هشدار اقتصاددانان درباره احتمال رکود در منطقه یورو

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ فایننشال تایمز با استناد بر یک نظرسنجی از صاحبان کسب و کار نوشت: نتایج این مطالعه نشان می دهد که رشد اقتصادی در بخش خدمات اصلی مسکوت مانده و قیمت ها به آرامی در حال افزایش هستند.

شاخص مدیران خرید (PMI) که معیاری برای ارزیابی فعالیت های اقتصادی در بخش تولید و خدمات است، روز جمعه به ۵۰.۳ و پایین‌ترین سطح پنج ماهه گذشته خود رسید. ماه قبل این شاخص ۵۲.۸ بود. شاخص جدید حتی کمتر از ۵۲.۵ پیش بینی شده توسط اقتصاددانان در نظرسنجی رویترز بود.

این شاخص معیار با کاهش به سمت شاخص ۵۰ که انقباض اقتصادی را از رشد اقتصادی منفک می کند، امیدها به رونق اقتصادی در بیست کشور منطقه یورو را بر باد داده است.

یک اقتصاد دان بانک «ای ان جی» هلند در این بار گفت این روند نزولی اقتصاد شدید است و نشان می دهد که پیش بینی بانک مرکزی اروپا به شکل بسیار اغراق آمیزی خوشبینانه بوده است.

بانک مرکزی اروپا پیش بینی کرده بود که تولید ناخالص داخلی در منطقه یورو امسال رشد ۰.۹ درصدی خواهد داشت.

اقتصاددانان می گویند شاخص جدید مدیران خرید می تواند هشدار جدی‌تری برای تعیین کنندگان نرخ ها در بانک مرکزی اروپا درباره نرخ بهره در آینده باشد. بانک مرکزی اروپا می گوید افزایش نرخ بهره بانکی در ماه ژوئیه «بسیار محتمل» است.
این گزارش با اشاره به کاهش ارزش یورو و سقوط سهام اروپا افزود: نشانه های تضعیف اقتصاد منطقه یورو در حالی بروز کرده که سوئیس، نروژ و بریتانیا نرخ های معیار خود را برای مقابله با تورم شدید بالا بردند.

مهم ترین مساله در داده های شاخص مدیران خرید، کاهش شدید خدمات بود که یکی از معدود حوزه های مثبت اقتصاد منطقه یورو در بخش مهمی از سال جاری بوده است.

سرعت این کاهش به ویژه در فرانسه شدید بود؛ در این کشور سطح فعالیت در میان شرکت‌های خدماتی برای اولین بار از آغاز سال کاهش یافت.

بخش خدمات در انگلیس نیز کاهش رشد را به ثبت رساند و این نگرانی را برانگیخت که تورم بیشتر از آنچه که بانک مرکزی انگلیسی امیدوار است در این کشور پایدار خواهد بود.

این گزارش خاطرنشان کرد: هزینه‌های تولید در منطقه یورو برای تولیدکنندگان با سریع‌ترین نرخ از ژوئیه (تیر/مرداد) ۲۰۰۹ کاهش یافته است، که نشان می‌دهد کاهش در قیمت‌های تولیدکننده صنعتی منطقه که بین مارس و آوریل (اسفند تا اردیبهشت) ۳.۲ درصد کاهش داشته است، احتمالا ادامه خواهد داشت.

اما هزینه های تولید برای شرکت های خدماتی با سرعت بسیار بالاتر از میانگین تاریخی افزایش یافته است.

دستمزد کارگران در منطقه یورو بیش از ۵ درصد افزایش یافته است. نرخ بیکاری در آوریل به پایین‌ترین حد خود یعنی ۶.۵ درصد کاهش یافت که مقامات بانک مرکزی اروپا نگران هستند که تورم در بخش خدمات را بالا نگه دارد.

روند ضعیف سفارش تولید در منطقه یورو بر نرخ تقاضا برای کارگر آسیب وارد کرده و رشد اشتغال در ماه ژوئن (خرداد/تیر) را برای دومین ماه متوالی کاهش داده است.

در تحولی جداگانه، قیمت مسکن در آلمان با نرخ سالانه ۶.۸ درصدی در سه ماهه اول سال جاری کاهش یافت، زیرا هزینه‌های استقراض بالاتر، تورم و رشد اقتصادی ضعیف‌تر به بزرگترین بازار املاک اروپا آسیب وارد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت