توضیحات تاج از تدارک بازی دوستانه تا پرونده فساد 

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: ۲ نفر را تعلیق کردیم و اگر فساد ثابت شود، متخلفان را از هرگونه فعالیت فوتبالی محروم می‌کنیم.

به گزارش خبرداری به نقل از میزان  مهدی تاج درباره تغییرات در قوانین VAR اظهار داشت: ما در حال تهیه این سیستم هستیم، اما فیفا برای ارزان کردن VAR و موازی انجام دادن کار، دوربین‌هایی را در محل‌های حساس ورزشگاه مثل منطقه ۱۸ قدم یا خط دروازه نصب می‌کنند. هر تیم می‌تواند مانند والیبال در مجموع ۲ بار از داور بخواهد صحنه را بازبینی کند. در مسابقات فوتسال هم همین است که نمونه‌اش را در جام ملت‌های اخیر دیدیم.

 

وی افزود: البته اگر در فوتسال پس از بازبینی حق را به تیم درخواست کننده نمی‌دادند، جریمه‌ای هم پرداخت می‌کردند، اما مراحل نهایی این قانون در فیفا گذرانده شده و مراحل دیگری هم دارد که باید بورد بین‌المللی آن را تایید کند. در این حالت در لیگ‌های آینده قابل استفاده است.

 

رئیس فدراسیون فوتبال در پاسخ به این سوال که اگر اعتراض یک تیم تایید شود، ۲ فرصت درخواست برای بازبینی باقی می‌ماند، اما اگر حق را به آن تیم ندهند یک فرصت بازبینی می‌سوزد، گفت: اینگونه نیست. به این دلیل که نمی‌توان بازی را متصل تعطیل کرد، فقط تیم‌ها ۲ بار می‌توانند چنین درخواستی داشته باشند.

 

تاج درمورد آخرین وضعیت ورود VAR به کشورمان و استفاده از دستگاه‌های چینی، توضیح داد: از یکشنبه کلاس آموزش VAR با حضور مدرسان خارجی برای حدود ۲۸ داور آغاز می‌شود. بخش مهم و فرصت‌بر آموزش را انجام می‌دهیم. این سیستم در حال ورود به ایران است و می‌توانیم لیگ آینده را با آن برگزار کنیم. هم دولت کمک می‌کند و هم کیومرث هاشمی. بخشی از هزینه‌ها را کامل تامین می‌کنند تا این دستگاه‌ها وارد کشور شود. مقدماتش فراهم شده و مشخص است از کجا می‌آوریم. تعدادش هم معین شده است.

 

وی درخصوص زمان ورود دستگاه‌ها به ایران و احتمال برگزاری دیدار‌های باقی مانده این فصل و سال آینده با VAR، عنوان کرد: هنوز نتوانسته‌ایم فیفا را متقاعد کنیم که در هفته‌های پایانی این فصل استفاده کنیم و این کار هم انجام نخواهد شد، اما احتمال دارد با توجه به نامه ارسالی و موافقت ضمنی فیفا، فینال جام حذفی را با VAR برگزار کنیم. البته باید از سال آینده در همه بازی‌ها یا دیدار‌های مهم از این سیستم استفاده شود. ۲ دستگاه از ۷ دستگاه خریداری شده، به ایران آمده و اگر سایر دستگاه‌ها هم بیاید در ورزشگاه‌هایی که بازی‌های لیگ برتر در آن برگزار می‌شود از این سیستم استفاده خواهیم کرد. البته ممکن است شیوه استفاده در یک یا ۲ ورزشگاه، به شکل ون وار باشد و این ون به محل برگزاری بازی‌های حساس برود.

 

رئیس فدراسیون فوتبال درمورد اینکه در کنگره فیفا با مسئولان سایر کشور‌ها برای برگزاری بازی دوستانه تیم ملی صحبت کرده است، گفت: فیفا ۳ نفر را از ایران دعوت کرده بود. من به عنوان نایب رئیس AFC از طرف کنفدراسیون برای حضور در جلسه هیات رئیسه و کنگره AFC هم دعوت شده بودم. همه هزینه‌های من، براتی و ممبینی را هم خود فیفا می‌دهد. چهارشنبه به بانکوک رسیدیم که بعد از ظهرش جلسه هیات رئیسه کنفدراسیون بود.

 

تاج اضافه کرد: پنجشنبه جلسه هیات اجرایی کنفدراسیون و جمعه هم جلسه هیات اجرایی فیفا بود. الان هم به سمت فرودگاه می‌رویم تا به ایران بازگردیم. درمورد بازی دوستانه برای تیم ملی فوتسال دنبال این هستیم قبل از جام جهانی ازبکستان، چند تیم را به کیش دعوت کنیم. با مسئولان فدراسیون پرتغال و برزیل که جزء تیم‌های خوب جهان هستند در تایلند صحبت کردیم. البته فوتسال ما هم چهارم دنیا است. اگر برزیل به عنوان تیم اول دنیا به ایران بیاید، برای ما موثر است. کیش هم به ازبکستان نزدیک است و جدی پیگیر کار هستیم.

 

وی ادامه داد: امسال برای تیم ملی فوتبال بزرگسالان، فیفادی خیلی قابلی نداریم تا بتوانیم یک حریف تدارکاتی خوب پیدا کنیم، زیرا زمان نداریم، اما اگر در این زمینه بحثی قطعی شود، اعلام خواهیم کرد.

 

رئیس فدراسیون فوتبال درمورد بحث فساد در فوتبال و پرونده باشگاه مس رفسنجان، گفت: واقعیت این است امکان دارد فساد در فوتبال وجود داشته باشد و به من هم یک نهاد گزارشی درمورد ۳ نفر از پرسنل فدراسیون داد. این اتفاق مربوط به سال ۱۴۰۰ است که خودم در فدراسیون نبودم، اما دقت کردم بحث رشوه است. این بحث هم نمی‌تواند در کمیته اخلاق و ارکان قضایی ما ثابت شود. باید به دادگستری برود. اگر آنجا ثابت شد، کمیته اخلاق ما هم تنبیهات جدی در نظر می‌گیرد.

 

تاج افزود: پرونده ا‌کنون در اختیار مقام‌های قضایی کرمان است و اطلاعات ما هم در حد مسائلی است که این نهاد داده. اطلاعات زیادتری ندارم. دوستان ما و خودم به این نتیجه رسیدیم که فعلا ۲ نفر از همکاران را تا زمان مشخص شدن وضعیت پرونده تعلیق کنیم. اگر فساد اثبات شود، بدون تعارف، اغماض و چشم‌پوشی این افراد را از کلیه فعالیت‌های فوتبالی محروم و اعلام خواهیم کرد، زیرا قانون است. با هرکسی در فوتبال به هر شکلی چنین اتفاقاتی رقم بزند، مقامات فدراسیون و ورزش برخورد جدی می‌کنند.

 

وی خاطرنشان کرد: از همه اهالی رسانه و افرادی که می‌گویند فلان فرد هم فساد داشته مثل اینکه یک دوستی گفته چندین سال قبل به او پیشنهاد سکه در همین کرمان داده‌اند، می‌خواهم بدانند برخورد شده یا می‌شود. آن فردی که درموردش صحبت شد نیز برکنار شد. الان هم هیچکس نباید چشم‌پوشی کند، زیرا همه باید بحث را جدی گرفته و پیگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *