نقد تئاتر «فرانکشتاین» دنی بویل در خانه هنرمندان

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ هفدهمین جلسه نمایش فیلم تئاترها با همکاری مشترک انجمن صنفی منتقدان خانه تئاتر و سینماتک خانه هنرمندان چهارشنبه ۱۳ تیر به نمایش فیلم تئاتر «فرانکشتاین» به کارگردانی دنی بویل اختصاص داشت.

هفدهمین برنامه از سلسله جلسات نمایش فیلم تئاترهای شاخص با همکاری مشترک انجمن صنفی منتقدان، نویسندگان و پژوهشگران خانه تئاتر و سینماتک خانه هنرمندان ایران، چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۳ به نمایش فیلم تئاتر «فرانکشتاین» (محصول ۲۰۱۱) به نویسندگی مری شرلی و کارگردانی دنی بویل اختصاص داشت.

پس از نمایش این فیلم تئاتر، نشست نقد و بررسی آن با حضور عباس غفاری (میزبان) و محمد نجاری (منتقد تئاتر) برگزار شد.

عباس غفاری در این نشست گفت: دنی بویل که کارگردانی این اثر را برعهده داشته است، تجربه کارگردانی در تئاتر و سینما را در کارنامه دارد و آثار موفقی را تولید کرده است. امروز فیلم تئاتر «فرانکشتاین» را از او دیدیم که امیدوارم از دیدنش لذت برده باشید.

محمد نجاری در ادامه این نشست گفت: بدون اغراق باید بگویم که ما امروز یکی از شاهکارهای تئاتر دنیا را دیدیم. به حاضران در این جلسه پیشنهاد می‌کنم که فیلم «بیچارگان» اثر لانتیموس را هم ببینند. زیرا این ۲ اثر می‌توانند هم را کامل کرده و باب تازه‌ای در این گونه علمی، تخیلی، اسطوره‌ای برای همه ما باز کنند و نگاه جدیدی از تئاتر و سینمای دنیا به روی ما بگشایند.

وی افزود: کارگردان این نمایش در ایران با فیلم «میلیونر زاغه نشین» شناخته می‌شود. این اثر برای صحنه از رمان مری شلی اقتباس شده است. در چاپ اول کتاب آن، نام نویسنده که یک بانو است، وجود ندارد و از چاپ دوم نام نویسنده به آن اضافه می‌شود. درباره آن می‌توان از دیدگاه نقد اسطوره‌ای و روانکاوی بسیار صحبت کرد. نمایشنامه اقتباسی این اثر در ایران منتشر شده و یک مرتبه توسط ایمان افشاریان روی صحنه رفته است.

بیشتربخوانید:

تعطیلی تئاترو سینماهای کشور

این منتقد تئاتر در ادامه بیان کرد: در این اثر می‌توانیم، جدا از روانشناسی فرویدی که بحث عشق و معشوق است، یک قدم جلوتر بیاییم و بحث زهدان را از دیدگاه روانشناسی یونگی بررسی کنیم.

نجاری در بخش دیگری از این نشست به ارائه نقطه نظراتش درباره دیگر جزئیات فیلم تئاتر «فرانکشتاین» پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *