به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

خرید و فروش مسکن به سامانه خودنویس می‌آید

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

 وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن از ۲ میلیون و ۵۶۸ هزار واحد عبور کرد، گفت: با احتساب زمین‌های روستایی، شهری و شهرهای جدید ۱۰۰ هزار هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن تامین شده است.

 

به گزارش خبرداری، مهرداد بذرپاش در دومین روز همایش گروه‌های جهادی و مردمی ضمن تقدیر از بسیجیان فعال، اقدامات امام راحل را در به خروش آوردن مردم و پیروزی انقلاب اسلامی ستود و گفت: یکی از جهت گیری های اصلی ما در دولت، توسعه و ساخت مسکن در بافت فرسوده در مناطق شهری و روستایی است.

 

وی افزود: در حوزه مقاوم سازی مسکن روستایی رکورد ۵۰۰ هزار واحد پشت سر گذاشته شده است و برای امسال نیز همین میزان هدفگذاری شده است. همچنین در حوزه شهری رکورد صدور پروانه در بافت فرسوده با صدور ۹۰ هزار پروانه در سال ۱۴۰۲ شکسته شد که نشان دهنده موفقیت بسته حمایتی در این حوزه است و تلاش می شود این بسته با جذابیت و اختیارات بیشتری در این زمینه به شهرداری ها و شوراهای شهرها واگذار شود.

 

وزیر راه و شهرسازی بیان‌داشت: امسال تلاش می شود، بسته مالی بهتری در کنار این بسته قرار گیرد تا عدد ۲۷۰ هزار به ۴۰۰ هزار افزایش یابد.

 

بذرپاش، گروه های جهادی را معین بسیار مطلوبی در این زمینه دانست و افزود: گروه های جهادی حلقه های میانی هستند که می توانند ارتباط میان مردم و این اقدام بزرگ را تعریف کنند.

 

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره همکاری بانک ها، خاطرنشان‌کرد: روز گذشته با حضور رییس جمهوری و استانداران جلسه ای برگزار شد که یکی از تاکیدات استانداران کمک بیشتر بانک ها در عملیات نهضت ملی مسکن در بخش روستایی و شهری بود. البته با وجود اینکه سال گذشته بانک ها در این حوزه به خاطر پیگیری ها و جلسات شورای عالی مسکن عملکرد بهتری نسبت به ۱۴۰۱ داشتند، اما تا برآورده کردن نیاز موجود فاصله داریم.

 

وی یادآور شد: اگرچه مبلغ وام مسکن شهری در سال گذشته به ۵۵۰ میلیون تومان و وام مسکن روستایی به ۳۵۰ میلیون تومان افزایش و میزان سود تسهیلات نیز از ۲۳ به ۱۸ درصد کاهش یافت، اما تلاش می شود امسال به‌ویژه در حوزه بافت فرسوده که سال گذشته در زمینه تسهیلات بانکی کمی با ضعف روبه‌رو بود، افزایش یابد به طوری‌که اگر در کنار تسهیلات شهرسازانه، تسهیلات مالی قرار بگیرد شاهد وقوع اتفاقات بسیار خوبی در این زمینه خواهیم بود.

 

این عضو کابینه دولت سیزدهم افزود: اواخر سال ۱۴۰۱ یک بسته ۱۹ بندی به همه استان ها ابلاغ شد که حدود ۵۰۰ شهرداری این بسته را اجرا کردند که در همان بسته پیش‌بینی شده بود که شهرداری ها این امکان را داشته باشند، پیشنهادات مدنظرشان را در صورت تصویب شورای تامین استان به آن بسته اضافه کنند که برخی از شهرداری ها از این ظرفیت استفاده کردند.

 

بذرپاش خاطرنشان‌کرد: هر شهرداری که این بسته را اجرا کرد، میزان صدور پروانه در بافت فرسوده شهرشان افزایش یافت. به همین دلیل همکاران ما در شرکت بازآفرینی شهری جلساتی را با شهرداری ها برگزار کردند تا آنها در موضوع نوسازی بافت فرسوده حضور پررنگی داشته باشند.

 

وی با اشاره به برگزاری رویداد امروز ابراز امیدواری کرد در حوزه نوسازی بافت های فرسوده، ظرفیت های مردمی نیز کمک کنند تا اتفاقات بسیار بزرگی را شاهد باشیم.

 

وزیر راه و شهرسازی، سرمایه گذاری در بافت های فرسوده را یک اثربخش دانست و گفت: این اقدام ایمنی شهروندان را تضمین می کند و سرعت ساخت را افزایش می دهد و هزینه های روبنایی و زیربنایی به مراتب کاهش می یابد.

 

وی ابراز امیدواری کرد که ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور رییس جمهوری برگزار شود.

 

امکان خرید و فروش مسکن به سامانه خودنویس اضافه می‌شود 

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اقدامات انجام شده برای تنظیم بازار خرید و فروش و رهن و اجاره مسکن، به سامانه خودنویس اشاره کرد و گفت: خودنویس سامانه بسیار خوبی است و امسال در دستور کار مدیران سامانه و معاونت مسکن قرار دارد تا خرید و فروش مسکن نیز به قابلیت های این سامانه اضافه شود. البته خرید و فروش مسکن پیچیدگی های خاص خود را دارد که بخشی از آن به سازمان ثبت بر می گردد.

 

بیشتر بخوانید: عقد قرارداد مسکن رایگان می‌شود

 

بذرپاش افزود: امیدواریم سکوهای مجازی برای اتصال به سامانه خودنویس همراهی کنند تا مشکلات مردم در این زمینه برطرف شود.

 

تایید قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره در شورای نگهبان

وی از تایید قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره در شورای نگهبان خبر داد و گفت: این قانون به مجلس ارسال شده است و امیدواریم به دولت ابلاغ شود. البته همکاران ما در وزارت راه و شهرسازی آیین نامه ها را آماده کرده اند که در آینده نزدیک به استان ها ابلاغ می شود.

 

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: قانون مذکور باعث می شود که صرفه و صلاح مالکان و مستاجران تامین شود. این قانون در سامانه املاک و اسکان کمک شایانی خواهد کرد و دست وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها را برای کمک به تنظیم بازار باز می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *