دستکاری حرفه‌ای تاریخ انقضای دارو ها

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

عضو اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه داروها و مکمل‌های خارجی اغلب از طریق شوتی‌ها و بدون رعایت زنجیره سرد دارو وارد کشور می‌شوند. گفت:‌ متاسفانه برخی از این دارو ها تاریخ مصرف گذشته هستند که تاریخ انقضای آنها را تغییر داده‌ و به صورت کاملا حرفه‌ای دستکاری کرده‌اند.

 

حسین وطن‌پور، عضو اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با ایلنا واردات داروهای خارجی به کشور اظهار داشت: درباره واردات دارو های خارجی تا حد قابل توجهی شبکه و سامانه «تیتک» جلوی قاچاق و تقلب را گرفته اما نمی‌توان گفت اثر صد درصدی در جلوگیری از قاچاق را داشته و امکان دارد داروی خارجی همچنان از مسیر و شبکه‌های مسافری و مرزی وارد کشور شود. اگر در داروخانه‌ای هم داروی خارجی به فروش می‌رود کاملا فروش پنهانی است.

عضو هیات علمی دانشکده داروسازی شهید بهشتی ادامه داد: اگر مسیر و نحوه واردات داروی خارجی رصد نشود مصرف آن بسیار خطرناک خواهد بود چراکه نمی‌دانیم در چه شرایطی و در چه دمایی وارد کشور شده‌ است. باید توجه داشت برخی از داروها باید در زنجیره سرد تامین شوند.

این عضو فدراسیون اقتصاد سلامت ایران با بیان اینکه حدود 5 درصد دارو ها از مسیر قاچاق وارد بازار می‌شوند، گفت:‌ البته قیمت این داروها بسیار بالا است و ارزبری زیادی دارند و مدام شاهد ورود داروی قاچاق هستیم و نمی‌توانیم از آن خلاص شویم چراکه هر روز در دنیا یک داروی جدید معرفی می‌شود و این داروهای جدید در مدت زمان طولانی وارد لیست دارویی کشورمان می‌شوند. پزشکان هم این داروها را برای بیماران تجویز می‌کنند و بیمار هم وقتی می‌بیند این دارو در داروخانه‌ها موجود نیست درخواست تک نسخه‌ای می‌دهد و روند بوروکراتیک دارد تا بتواند دارو را دریافت کند.

وطن‌پور درباره نحوه فروش دارو های خارجی افزود: تبلیغات و فروش دارو در فضای مجازی ممنوع است و ظاهرا نظارتی هم بر روی خرید و فروش دارو در فضای مجازی ندارد و صفحات در پلت فرم‌هایی مانند اینستاگرام و سایت‌هایی به صورت علنی دارو می‌فروشند. متاسفانه برخی از این داروها هم تاریخ مصرف گذشته هستند که تاریخ انقضای آنها را تغییر داده‌اند و تاریخ انقضای اغلب این داروها به صورت کاملا حرفه‌ای دستکاری شده است. همچنین برخی از محصولات هم در ایران پّر می‌کنند و با برند خارجی به مردم می‌فروشند.

وی تاکید کرد:‌ این داروها و مکمل‌ها اغلب از طریق شوتی‌ها و بدون رعایت زنجیره سرد دارو وارد کشور می‌شوند. حال اینکه برخی از این داروها به شکل قرص هستند که مقاوم‌تر هستند اما برخی دیگر از جمله دارو ها و مکمل‌ها و محصولات زیبایی به ویژه ویال‌های بوتاکس تاریخ دار هستند که متاسفانه منقضی می‌شوند.

عضو اتاق بازرگانی ایران با اشاره به استفاده از بوتاکس‌های خارجی با توجه به نیاز این محصول به زنجیره سرد گفت: درباره بوتاکس در ایران تولید مشابه داریم و به محض تولید مشابه و تامین نیاز داخل از طریق تولیدات داخلی واردات به حداقل رسید. اما برندهای خارجی بوتاکس تبلیغات قوی دارند و برخی از افراد هم تنها به دنبال برندهای خارجی هستند و به همین دلیل این برندهای خارجی به کشور نفوذ می‌کنند و در فضای مجازی هم به راحتی این محصولات به فروش می‌رسد.

وی ادامه داد: موارد و گزارش‌های متعدد داریم که مردم در استفاده از این برندهای خارجی دچار مشکل شده‌اند و با تزریق این بوتاکس‌ تمامی عضلات چشمی افراد فلج شده‌ و شکایت‌های زیادی در این باره به دستمان رسیده‌ است ، باید توجه داشت برخی از این محصولات اثر فوری و آنی ندارند و در دراز مدت فرد متوجه عوارض آن می‌شود، در حالی که پول زیادی هم بابت آن پرداخت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *