به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

سفر یک لرزه سنج به ماه

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

فضانوردان «آرتمیس ۳»، یک آشکارساز ماه‌لرزه‌ را با خود به سفر قمری خواهند برد که برای نظارت مستمر و بلندمدت بر محیط ماه طراحی شده است.

بررسی کردن ماه‌لرزه‌ها یکی از کارهایی است که ناسا آن را مد نظر دارد.

 

به نقل از اسپیس، «ایستگاه بررسی محیط قمری»(LEMS) یکی از سه محموله اول ناسا به شمار می‌رود که برای همراهی کردن ماموریت «آرتمیس ۳»(Artemis 3) انتخاب شده است.

 

این لرزه‌سنج فشرده و خودکار که برای مقاومت کردن در برابر شب طولانی و سرد قمری طراحی شده است، در طول روز کار می‌کند و حرکت ناشی از ماه‌لرزه‌ها را به طور مداوم در منطقه اطراف قطب جنوب ماه مورد بررسی قرار می‌دهد. قطب جنوب ماه همان جایی است که فضانوردان آرتمیس ۳ در آن فرود خواهند آمد. براساس بیانیه ناسا، انتظار می‌رود که LEMS حداقل به مدت سه ماه و حداکثر به مدت دو سال روی سطح ماه کار کند و توانایی خود را برای بررسی خودکار فعالیت ژئوفیزیکی ماه در دوره‌های زمانی طولانی نشان دهد.

 

مقامات ناسا گفتند: ماه‌لرزه‌ها اولین بار پس از آن مشاهده شدند که فضانوردان آپولو طی ماموریت‌های خود بین سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۲، لرزه‌سنج‌ها را روی سطح ماه قرار دادند.

 

داده‌های لرزه‌ای آپولو از سمت رو به زمین ماه در نزدیکی استوای ماه جمع‌آوری شده‌اند. بنابراین، هیچ داده‌ای درباره لرزش در قطب جنوب ماه در دسترس نیست. چنین داده‌هایی برای ایجاد حضور بلندمدت در این منطقه از ماه مهم هستند.

بیشتر بخوانید:

پژوهشگران این پروژه به سرپرستی «مهدی البنا»(Mehdi Albenna)، سیاره‌شناس «دانشگاه مریلند در بالتیمور»(UMB)، یک ایستگاه کوچک و خودکار را توسعه دادند که تقریبا مانند یک شناور در اقیانوس عمل می‌کند. این گروه پژوهشی در سال ۲۰۱۸ از برنامه «توسعه و پیشرفت تجهیزات قمری»(DALI) ناسا برای توسعه LEMS و آمادگی پرواز، بودجه دریافت کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *