به نظر شما بهترین شخص برای ریاست مجلس دوازدهم کیست؟

اولویت ایرانی‌ها در سفرهای خارجی، چه کشورهایی است؟

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) با بیان اینکه سهم شرکت‌های داخلی از پروازها ۵۴ درصد و سهم شرکت‌های خارجی۴۶ درصد بوده، گفت: بیشترین سفرهای خارجی در این مدت به ترکیه، دبی و عراق بوده است.

 

به گزارش «خبرداری»، سعید چلندری با بیان اینکه در ایام نوروز در شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) ۳۱ درصد افزایش مسافر و ۲۵ درصد افزایش پرواز داشتیم، گفت: نوروز امسال ۳۹۹۴ پرواز به اقصی نقاط دنیا داشتیم و ۶۲۵ هزار و ۷۲۵ نفر پرواز انجام شد، همچنین بار مسافری ۴۵ درصد رشد داشت.

 

وی اظهار کرد: ۱۴ شرکت داخلی و ۳۴ خارجی در فرودگاه امام خمینی(ره) فعالیت داشتند. شرکت‌های داخلی با سهم ۵۴ درصدی ۲۱۷۴ پرواز انجام دادند و سهم شرکت‌های خارجی۴۶ درصد بوده که ۱۸۲۰ پرواز را انجام دادند. بیشترین پروازهای خارجی نیز به ترکیه، دبی و عراق بوده است.

 

مدیرعامل شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) ادامه داد: ۹۳۹ پرواز با سهم ۲۶ درصدی پروازها و ۱۷۵ هزار مسافر با سهم ۲۹ درصدی تعداد مسافر به ترکیه بود، ۵۳۹ پرواز به دبی انجام شد که ۱۴ درصد پرواز و ۱۷ درصد مسافران را تشکیل داد، سفر به عراق هم با ۴۸۷ پرواز انجام شد که با ۱۳ درصد سهم پروازها و ۶۸ هزار و ۱۱ درصد سهم مسافری را به خود اختصاص داد.

 

چلندری با بیان اینکه به‌ ۵۸ تا ۶۸ مسیر پرواز مستقیم انجام دادیم، گفت: تاخیرات پروازهای فرودگاه امام خمینی(ره) کمتر از ۲۰ دقیقه بود، علت هم تاخیر طولانی‌مدت چند پرواز شرکت‌های هواپیمایی به دلیل نقص فنی بود که البته خدمات لازم به مسافران انجام شد. همچنین پرواز کنسلی به‌هیچ عنوان نداشتیم و مسافر جامانده از پرواز هم نداشتیم.

 

گزارش اخیرا منتشرشده از سوی شورای جهانی سفر و گردشگری (World Travel & Tourism Council) که آمار سفر کشورها در سال ۲۰۲۱ را ارائه کرده، نیز نشان می‌دهد که کشور ترکیه با اختلاف زیاد مقصد اصلی شهروندان ایرانی است و بر این اساس ۷۱ درصد از سفرهای توریستی ایرانی‌ها به کشور ترکیه انجام شده است.

 

همچنین طبق گزارش سازمان جهانی سفر و گردشگری، کشور عراق میزبان ۱۳ درصد از سفرهای خارجی ایرانیان بوده است و امارات متحده عربی با ۶ درصد و سوریه و ارمنستان هر یک با ۲ درصد، به ترتیب بیشترین میزبانی را از مسافران ایرانی داشته‌اند.

 

۶ درصد از سفرهای خارجی‌ ایرانی‌ها نیز به مقاصدی غیر از این ۵ کشور انجام شده است.

 

سهم کشورهای خارجی از گردشگران ایرانی
ترکیه در حالی با اختلاف بزرگترین میزبان گردشگران و مسافران ایرانی است که در سال ۲۰۱۹ میلادی از سفرهای خارجی ایران‌ها ۵۲ درصد سهم داشت و در سال‌های بعد توانسته سهم خود از بازار ایران را ۱۹ درصد افزایش دهد و این سهم را به ۷۱ درصد برساند.

 

بیشتر بخوانید: راهنمای سفر به آنتالیا در نوروز 1403

 

این گزارش همچنین نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۹ کشور عراق درصد بالاتری از گردشگران ایرانی (حدود ۱۸ درصد) را به خود جذب کرده بود، اما در چند سال گذشته حدود ۵ درصد از سهم بازار ایران را از دست داده و به عدد ۱۳ درصد رسیده، که این سهم عمدتا به ترکیه رسیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *