مهر تایید خاندوزی بر نرخ ۷ هزار تومانی خوراک پتروشیمی‌ها

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ در روز گذشته و با ابلاغ رسمی آخرین مصوبه هیئت وزیران در خصوص نرخ خوراک محصولات پتروشیمی مقرر شد تا نرخ گاز خوراک این صنایع از ابتدای تیرماه با تعرفه ی مترمکعبی 7 هزار تومان محاسبه شود. این در حالی است که تا پیش از این نرخ گاز خوراک برای صنایع پتروشیمی حدود 4200 تومان بود.

گفتنی است در چند روز گذشته در حالی که اخباری مبنی بر جهانی سازی نرخ خوراک شرکت های پتروشیمی در رسانه ها منتشر شد که هجمه ی رسانه ای سنگینی مبنی بر زیان دهی و کاهش سود این شرکت ها در فضای مجازی پخش شد. لازم به ذکر است که این شرکت ها تنها مزیت رقابتی که در این سال ها  داشتند به دلیل خوراک ارزان بود که امکان رقابت و صادرات محصول را برای این شرکت ها فراهم می آورد. چرا که  طبیعتا در این سال ها به دلایل مختلف از جمله عدم سرمایه گذاری در طرح های توسعه ای و عدم پیشرفت جدی در حوزه های تکنولوژی این شرکت ها نتوانستند مزیت رقابتی دیگری به جز خوراک ارزان برای خود فراهم آورند.

مهر تایید وزیر اقتصاد بر نرخ 7 هزار تومانی گاز خوراک پتروشیمی

اگرچه شبهاتی در فضای مجازی مبنی بر تغییر این نرخ به دلیل هجمه ی سنگین رسانه ای و همچنین برخی شرکت های پتروشیمی مطرح می شد اما وزیر اقتصاد در جلسه ی امروز ضمن تایید نرخ 7 هزار تومانی برای خوراک گاز پتروشیمی ها گفت: مسئولیت اطلاع رسانی و اخذ نظر صنعت پتروشیمی بر عهده وزارت نفت بوده که به گفته وزیر نفت این کار پیش از نهایی شدن مصوبه انجام شده بود.  طبق اظهارات وزیر محترم نفت در جلسه هیات دولت، نشستی با حضور نمایندگان شرکتهای پتروشیمی پیش از طرح مصوبه در دولت در سطح وزیر نفت برگزار شده بود و اخذ نظر شرکتها صورت گرفته بود.  اما با توجه به اینکه بخش هایی از دولت همچنان اصرار دارند که فرمول به جای نرخ ثابت همچون سنوات گذشته در دستور کار قرار گیرد تا انعطاف پذیری قیمت در این حوزه ها صورت گیرد وزارت اقتصاد فرمول قیمتگذاری را به کمیسیون اقتصادی دولت پیشنهاد داده است.  اگر این پیشنهاد وزارت اقتصاد مصوب شود،مصوبه قبل احتمالا تغییر خواهد کرد اما تا به امروز مصوبه 29 خرداد دولت پابرجا است.

بنابراین به نظر می رسد در حال حاضر فعلا خبری از تعدیل در نرخ خوراک گاز پتروشیمی ها نیست و نرخ ثابت 7 هزار تومان در دستور کار قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت