نماینده بازنشستگان وعده‌های پوشالی را باعث ایجاد نارضایتی دانست

مدیران ناکارآمد باعث بحران‌های کشور

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران گفت: شرایط کانون بدلیل وعده‌های غیرعملی مسئولان، در وضعیت بسیار نامناسبی قرار دارد.
علی اکبر عیوضی با تاکید بر اینکه سازمان تامین اجتماعی بر مبنای دریافت حق بیمه از شاغلان تعریف می‌شود گفت: شاغلان قبل از آنکه حقوقشان را دریافت کنند، حق بیمه را بر اساس عدد ۳۰ درصد حقوق، به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کنند که بخشی از آن را کارفرما و بخشی را کارگر می‌پردازد که در مجموع همه از حقوق کارگر محسوب می‌شود.

 

وی گفت: بر اساس قانون، سازمان تامین اجتماعی مکلف است در قبال حق بیمه‌ای که در زمان اشتغال دریافت می‌کند، حقوق بازنشستگی و رفاهیات را در زمان بازنشستگی برای بیمه شدگان تامین اجتماعی تامین کند که امکانات رفاهی مواردی همچون وام یا ارائه خدمات رفاهی تفریحی مانند طرح کرامت رضوی که در قالب سفر زیارتی به مشهد است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با ابراز تاسف از اینکه خدمات رفاهی بازنشستگان به جای آنکه سال به سال مطلوب شود، نامطلوب‌تر و نامناسب‌تر می‌شود گفت: دلیل نامناسب بودن آن است که مسئولانی که در راس امور قرار می‌گیرند، حرفشان با عملشان یکی نیست.

وی با اعلام اینکه مسئولان با هدف خودنمایی یا تبلیغات رسانه‌ای، وعده‌های غیرعملی می‌دهند گفت: مسوولان وعده‌هایی می‌دهند که در عمل از عهده آن بر نمی‌آید. به عنوان نمونه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی سال گذشته قول داد که به ۴۰۰ هزار نفر وام بدهد، اما به ۲۰۰ هزار نفر هم نتوانستند وام بدهند یا قول دادند که ۴۰۰ هزار نفر را در قالب طرح کرامت رضوی به مشهد اعزام کنند، اما این اعزام به ۱۷۰ هزار نفر هم نرسید.

عیوضی با تاکید بر اینکه وعده دادن‌های مسوولان امیدی در دل بازنشستگان ایجاد می‌کند گفت: هنگامی که وعده‌ها عملی نمی‌شود، نارضایتی و بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی هر مسئولی که در قالب سخنرانی یا مصاحبه وعده یا قولی می‌دهد، اما به وعده خود عمل نمی‌کند، مسئول نیست، بلکه موجودی پوشالی است گفت: هنگامی که مدیرعامل یا معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی در رسانه عمومی قول می‌دهد، اما نمی‌تواند به آن عمل کند، مدیری پوشالی است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با تاکید بر اینکه مسئول واقعی قبل از آنکه وعده یا قولی بدهد، باید همه جوانب را بررسی کند گفت: مسوول واقعی شرایط را می‌سنجد، امکانات مجموعه اش را بررسی می‌کند، ظرفیت سنجی به عمل می‌آورد و در صورتی که تمامی گزینه‌ها را در کنار هم گذاشت و امکان تحقق آن‌ها وجود داشت، آنگاه پشت تریبون می‌رود و قول می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه مسئولی واقعی است که بر اساس مطالعه، بررسی همه جانبه و توانسنجی سخن بگوید گفت: هنگامی که مسئولی در سازمان تامین اجتماعی وعده‌ای غیر عملی می‌دهد و جامعه مخاطب را در برزخ تصمیم‌گیری غلط خود قرار می‌دهد، چنین مسئولی پوشالی است، یعنی در جایگاهی قرار گرفته که از توان مدیریت او بسیار بالاتر است.

عیوضی افزود: مدیرعاملی که نتواند با داشتن تسلط بر زیر مجموعه‌های خود، با علم و آگاهی از ظرفیت‌ها تصمیم بگیرد و سخن بگوید، به جای مدیرعاملی، باید مدیر یک شعبه تامین اجتماعی باشد.

وی با انتقاد از اظهارات غیر واقعی و عملکرد اشتباه معاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی گفت: وقتی یک معاون نمی‌تواند با علم و آگاهی و بررسی‌های همه جانبه سخن بگوید، معلوم است که این جایگاه برای او زیاد است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با اشاره به مصاحبه‌های بدون پشتوانه و بحران آفرین مسئولان تامین اجتماعی گفت: آقایان بدون مطالعه و یکباره در صدا و سیما حاضر می‌شوند و اعلام می‌کنند که از فردا پرداخت وام به مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای بازنشستگان تامین اجتماعی صورت خواهد گرفت و این اعلام باعث می‌شود که بازنشستگان به این وعده پوشالی آقایان امیدوار باشند، اما هنگامی که وعده محقق نمی‌شود، سرخورده و ناامید می‌شوند.

وی از تبعات ویرانگر تورم سرسام آور و حقوق ناچیز بر زندگی بازنشستگان خبرداد و گفت: وضعیت زندگی و معیشت بازنشستگان به اندازه‌ای خراب است که چشم امید به دریافت وام‌های ناچیز تامین اجتماعی دوخته‌اند، اما وقتی آقایان قول می‌دهند، اما نمی‌توانند به وعده خود عمل کنند، بازنشستگان نسبت به مدیریت سازمان و مسوولان کشور بی‌اعتماد می‌شوند.

 

عیوضی با یادآوری اینکه رئیس جمهور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده بود که تورم را تک رقمی می‌کند گفت: بهتر است آقای رئیسی به سخنان گذشته خود رجوع کند و پس از گذشت دو سال ببیند چه بلایی بروز اقتصاد کشور و زندگی مردم آورده و بعد از گذشت ۲ سال اعلام کند که این وعده‌ها کی محقق خواهد شد.

وی با اعلام اینکه مردم با حقوق‌های ناچیز و گرانی‌های سرسام‌آور به سختی امرار معاش می‌کنند گفت: آنقدر تورم بالاست که مردم به سختی نان را بر سر سفره‌هایشان می‌آورند و رسیدن به حداقل‌ها نیز به رویا شباهت پیدا کرده است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با انتقاد از افزایش ناچیز حقوق بازنشستگان گفت: دولت و بانک مرکزی تورم را ۶۰ درصد اعلام کرده، اما نمایندگان مجلس حقوق را و ۲۰ درصد افزایش داده‌اند، یعنی تورم ۵۰ درصد بر اقتصاد مردم سوار است.

وی با هشدار نسبت به اینکه این شرایط اسفبار اقتصادی را دولت به وجود آورده گفت: مردم در این شرایط نه تنها امیدی به زندگی کردن ندارند بلکه برای زنده بودن نیز مشکل دارند.

عیوضی با یادآوری اینکه رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری به مردم وعده داده بود که وضعیت اقتصادی را خوب می‌کند گفت: دولت سیزدهم نه تنها وضعیت اقتصادی را خوب نکرده، بلکه زندگی را به کام مردم تلخ کرده، زندگی تلخی که نتیجه گرانی‌های سرسام آور و ناتوانی دولت سیزدهم در کنترل قیمت‌هاست.

وی با تاکید بر اینکه تورم و گرانی دلیل نیاز بازنشستگان به وام است گفت: یک بازنشسته نیازمند حداقل بگیر، برای جبران مشکلات زندگی حداقلی خود، پس از شنیدن وعده مدیرعامل سازمان مبنی بر پرداخت وام ۲۰ میلیون تومانی، صبح اول وقت به کانون مراجعه می‌کند، در حالی که هیچ خبری از وام نیست.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با اعلام اینکه از دست کانون‌ها کاری بر نمی‌آید گفت: اگر سایت ثبت نام باز و شرایط پرداخت وام مهیا باشد، کانون‌ها با سرعت اقدام می‌کنند، اما وقتی یک وعده پوشالی داده شده، تنها باعث می‌شود بازنشستگان در کانون‌ها تجمع و اعتراض کنند به نوعی که همه روزه شاهد درگیری، رفتار‌ها و گفتار‌های سوال برانگیز هستیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه بازنشستگان بین ثبت نام و دریافت وام سرگردان هستند گفت: هنگامی که ثبت نام صورت می‌گیرد، اما سازمان تامین اجتماعی به قول و تعهد خود عمل نمی‌کند، یعنی مدیران تامین اجتماعی بدنبال تفرقه افکنی بین بازنشستگان و کانون‌ها هستند.

عیوضی با اعلام اینکه از ۹۰ هزار بازنشسته عضو کانون شهر تهران که برای دریافت وام ثبت نام کرده‌اند، تنها ۷ هزار نفر موفق به دریافت وام شده‌اند گفت: مشکل اینجاست که زمینه پرداخت وام فراهم نیست.

وی با انتقاد از اینکه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی مصاحبه کرده و قول پرداخت وام داده، اما عملی نکرده است گفت: تفاوتی نمی‌کند که اشکال در کجاست، اینکه منابع مالی تامین نشده، سازمان تامین اجتماعی با بانک رفاه کارگران به مشکل خورده، ناکارآمدی مطرح بوده یا هر دلیل دیگری که داشته، تفاوتی نمی‌کند اصل مسئله نارضایتی بازنشستگان از سازمان تامین اجتماعی و بانک رفاه کارگران است.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با انتقاد از اینکه سیاست مدیران اجرایی کشور برای لاپوشانی ناکارآمدی و سومدیریت، دادن وعده‌های بدون پشتوانه است گفت: همین وعده‌های بدون پشتوانه باعث بی‌اعتمادی مردم و نارضایتی عمومی شده، به نوعی که مردم هیچ اعتمادی به برنامه‌ها و سیاستگذاری‌های مسئولان ندارند.

وی با اشاره به سیاست‌های کلان تامین اجتماعی که از سوی مقام معظم رهبری ابلاغ شده گفت: رهبری تمامی موارد مرتبط با تامین اجتماعی را تعیین کرده‌اند، اما با کمال تاسف در مسیری خلاف بیانات رهبری گام برداشته می‌شود.

عیوضی با اشاره به نامگذاری سال ۱۴۰۲ مبنی بر مهار تورم و رشد تولید گفت: هنوز مدت زیادی از نامگذاری سال و تاکید رهبری بر مهار تورم نگذشته بود، که شورای شهر مصوب کرد کرایه حمل و نقل عمومی ۴۰ درصد افزایش یابد، تصمیمی که ۱۰۰درصد خلاف سیاستگذاری‌های مقام معظم رهبری بود.

وی با اعلام اینکه تمامی اجناس از لوازم خانگی تا کالا‌های مصرفی ۲۵ تا ۵۰ درصد افزایش قیمت یافت گفت: شورای رقابت با افزایش روزافزون خودرو‌ها موافقت می‌کند، دولت قیمت دلار را بالا می‌برد و خلاصه هیچ تصمیمی برای کنترل قیمت‌ها و مهار تورم گرفته نمی‌شود.

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران با اعلام اینکه بسیاری از گرانی‌ها با مجوز نمایندگان مجلس، دولتمردان و شورا‌های شهر صورت گرفته و می‌گیرد گفت: آیا این معنای ولایت مداری است که آقایان مدعی ولایتمداری تصمیماتی بگیرند که در مخالفت با سیاست گذاری‌های اعلام شده از سوی رهبری است.

وی با انتقاد از شعار زدگی گفت: اگر شعار زدگی را از مسئولان می‌گرفتیم، تعهد به انجام وعده‌ها را در دستور کار قرار می‌دادند و آنچه را در توان نداشتند، وعده انجام آن را نمی‌دادند، امروز وضعیت کشور اینگونه نبود و تورم ۸۰ درصدی را تجربه نمی‌کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *