به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

شاخص کل در اردیبهشت قله را لمس می‌کند؟

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ بازار سهام در یک فروردین نیمه‌تعطیل، فضایی نوسانی با غلبه جو تردید داشت اما طی آن شاخص کل به میزان ۲.۷۲درصد رشد کرد. به این ترتیب نوسانات سریالی زمستان در ۱۰ روز معاملاتی فروردین نیز ادامه یافت تا امیدواری‌های دماسنج بازار برای لمس مجدد قله اردیبهشت ۱۴۰۲ همچنان کمرنگ باشد.

با توجه به روند ناپایدار نرخ ارز و سکه طلا، بورس تهران در دو روز گذشته عملکرد متفاوتی نسبت به هفته قبل نشان داده است. به نظر می‌رسد فروکش کردن تنش‌های منطقه‌ای، افزایش نرخ تسعیر بانکی‌ها به ۴۰هزار تومان، جبران جاماندگی بازار سهام از رشد دلار و انتظارات تورمی، انتظارات برای دریافت مجوز افزایش نرخ محصولات تولید صنایع از اردیبهشت و ارزندگی بازار از لحاظ ارزش دلاری به عنوان ۵عامل اساسی شرایطی را در بورس رقم زدند که در بدبینانه‌ترین حالت ممکن به سمت سطوح نازل‌تر حرکت نکند. بررسی رفتار سرمایه‌گذاران در بازارهای مختلف نشان می‌دهد که افزایش هیجانات کاذب میان فعالان بازارهای ارز، طلا و سکه که عمدتا ناشی از ریسک‌های سیاسی بود، تا حدود زیادی به سردی گراییده است.

به‌ویژه اینکه محمدرضا فرزین، رئیس‌کل بانک مرکزی، یکشنبه‌شب در یک برنامه تلویزیونی، گفت: «برای کنترل بازار ارز غیررسمی سیاست مداخله داریم تا افزایش زیادی نداشته باشد و نوسانات آن هم زودگذر است و به‌زودی کاهش پیدا می‌کند، اما تاکید می‌کنم که تامین ارز برای واردات قانونی و خدمات مردم، تماما با نرخ‌های ارز ۲۸۵۰۰ تومان و نرخی در محدوده ۴۰هزار تومان انجام می‌شود. بنابراین جایی برای نگرانی وجود ندارد که نرخ ارز در کانال‌های تلگرامی افزایش یافته است، زیرا حتی یک نفر نیست که بتواند ادعا کند کالایی به کشور وارد کرده و با نرخ ارز ۶۰هزار تومان واردات کرده باشد، زیرا بانک مرکزی تمام نیازهای قانونی را با نرخ‌های ۲۸۵۰۰ یا محدوده ۴۰هزار تومان در یک کانال با نوسانات دو سه درصد تامین کرده و امسال هم همین سیاست ادامه خواهد یافت.» برخی از کارشناسان بازار سهام نیز می‌گویند مهم‌ترین‌ دلیل رشد بیش از ۱۹هزار واحدی شاخص سهام طی معاملات روز دوشنبه به همین عامل بازمی‌گردد که نوعی سیگنال مثبت برای خرج از بازار ارز محسوب می‌شود.

بیشتر بخوانید:

نظم‌بخشی به شرکت‌های لیست شده در بازار پایه فرابورس

از سوی دیگر ریسک‌هایی که جریان نقدینگی را به سمت بازارهای تورم‌زا هدایت کرده‌اند، در روزهای گذشته نشانه‌هایی از تعدیل شدن را مخابره کرده‌اند. بعد از انتشار خبر سفر امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشور به مسقط، دلار از نوسانات افزایشی فاصله گرفت و به دو کانال پایین‌تر سقوط کرد. روند مذکور باعث شد برخی احتمالات پیرامون فروکش کردن تنش‌های بین‌المللی ایران با جدیت پیگیری شود. با توجه به دیدار و گفت‌وگوی امیرعبداللهیان با مقامات عمان درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه به‌ویژه ا‌وضاع غزه، برخی تحلیل‌ها این سفر را مثبت تلقی می‌کنند.  در این میان با توجه به اینکه بازار سهام از ابتدای فروردین برخلاف انتظارات در مسیر معکوس حرکت کرده و نتوانسته بازاری جذاب برای سرمایه‌گذاران باشد، یک سناریوی مهم مطرح می‌شود، اینکه بورس چاره‌ای جز جبران جاماندگی قیمت ندارد. بازارهای ارز، طلا و سکه فراتر از انتظارات فروردین را آغاز کردند و به سبب تشدید ریسک‌های سیستماتیک، سرمایه‌گذاران خود را کامروا کردند.

اما به‌هرروی وضعیت بنیادی بورس را نمی‌توان نادیده گرفت، به‌ویژه اینکه در زمستان نیز شاهد رکوردزنی فروش برخی شرکت‌ها بودیم. به این ترتیب می‌توان گفت اوضاع در وضعیت کنونی به نفع بازار سهام است و تنها از جهت ریسک‌های سیاسی است که ممکن است بورس مجددا با فشار فروش روزهای منفی را سپری کند. استارت رشد بازار از روز گذشته خورد و بانکی‌ها به واسطه افزایش نرخ تسعیر ارز، تحرکات مثبتی از خود نشان دادند. به این ترتیب به نظر می‌رسد حتی با فروکش کردن این موج هیجانی طی روزهای آینده عوامل مهم دیگر بتوانند مسیر بازگشت بازار سهام به مسیر صعودی را باز کرده و توجه سرمایه‌گذاران به مولفه‌های ارزنده شرکت‌های سهامی را به خود جلب کنند. بازارهای مالی در هفته‌های اخیر به‌شدت متاثر از ریسک‌های سیاسی با فرازوفرود مواجه بودند و هر اخباری در این بخش مخابره شده است به‌سرعت روند بازارها را تحت‌تاثیر قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *