سند توسعه هوش مصنوعی کشور تدوین می‌شود | وضع قوانین در حوزه AI

شورای عالی فضای مجازی متولی هوش مصنوعی شد

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه هیأت دولت اعلام کرد که شورای‌ عالی فضای مجازی متولی وضع قوانین در زمینه هوش مصنوعی است.
او با اشاره به این موضوع که وزارت ارتباطات از یک سال و نیم گذشته مرکز توسعه هوش مصنوعی را راه‌اندازی کرده، ادامه داد: دستگاه‌ها مکلف هستند براساس یک نقشه راه ملی که در اختیار مراکز سیاستگذاری قرار داده شده است از ظرفیت‌هایی که هوش مصنوعی برای آنها ایجاد می‌کند، استفاده کنند.
وزیر ارتباطات همچنین به برنامه هفتم توسعه که اخیرا رونمایی شده، اشاره کرد و گفت: در برنامه هفتم توسعه، ارتباطات و هوشمندسازی به‌عنوان یک فصل جدا آمده و بر استفاده حداکثری دستگاه‌ها از هوش مصنوعی تأکید شده است.
در بخشی از «پیش‌نویس نقشه راه توسعه ملی هوش مصنوعی» به ساختار سند اشاره شده است. در ساختار نقشه راه ملی، هوش مصنوعی که در قالب یک چارت نمایش داده شده، در بخش فوقانی چشم‌انداز قرار گرفته است. پس از آن در سطوح پایین‌تر اهداف کلان، حوزه‌های اولویت‌دار و سیاست‌های کلان نمایش داده شده است. در سطح بعدی به راهبردها اشاره شده و پس از آن، سیاست‌های خرد و اقدامات دیده می‌شود. در سطح بعدی هم پروژه/فعالیت قرار دارد و پس از آن به‌ترتیب نقشه نهادی و نقشه راه پیش‌بینی شده است.
در این پیش‌نویس، ۱۴ سیاست کلان، ۱۰ هدف کلان و ۹ راهبرد برای توسعه فناوری هوش مصنوعی درنظر گرفته شده است.
فراهم آوردن زمینه‌های شکل‌گیری تقاضا برای تحریک فعالیت‌های تحقیق و توسعه در حوزه‌های اولویت‌دار هوش مصنوعی به‌عنوان نخستین سیاست کلان پیش‌بینی شده است. همچنین نخستین هدف کلان سند «انجام ۸۰ درصد از پژوهش‌های حوزه هوش مصنوعی در راستای رفع نیازهای فعلی و آتی کشور» تعریف شده است.
بر این اساس، نخستین راهبرد سند توسعه هوش مصنوعی هم «ارتقای محیط تحقیق و توسعه هوش مصنوعی» درنظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت