ارس در نمایشگاه کیش اینوکس؛

حضور هیات‌های تجاری خارجی در غرفه سازمان منطقه آزاد ارس

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

افتتاحیه نمایشگاه کیش اینوکس ۲۰۲۳ با استقبال هیات‌های تجاری خارجی، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی از حضور سازمان و شرکت‌های تولیدی همراه بود.
منطقه آزاد ارس با ۷۱ هزار و ۸۰۰ هکتار وسعت در محدوده جلفا، ایری و سیه رود، نوردوز، خداآفرین و قلی بیگلو و داشتن سه گمرک شامل جلفا، نوردوز و خداآفرین از ظرفیت‌های خوبی برای سرمایه گذاری داخلی و خارجی و رونق اقتصادی استان برخوردار است و به عنوان صنعتی‌ترین مناطق آزاد کشور مطرح بوده و در مسیر توسعه صادرات و تجارت با کشور‌های منطقه گام برمی دارد.

این منطقه علاوه بر ایفای نقش در صنعت آذربایجان شرقی، صادرات و واردات استان با داشتن دشت‌های وسیع حاصلخیز، قرار گرفتن در مجاورت رودخانه مرزی و پرآب ارس و ۵۰۰ هکتار اراضی کشت گلخانه ای، در تولیدات و صادرات محصولات این حوزه قطب اصلی کشور و در پیشانی استان قرار داشته و به عنوان یکی از بازیگران اصلی تامین امنیت غذایی پیشتازی می‌کند.

داشتن عنوان هاب لجستیکی (قطب پشتیبانی) شمال غرب ایران در حوزه ورود به اتحادیه اوراسیا و کشور‌های قفقاز، واقع شدن در مسیر سه کریدور بین المللی، برخورداری از خط ریلی برقی، جاده‌های مواصلاتی ترانزیتی و مناسب برای حمل کالا، نزدیکی به فرودگاه‌های تبریز، خوی، نخجوان و ماکو، اتصال به راه آهن سراسری ایران و راه آهن روسیه و اروپا و داشتن انبار‌های سرپوشیده بزرگ و سایت بارانداز از جمله ویژگی‌های مهم این منطقه برای ایفای نقش در حوزه تجارت و صادرات و واردات کالا و محصولات با کشور‌های همسایه است.

منطقه آزاد ارس با برخورداری از زیرساخت‌های اقامتی، تفریحی و خدماتی، طبیعت زیبا مانند پارک کوهستان و منطقه حفاظت شده کیامکی، جنگل‌های ارسباران، رود ارس و نقاط گردشگری متعدد مانند کاروانسرای خواجه نظر، اماکن مذهبی، کلیسا‌های سنت استپانوس و چوپان، حمام تاریخی جلفا، عمارت آینالو، آبشار آسیا، چشمه تراورتن، پل‌های تایخی خداآفرین و موزه‌های گلفرج، خداآفرین و هوراند سالانه با جذب هزاران گردشگر داخلی و خارجی، دستی بر آتش در حوزه گردشگری استان دارد.

 

بنابر اعلام مجری نمایشگاه بیش از ۱۵۰ اقتصاددان، فعال اقتصادی و بازار سرمایه مطرح کشور و مدیران شرکت‌های بزرگ بخش خصوصی و دولتی در همایش‌های جانبی و نشست‌های تخصصی این رویداد حضور خواهند داشت و ۳۶ نشست تخصصی در این راستا برگزار می‌شود.

بیش از ۱۵۰ شرکت در قالب ۳۰۰ غرفه در نمایشگاه «کیش اینوکس» امسال حضور دارند که تعدادی از آن‌ها را سازمان‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی تشکیل می‌دهد و سازمان منطقه آزاد ارس نیز با همراهی ۶ شرکت تولیدی خود در این نمایشگاه حضور فعال دارد.

حجت‌الله عبدالملکی مشاور رئیس‌جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد در افتتاحیه نمایشگاه کیش‌اینوکس ۲۰۲۳ با بیان اینکه ۷۰ درصد ترانزیت کشور از مناطق آزاد انجام می‌شود، اظهار داشت: سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد طی دولت سیزدهم ۲ برابر شد و به ۲۰۰ میلیون یورو رسید و ۱۸ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی از مناطق آزاد نشانگر پویایی اقتصاد در این مناطق است.

گفتنی است «کیش اینوکس» نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی است که در آن فرصت‌های سرمایه گذاری کشور معرفی می‌شود و این نمایشگاه از ۱۵ تا ۱۸ آبان ماه در جزیره کیش دایر است.

 

به عقیده کارشناسان و فعالان اقتصادی، توسعه واحدهای تجاری، صنعتی و کشاورزی در این منطقه زمینه اشتغال برای حدود ۱۹ هزار نفر در واحدهای سلولزی، شیمیایی، نفت و گاز، آرایشی و بهداشتی، نساجی، صنایع غذایی، پوشاک و برق و الکترونیک فراهم کرده ولی این منطقه برای ایفای نقش خود در تجارت، جذب سرمایه گذاری خارجی و رونق اقتصادی استان با چالش ها و مشکلاتی مواجه است که نیازمند هم افزایی دولت و مجلس برای رفع این چالش ها و مشکلات پیش رو است.

 

چالش ها و مشکلاتی که می تواند این منطقه را از مسیر توسعه و ایفای نقش در تجارت و رونق اقتصادی استان و منطقه دور سازد و انگیزه و رغب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه گذاری در این منطقه را کمرنگ و یا از بین ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *