آمار ۳ ماهه تولید فولاد اعلام شد:

افزایش ۱۰.۵ درصدی تولید شمش و ۵ درصدی تولید محصولات فولادی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ شاید بتوان گفت که شمش فولادی مهم‌ترین محصول میانی از فولاد است که از آن در تولید انواع مقاطع فولادی مانند ورق، میلگرد، تیرآهن و … استفاده می‌شود. کیفیت این مقاطع فولادی تا حد زیادی به کیفیت و ترکیب شیمیایی شمش وابسته است. عبارت شمش یک اصطلاح کلی بوده و خود شامل انواع گوناگونی بر اساس نوع سطح مقطع و ابعاد می‌شود. انواع محصولات میانی فولادی مانند بیلت، بلوم و اسلب نیز در دسته شمش‌های فولادی قرار می‌گیرند. شمش فولاد در ایران نیز با کیفیت مطلوبی تولید می‌شود و کارخانه‌های متعددی در راستای رفع نیاز بازار داخل اقدام به تولید این محصول می‌کنند. در ادامه به معرفی مهم‌ترین تولیدکنندگان شمش فولاد در ایران می‌پردازیم.

 

انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد: شرکت‌های فولادی کشور از ابتدای فروردین تا پایان خرداد، ۹ میلیون و ۴۷۸ هزار تن شمش فولادی (اسلب، بلوم و بیلت) تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال گذشته، ۸ میلیون و ۵۷۵ هزار تن بود.

همچنین شرکت‌های فولادساز کشور طی ۳ ماهه اخیر، ۵ میلیون و ۹۵۷ هزار تن انواع محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، نبشی، انواع ورق و غیره) تولید کردند. اما میزان تولید مدت مشابه سال گذشته، ۵ میلیون و ۶۷۳ هزار تن بود.

افزایش ۲.۸ درصدی تولید آهن اسفنجی

تولیدکنندگان آهن اسفنجی در فصل بهار، با ۲.۸ درصد افزایش ۹ میلیون و ۹۷۴ هزار تن از این محصول تولید کردند در حالی که تولید مدت مشابه سال گذشته، ۹ میلیون و ۷۰۵ هزار تن بود.

 

لیست تولید کنندگان شمش فولادی در ایران

در انتهای سال ۲۰۲۱، ایران با تولید ۲۸.۵ تن فولاد در رتبه دهم جهان قرار گرفت که نسبت به سال ۲۰۲۰، توانسته است جایگاه خود را حفظ کند. این پیشرفت و حفظ جایگاه در صنعت فولاد با برنامه‌های راهبردی کارخانه‌های تولیدکننده شمش در ایران ارتباط مستقیم دارد و در همین راستا نیز برنامه‌ریزی‌هایی برای افزایش ظرفیت تولید فولاد در کشور تا میزان ۵۵ میلیون تن در سال تا سال ۲۰۲۵ صورت گرفته است. از آنجایی که شمش فولادی یک محصول میانی و مهم در چرخه تولید محصولات نهایی فولادی است، تاثیر قیمت شمش بر بازار آهن بسیار چشمگیر بوده و در صورت تولید انبوه محصولات باکیفیت، می‌توان از طریق صادرات شمش ارزآوری به عمل آورد.

بر اساس مناطق جغرافیایی، تولیدکنندگان شمش فولاد در ایران در سه استان اصفهان، هرمزگان و خوزستان متمرکزشده‌اند و این سه استان به ترتیب بیشترین سهم در تولید شمش فولاد را به خود اختصاص داده‌اند. لیست تولید کنندگان شمش فولادی در ایران عبارت‌اند از:

ذوب آهن اصفهان
فولاد مبارکه اصفهان
فولاد خوزستان
فولاد خراسان
فولاد هرمزگان
شرکت فولادی آلیاژی ایران
گروه ملی صنعتی فولاد ایران
مجتمع فولاد شاهین بناب
فولاد سیرجان
کارخانه نورد فولاد یزد

بررسی مشخصات محصولات بهترین تولیدکنندگان شمش فولاد

کارخانه ذوب آهن اصفهان

آن‌قدر محصولات این کارخانه باکیفیت و زبان‌زد هستند که دیگر نیازی به معرفی آن‌چنانی ندارند. از ذوب آهن اصفهان تحت عنوان مادر صنعت فولاد ایران یاد می‌شود که علاوه بر در اختیار داشتن نبض بازار داخل، محصولات آن به بیش از ۲۳ کشور جهان صادر می‌شوند.

بخش فولادسازی کارخانه ذوب آهن از سه کارگاه تشکیل شده است که به ترتیب شامل کارگاه کنورتور و میکسر، کارگاه ریخته‌گری مداوم و کارگاه آماده‌سازی شمش می‌شوند. این مجموعه دارای ظرفیت تولید سالانه ۳.۶ میلیون تن شمش فولاد به‌صورت بلوم و بیلت است. از محصولات فولادی ذوب آهن اصفهان در پروژه‌های مهمی همچون ساخت ورزشگاه المپیک آتن، برج میلاد، مترو تهران، نیروگاه هسته‌ای بوشهر، نیروگاه عسلویه، پل صدر تهران، ساخت پل عابر پیاده و … استفاده شده است.

شمش‌های فولادی ذوب آهن اصفهان در طول‌های ۴ تا ۱۲ متر و با سطح مقطع‌های ۱۰۰*۱۰۰، ۱۲۵*۱۲۵، ۱۳۰*۱۳۰، ۱۵۰*۱۵۰، ۲۰۰*۲۰۰، ۲۵۰*۲۵۰ و ۲۵۰*۳۲۰ تولید می‌شوند. بااین‌حال، امکان تولید شمش فولادی در سایز و ابعاد دلخواه متناسب با آنالیز شیمیایی درخواستی مشتری وجود دارد.

کارخانه فولاد مبارکه اصفهان

فولاد مبارکه را با تولید انواع ورق فولادی به یاد می‌آوریم. درواقع، این کارخانه بهترین و برترین تولیدکننده انواع ورق فولادی در ایران است. اما محصولات تولیدی این مجموعه تنها به ورق منتهی نشده و شامل تولید شمش نیز می‌شود. شمش‌های تولیدی کارخانه فولاد مبارکه از نوع تختال هستند که سالانه به میزان ۷.۲ میلیون تن تولید می‌شوند.

در ناحیه فولادسازی این کارخانه قالب‌هایی به‌منظور ریخته‌گری مداوم با امکان تغییر عرض تختال بین ۶۵۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر مورداستفاده قرار می‌گیرند. پس از ریخته‌گری مداوم و مذاب ریزی، تختال‌ها توسط دستگاه برش در طول‌های ۹ تا ۱۱ متر و یا ۴.۵ تا ۴.۷۵ متر برش داده می‌شوند. تختال‌های نوع اول را تختال بلند و نوع دوم را تختال کوتاه می‌گویند. ضخامت تختال‌های فولاد مبارکه ۲۰۰، ۲۲۰ و ۲۵۰ میلی‌متر بوده و وزن آن‌ها در محدوده ۳.۵ تا ۴۳ تن قرار دارد.

کارخانه فولاد خوزستان

در بین برترین تولیدکنندگان شمش فولاد، کارخانه فولاد خوزستان به‌صورت تخصصی تنها بر روی تولید انواع بیلت، بلوم و اسلب فعالیت می‌کند. ظرفیت تولید سالانه انواع شمش فولادی در این کارخانه ۳.۸ میلیون تن است که تا انتهای فاز چهارم توسعه، به ۵.۲ میلیون تن خواهد رسید. در این مجموعه امکان تولید محصولات سفارشی از نظر ساز و ابعاد و نیز آنالیز شیمیایی وجود دارد.

کارخانه فولاد خراسان

در کارخانه فولاد خراسان به‌منظور تولید شمش از شش خط تولید ریخته‌گری پیوسته استفاده می‌شود که نتیجه آن تولید شمش‌هایی با مقاطع استاندارد ۱۳۰*۱۳۰، ۱۵۰*۱۵۰ و ۱۸۰*۱۸۰ و در طول‌های مختلف است. این مجموعه با برخورداری از ۲ واحد فولادسازی دارای ظرفیت تولید ۱.۴ میلیون تن در سال است.

کارخانه فولاد هرمزگان

کارخانه فولاد هرمزگان با ظرفیت اسمی تولید ۱.۵ میلیون تن اسلب به ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر، عرض ۹۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی‌متر و طول ۶۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ میلی‌متر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شمش فولاد است که در این استان واقع شده است. از تختال‌های تولیدشده توسط این شرکت در خط نورد گرم، عمدتاً در کاربرد‌هایی مانند پروفیل‌سازی، لوله‌های آب و نفت، مخازن تحت‌فشار و قطعات سنگین فولادی استفاده می‌شود. ضمن اینکه، برای نخستین بار در فولاد هرمزگان عریض‌ترین تختال کشور به عرض ۲۰۰۰ میلی‌متر در دو ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر به‌منظور تولید لوله‌های انتقال نفت و گاز تولید شده است.

جمع‌بندی

شمش‌های فولادی در انواع حالت‌های اسلب، بیلت و بلوم، به‌منظور تولید مقاطع فولادی نهایی مانند ورق‌های فولادی، میلگرد، تیرآهن، نبشی، ناودانی و لوله تولید می‌شوند. بنابراین، با تولید شمش‌های باکیفیت آن‌هم در تناژ بالا، علاوه بر تأمین نیاز کارخانه‌های تولیدکننده مقاطع نهایی فولادی، از طریق صادرات هم امکان ارزآوری به کشور را فراهم می‌شود. در ایران نیز کارخانه‌های متعددی در زمینه تولید شمش فعالیت می‌کنند که از بین آن‌ها می‌توان به ذوب آهن اصفهان، فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان، فولاد خوزستان و فولاد خراسان به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکنندگان شمش فولاد در کشور نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/khabardaariadmin/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 107