رکودشکنی دبی در جذب گردشگر خارجی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

بر اساس گزارش اداره اقتصاد و گردشگری امارت دبی، این منطقه در سال ۲۰۲۳ میلادی ۱۲ ماه استثنایی از نظر گردشگری را تجربه کرده و با جذب ۱۷ میلیون گردشگر بین‌المللی رکورد تازه‌ای را به نام خود ثبت کرد.

بر اساس «گزارش عملکرد گردشگری» در دبی که با استناد به داده‌های اول ژانویه تا آخر دسامبر ۲۰۲۳ به دست آمده، دبی در این بازه زمانی پذیرای ۱۷ میلیون و ۱۵۰ هزار مسافر شبمانی بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ افزایشی ۱۹ درصدی را شاهد بوده است.

این در حالی است که کل توریست‌های خارجی در سال ۲۰۲۲ معادل ۱۴.۳۶ میلیون و در سال ۲۰۱۹ نیز ۱۶.۷۳ میلیون نفر بوده است.

شیخ حمدان بن محمد بن راشد آل‌ مکتوم، ولیعهد امارت دبی روز چهارشنبه ضمن اشاره به این آمار در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «شهر دبی در سال ۲۰۲۳، از ۱۷ میلیون بازدیدکننده بین‌المللی میزبانی کرد. این رشد قابل توجه ۱۹.۴ درصدی، دبی را با قاطعیت به عنوان یک مقصد پیشرو تثبیت کرد.»

فاصله دبی با سه شهر برتر جهان در تجارت و گردشگری

او در ادامه توئیت خود نوشت: «این شهر در خط مقدم بخش گردشگری جهانی قرار دارد و یکی از بالاترین نرخ‌های جهانی اقامت در هتل معادل ۷۷.۴ درصد از ظرفیت  ۱۵۰ هزار اتاقی را دارد.»

وی افزود: «این دستاورد با اهداف تعریف شده در چشم‌انداز اقتصادی دبی ۲۰۳۳ (D33)، با هدف قرار گرفتن دبی به عنوان یکی از سه شهر برتر جهان برای تجارت و گردشگری، مطابقت دارد.»

او در دسامبر ۲۰۲۳ در نشست توجیهی «دپارتمان اقتصادی و سیاحتی دبی» گفته بود که حوزه گردشگری بخش کلیدی دستیابی به اهداف «دستور کار اقتصادی دبی، D33» است.

بیشترین مسافرها از کدام کشورها  می‌آیند؟

هندی‌ها با ۱.۹ میلیون نفر در رتبه اول بیشترین بازدیدکننده خارجی از دبی قرار گرفتند. علاوه بر این، هندی‌ها به برترین خریداران املاک دبی در سال ۲۰۲۳ تبدیل شدند.

پس از آن بریتانیا با ۹۵۴ هزار نفر، عربستان سعودی با ۹۳۰ هزار مسافر، روسیه با ۹۱۷ هزار نفر و عمان با ۸۶۰ هزار نفر، بیشترین میزان بازدیدکننده از دبی را به نام خود ثبت کردند.

بر اساس گزارشی که شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری Henley & Partners با همکاری شرکت New World Wealth منتشر کرده است، اخیراً دبی عنوان سومین شهر ثروتمند در بین همه شهرهای کشورهای عضو بلوک بریکس را به خود اختصاص داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط خبرگزاری دولتی امارات (وام)، تولید ناخالص داخلی دبی بین ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۳، معادل ۳.۳ درصد رشد داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *