخابات ریاست جمهوری دوره چهاردهم، در بیانیه‌ای درخصوص عدم احراز صلاحیتش در انتخابات پیش رو خطاب به مردم نوشت:

«خدای را سپاس می‌گویم که فرصت هم سخنی افزونتر با شما مردم شریف و صمیمی را برای اینجانب فراهم نمود. این موهبت الهی را قدر می‌نهم و ان شا الله بر استمرار آن کوشا خواهم بود.
آن چه باعث شد به عرصه انتخابات بیایم، شرایط خطیر ایران به ویژه در قلمرو شرایط سخت اقتصادی و موقعیت حساس بین المللی بخصوص فشار تحریم‌های ظالمانه بر معیشت مردم عزیز بود. امیدوار بودم با یاری شما بتوانم موانع را مرتفع و مسیر توسعه ملی ایران را فراهم نماییم. اما شورای نگهبان علی رغم نظرات مثبت نهاد‌های مسئول و حکم قوه قضائیه در رد برخی دعاوی گذشته آن شورا، با سازوکاری غیر شفاف، مانع در مسیر چنین همراهی به وجود آورد. البته به فضل الهی، حرکت ما در مسیر خدمتگزاری به مردم و حل مشکلات ملت، متوقف نخواهد شد.
لازم می‌دانم در این مجال از آیات عظام و اساتید، نخبگان و همه عزیزان از اقشار مختلف ملت عزیز که به اشکال گوناگون در این ایام اظهار محبت و بذل راهنمایی همکاری کرده اند، تشکر کنم و از صمیم قلب برای آنان از خداوند متعال آرزوی توفیق نمایم.»