به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

دلار ترمز برید و سکه به 46 میلیون تومان نزدیک شد

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ در حالیکه بازار ارز و طلا عمدتا در تعطیلات نوروزی نوسان چندانی ندارند؛ اما امسال سال متفاوتی بود و شاهد افزایش بی‌‎سابقه قیمت‌ ارز به ویژه دلار بودیم.

به گزارش «خبرداری»، این در حالی است که مسئولان همچنان از جملاتی مثل «روند افزایش نرخ ارز توجیه اقتصادی ندارد»، «بازار حباب دارد»، «خریداران ارز ضرر می‌کنند» و… استفاده می‌کنند؛ اما در واقعیت بازار نشان داده که با کسی شوخی ندارد و همچنان به روند افزایشی خود ادامه می‌دهد.

تا زمان نگارش این گزارش قیمت دلار از 64 هزار و 800 تومان عبور کرده است و هر سکه بهار آزادی نیز 45 میلیون و 600 هزار تومان قیمت دارد و این درحالی است که در آخرین روز سال 1402، دلار در کانال 60 هزار تومان و هر سکه بهار آزادی نیز در کانال 38 میلیون تومان معلمله می‌شد.

مرتضی دانش‌خواه فعال بازار ارز، درباره علت افزایش نرخ‌ها به «خبرداری» گفت: به نظر می‌رسد در سال گذشته دولت تا حدودی جلوی روند صعودی قیمت‌ها را گرفت و این عمل باعث شد تا بازار به یکباره شاهد افزایش قیمت باشد.

وی ادامه داد: طی چند روز اخیر نیز خبرهای درگیری‌های جدید ایران و اسرائیل باعث شد تا بازار روند افزایشی به خود بگیرد و به همین دلیل نرخ دلار در هفته گذشته در حدود 5 هزار تومان افزایش داشت.

این کارشناس افزود: به نظر می‌رسد با اتمام تنش‌های بین ایران و اسرائیل بازار کمی روند آرامش به خود بگیرد؛ البته اگر این درگیری‌ها خاتمه پیدا کند و وارد فاز جدی‌تر نشود.

دانشخواه درباره وضعیت بازار طلا نیز اظهار کرد: علاوه‌بر اینکه قیمت‌ها در بازار ارز تاثیر مستقیمی در روند قیمت‌‎گذاری در بازار طلا دارد و این دو بازار در اغلب موارد به طور موازی حرکت می‌کنند؛ افزایش قیمت جهانی طلا نیز روی بازار داخلی اثرگذار بوده و به همین دلیل نمودار قیمت سکه و طلا شیب صعودی بیشتری به خود گرفته است.

این فعال بازار ادامه داد: از طرف دیگر با افزایش قیمت‌ها، تقاضا در بازار افزایش پیدا کرده و خریداران و سرمایه‌گذاران به بازار هجوم آورده‌اند و این موضع نیز یکی دیگر از دلایل بالا رفتن قیمت‌ها است.

وی با بیان اینکه قیمت ارز به ویژه دلار، بر سایر بازارها و کالاها نیز تاثیرگذار است، گفت: طی چند روز اخیر با توجه به نوسانات دلار، بازار مسکن نیز با افزایش قیمت مواجه بوده است و بدون شک اگر قیمت‌ها در بازار ارز کاهشی نشود، سایر بازارها هم رشد قیمتی را با گذشت زمان تجربه خواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت