به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

رشد 108 درصدی اشتغال در استان تهران در سال 1403

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

برابر آمارها تعهد ایجاد اشتغال استان تهران در سال گذشته رشد ۱۰۸ درصدی داشته و هدفگذاری پیش‌بینی شده برای ایجاد اشتغال در سال ۱۴۰۳ بیش از ۱۸۰ هزار نفر است.

استان تهران با داشتن ظرفیت‌های بالا برای جذب نیروی کار از بازار کار مطلوبی برخوردار است و از نظر نرخ بیکاری و ظرفیت‌های موجود در بخش‌های کشاورزی،‌ صنعت و خدمات بازار کار استان تهران متفاوت از وضعیت سایر استان‌هاست.

 

طبق گزارش‌ها استان تهران با افزایش ۱.۱ درصدی نرخ مشارکت، کاهش ۱.۱ درصدی نرخ بیکاری و افزایش ۱.۵ درصدی در نسبت اشتغال جهش ۲ برابری را نسبت به میانگین کل کشور به ثبت رسانده است.

 

استان تهران در شاخص استان‌های با کمترین نرخ بیکاری قرار دارد و از رتبه ۱۲ در سال ۱۴۰۰ به رتبه ۳ در سال ۱۴۰۲ رسیده است. در همین راستا آمار ایجاد اشتغال در استان تهران نشان می‌دهد که طی سال گذشته بیش از تعهد پیش‌بینی شده محقق شده است.

 

آنطور که محمد آذرپناه ـ سرپرست اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران خبر داده بر اساس تعهد ایجاد شده برای استان تهران طی سال ۱۴۰۲ باید برای ۱۵۰ هزار و ۴۸۷ نفر اشتغالزایی ایجاد و ثبت می‌شد که این میزان با رشد ۱۰۸ درصدی به ۱۶۱ هزار و ۹۰۱ نفر رسیده است.

به گفته وی این میزان اشتغال ثبت شده در سامانه رصد توسط دستگاه‌های اجرایی استان صورت گرفته و از اشتغال در بخش مشاغل خانگی تا طرح‌های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و آموزشی را در برمی‌گیرد.

 

آذرپناه درعین حال اعلام کرد که دستگاه‌های اجرایی استان تا پایان فروردین ماه جاری مهلت ثبت اشتغال‌های ایجاده شده سال ۱۴۰۲ را دارند.

 

وی با بیان اینکه هدفگذاری و تعهد ایجاد اشتغال استان تهران در سال جاری نیز ۱۸۰ هزار و ۶۹۱ نفر است، ابراز امیدواری کرد: با برنامه ریزی‌های صورت گرفته و همراهی دستگاه‌های اجرایی و جلب مشارکت مردم این هدف محقق شود.

 

در دو سال گذشته نزدیک به ۳۰۰ هزار فرصت شغلی در استان تهران ایجاد شده که بیش از ۱۳۲ هزار فرصت در سال ۱۴۰۱ و بیش از ۱۶۰ هزار فرصت مربوط به سال ۱۴۰۲ بوده است.

بیشتر بخوانید:

ایجاد ۵۰۰ هزار فرصت شغلی جدید در شرکت‌های دانش بنیان

در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ بر اساس ظرفیت قانونی تبصره ۲ رقمی در حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که قرار است به بازار کار تزریق شود تا هم نیاز سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی برطرف شود و هم اشتغال ایجادی و توسعه‌ای تداوم داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *