تشریح برنامه های سالروز حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

حجت‌الاسلام والمسلمین عرفاتی طی یک نشست خبری با بیان اینکه شعار ایام رحلت حضرت عبدالعظیم(ع) «جهاد و هجرت» است به تشریح جزئیات برنامه‌های این ایام پرداخت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسن عرفاتی – معاون فرهنگی علمی آستان عبدالعظیم الحسنی(ع)- پیش از ظهر امروز یک‌شنبه (۲اردیبهشت‌ماه) در نشست خبری تشریح برنامه‌های گرامیداشت رحلت حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) که درالتولیه این آستان برگزار شد ضمن تبریک سالروز تاسیس سپاه پاسداران اظهار کرد: ان‌شاءالله عملیات اخیر سپاه پاسداران در مقابل رژیم صهیونیستی فتح الفتوحی برای آزادسازی قدس شریف باشد.

 

وی ادامه داد: ما در تمام مناسبت‌ها شعاری را طراحی می‌کنیم و براساس آن محتواها را ارائه می‌کنیم. برای امسال هم شعار «جهاد و هجرت» انتخاب شده است.

 

عرفاتی بیان کرد: حضرت عبدالعظیم(ع) از امامزادگان واجب التعظیمی بوده که جهاد و هجرت ایشان بسیار مهم است، زیرا این امامزاده مورد جور و ظلم حکومت عباسی بود و امام هادی(ع) به ایشان دستور هجرت دادند و ایشان هم این‌ جهاد علمی را گوش فرار دادند.

 

معاون فرهنگی علمی آستان عبدالعظیم(ع) خاطرنشان‌کرد: اولین امامزاده وارد شده به منطقه شهر ری‌ امامزاده حمزه بن‌ موسی الکاظم(ع) بودند و حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) در مجاورت ایشان قرار گرفتند.

 

عرفاتی با بیان اینکه محتوا برنامه‌ها ایام رحلت براساس همین شعار «جهاد و هجرت» خواهد بود، تصریح کرد: حضرت عبدالعظیم(ع) پرچمدار جهاد تبیین بودند و ایشان ۱۲۰هزار حدیث از امام رضا(ع)، امام جواد(ع) و امام هادی(ع) نقل کردند، همچنین کتاب خطبا امیرالمومنین(ع) توسط حضرت عبدالظعیم‌(ع) نوشته شده است.

 

وی افزود: همین‌ جهاد عملی حضرت عبدالعظیم(ع) باعث شد که امام هادی(ع) در مورد ایشان بفرمایند که ایشان از حامیان ولایت بودند و یک‌ فقیه هستند.

 

معاون فرهنگی علمی آستان عبدالعظیم(ع) یادآور شد: از دوشنبه شب (۳اردیبهشت‌ماه) برنامه‌های این ایام‌ را با معارف صحیفه سجادیه آغاز خواهیم‌ کرد، روز سه‌شنبه دیدار اعضای شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تولیت آستان‌ عبدالعظیم(ع) را خواهیم داشت.

 

عرفاتی ابراز کرد: درس اخلاق آیت‌الله منفرد را نیز هرهفته سه‌شنبه از ساعت ۱۶:۳۰ داریم اما در این ایام قرار است ایشان به مقام علمی و توحیدی حضرت عبدالعظیم(ع) بپردازند. همچنین در بین‌ نمازهای جماعت آستان امامان جماعت در بیان‌های کوتاهی به شخصیت این‌ امامزاده خواهند پرداخت.

 

وی اضافه کرد: باتوجه به درخواست‌های متعدد برای حضور خدام فرهنگی و علمی در مدارس برای ایفای برنامه‌های فرهنگی و قرآنی‌ در این خصوص نیز برنامه‌ای خواهیم داشت، زیرا هدف ما انتقال معارف دینی به نسل جدید است، از این رو سفیران خدمت به مراکز فرهنگی، مدارس و دانشگاه‌ها در این ایام اعزام می‌شوند.

 

معاون فرهنگی علمی آستان عبدالعظیم(ع) تاکید کرد: هیات مخصوص بانوان آستان‌ عبدالعظیم(ع) که برای اولین بار در شهرستان ری تاسیس شده است نیز برنامه‌هایی بامحتوا این ایام ارائه خواهند کرد. از این رو سه‌شنبه در تالار شیخ صدوق برنامه خواهند داشت.

 

عرفاتی یادآور شد: روز سه‌شنبه (۴اردیبهشت‌ماه) از میدان شهر ری ساعت ۱۷ تجمع خدام ‌حرم را داریم که تا ساعت ۱۸ به سمت آستان حرکت خواهند کرد و در صحن‌ امام حسن مجتبی(ع) برنامه تعویض پرچم آستان و زیارت‌نامه‌خوانی را خواهیم داشت.

 

وی افزود: کارگروه اعتبات مقدسه مصوبه‌ای داشتند که براساس آن در شام سه‌شنبه بعد از نماز مغروب و عشا قرائت زیارتنامه حضرت عبدالعظیم(ع) در تمام عتبه و مساجد خوانده شود.

 

معاون علمی فرهنگی آستان عبدالعظیم(ع) خاطرنشان کرد: در شب رحلت حضرت عبدالعظیم(ع) ‌مراسم شهادت‌ با سخنرانی حجت‌الاسلام سیدحسین مومنی و مرثیه‌خوانی  سیدمحمدرضا نوشه‌ور و محمدرضا بذری را خواهیم داشت.

 

عرفاتی ادامه داد: سه‌شنبه، چهارشنبه و پنج‌شنبه درب‌های حرم ۲۴ساعته باز خواهد بود. برنامه‌های روز رحلت‌ با تجمع طلاب و علما در حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم‌(ع) از صبح چهارشنبه برگزار خواهد شد که این دسته عزاداری به سمت حرم خواهند آمد.

 

وی اظهار کرد: از ساعت ۱۰صبح در مصلی امام علی(ع) برنامه روز عزا برگزار خواهد شد که با شعرخوانی محمد رسولی، مناجات خوانی مرتضی طاهری و مداحی محمدحسین پویانفر و همچنین سخنرانی حجت‌الاسلام مسعود عالی همراه خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *