به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

جایگاه درخشان گل گهر در جمع شرکت‌های برتر ایرانی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

منطقه معدنی گل گهر با داشتن معادن غنی از سنگ آهن به عنوان یکی از مطرح ترین قطب های فعال معدنی، صنعتی در خاورمیانه است که دارای قابلیت‌های بسیاری برای تبدیل شدن به یک منطقه بزرگ و رقابتی در سطح ایران و حتی خاورمیانه است.  اين ذخاير معدنی در استان كرمان و در 50 كيلومتری جنوب غربی شهرستان سيرجان واقع شده است. آثار موجود و حفاری‌های باقی مانده در محل كانسار دلالت بر آن دارد كه اين كانسار در قرون گذشته مورد شناسايی و بهره برداری قرار گرفته است.

 سن تقريبی يك نمونه از سرباره كوره‌های قديمی كه از سنگ معدن گل گهر استفاده می‌نموده است، در حدود 900 سال تخمين زده شده است. در دوره معاصر عمليات اكتشاف و پي جويی طرح سنگ آهن گل گهر در سال 1348 توسط شركت خصوصی «ايران باريت» آغاز و سپس با همكاری شركت ژاپنی «ماروبنيی» ادامه يافت و از سال 1353 به شركت ملی فولاد ايران واگذار گرديد.

 

كانسار سنگ آهن گل گهر در شش آنومالی مجزا در مجموع با ذخيره‌ای در حدود 1200 ميليون تن در محدوده‌ای به طول تقريبی 10 كيلومتر و عرض تقريبی 4 كيلومتر قرار گرفته است . بهره‌برداری از توده معدنی شماره يك بر عهده شركت معدني و صنعتي گل گهر است كه بخش زيادی از آن استخراج گرديده است.

 

بهره برداری آنومالی شماره 3 به عنوان بزرگترين آنومالی با ذخيره ای بالغ بر 600 ميليون تن به شركت سنگ آهن گهر زمين واگذار گرديده است. بهره برداری از معدن قديمی ترين توده در حال بهره برداری گل گهر توده شماره يك است، انتخاب اين توده به عنوان اولويت اول در انجام مطالعات گسترده اكتشافی و سپس طراحی و آماده‌سازی، به دليل نتايج اكتشافات مقدماتی اميدواركننده تر و نزديكی ماده معدنی به سطح زمين است كه امكان استخراج به طريقه روباز را امكان پذير می‌کند.

 

جایگاه درخشان گل‌گهر در بین شرکت‌های برتر ایران

سازمان مديريت صنعتی از سال 1377 رتبه بندی شركت های برتر ايران را هر ساله انجام داده است. اين رتبه بندی با الهام از رسالت سازمان با فراهم نمودن آمار و اطلاعات شفاف و مفيد در مورد بنگاه های اقتصادی كشور، فضای روشن تری از كسب و كار اقتصادی كشور ارائــه می‌دهد و به مديران بنگاه‌های اقتصادی، سياستگذاران و پژوهشگران، ياری می‎رساند تا شناخت و درك دقيق‌تری از مقياس، ساختار مالی و اقتصادی صنايع و بنگاه های اقتصادی بزرگ كشور بيابند.

 

فهرست صد شركت برتر، مجموعه ای متعلق به شركت‌های بزرگ ايرانی است. رتبه بندی شركت‌ها در محيط كسب و كار تلاشی علمی برای تلخيص بسياری از اطلاعات پيرامونی محيط كسب و كار در قالب سنجه های ساده و قابل درک است. رتبه بندی مي‌تواند اطلاعات مفيدی در مورد وضعيت شركت‌ها در مقايسه با رقبای خود در اختيار ذينفعان از قبيل مديران، سهامداران و سرمايه گذاران، اعتباردهندگان و بانك‌ها، مشتريان، دولت و سازمان‌های دولتی و … قرار دهد.

 

بیشتر بخوانید: بی اثرکردن تحریم ها با بومی سازی در گل گهر (+فیلم)

 

با كمك بررسی مداوم تحولات در رتبه بندی شركت‌ها، تشخیص جهت حركت در کسب و کارهای اقتصادی و شناسايی دورنمای رونق و ركود در صنایع مختلف و حتی ارزيابی ميزان اثربخشی سياست‌های اصلاحی اعمال شده، قابل پيگيری است.

 

براساس آخرین گزارش سازمان مدیریت صنعتی، شرکت معدنی و صنعتی گل گهر توانسته با رتبه 21 در جمع 100 شرکت برتر کشور قرار گیرد و این درحالی است که گل‌گهر در سال 1394 رتبه 59 این لیست را به خود اختصاص داده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *