قطعی برق معضل پیش روی بخش کشاورزی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ بنابر ماده ۲۵ قانون بهبود محیط کسب و کار مصوبه سال ۹۰، قطع برق چاه‌های کشاورزی ممنوع است، درحالیکه وزارت نیرو برنامه قطعی ۶ ساعته چاه‌های کشاورزی در شبانه روز را ارائه و اجرایی کرده است که این امر آسیب جدی در سال رشد تولید به بخش کشاورزی وارد می‌کند.

محمد جواد عسگری رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس طی نامه‌ای به وزیر نیرو به سبب اهمیت حوزه کشاورزی و اثرگذاری آن بر تامین امنیت غذایی کشور خواستار خارج کردن برق الکتروپمپ‌های چاه کشاورزی از جدول برنامه قطع برق وزارت نیرو شد.

گرچه قطع برق چاه‌های آب کشاورزی از جمله طرح‌های دولت برای صرفه جویی در مصرف برق است، اما کارشناسان بار‌ها درباه نتایج منفی آن مبنی بر کاهش تولید و ایجاد خسارت به زیربخش‌های مختلف کشاورزی از سال گذشته هشدار دادند که متاسفانه این طرح کماکان امسال هم اجرایی شده است.

در همین رابطه عطااله هاشمی عضو شورای هماهنگی تشکل بخش کشاورزی گفت: با توجه به آنکه قطعی برق در اکثر محصولات جالیزی و دانه‌های روغنی اثر گذار است، لذا وزارت نیرو موظف به تامین ۲۴ ساعته برق کشاورزان با ولتاژ مناسب است.

هاشمی می‌گوید: وقتی کشاورز از وزارت نیرو انشعاب خریداری می‌کند، این وزارتخانه وظایفی مبنی بر تامین ۲۴ ساعته برق دارد و در مقابل کشاورزان هم مکلف به پرداخت قبض در زمان مقرر هستند چراکه قطعی برق حداقل ۵ ساعته بر تولید اثر منفی می‌گذارد.

قطعی برق منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می‌شود

قاسم پیشه ور رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: طی ۱۰ تا ۱۲ سال گذشته در مجلس موضوع برقی کردن چاه‌های کشاورزی مصوب شد که براین اساس کشاورزان مکلف به برقی کردن چاه‌های جدید و قدیم خود با استفاده از تسهیلات بانکی بدون نرخ بهره شدند.

به گفته او، براساس مصوبه مجلس در خصوص برقی کردن چاه‌های کشاورزی، وزارت نیرو مکلف به تامین ۲۴ ساعته برق کشاورزان شد که متاسفانه دولت به بهانه کمبود تولید برق، آن را اعمال نکرد.

پیشه ور با بیان اینکه قطعی چندساعته برق کشاورزی آسیب جدی به تولید می‌زند، گفت: قطعی برق ۵ تا ۶ ساعته منجر به کاهش ۲۵ تا ۳۰ درصدی تولید می‌شود، درحالیکه بنابر شعار امسال رشد تولید و امنیت غذایی حائز اهمیت است.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی گفت: با توجه به اهمیت امنیت غذایی انتظار می‌رود که وزارت نیرو، برق چاه‌های کشاورزی را قطع نکند و همانند برق خانگی برخورد کند و در صورت قطعی برق چاه‌های کشاورزی، سوخت گازوئیل را تخصیص دهند.

ساماندهی برق‌های غیرمجاز راهی برای جلوگیری از قطعی برق بخش کشاورزی

مجتبی شادلو نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: قطع ۷ ساعته برق در طول روز در کنار قطعی برق‌های ناگهانی ناشی از کمبود برق یا تعمیر خط ها، تهدید جدی برای تولید محسوب می‌شود.

به گفته او، با قطع برق مقدار آبی که در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد، ۶۰ تا ۷۰ درصد کاهش می‌یابد که این امر بر تولید اثر می‌گذارد.

شادلو ادامه داد: در پمپاژ‌های ثانویه که به طور مستمر نیاز به روشن بودن نیست، کشاورزان می‌توانند با اعمال مدیریت در ساعات خارج از اوج مصرف اقدام به استفاده کنند.

نایب رئیس اتحادیه باغداران تهران گفت: با توجه به آنکه مدیریت مصرف برق در قبال برق‌های غیرقانونی که از پشت ترانس گرفته می‌شود، قابل قیاس نیست بنابراین ساماندهی برق‌های غیرمجاز از طریق اعمال نظارت و اخذ جرایم سنگین تاثیر بسزایی در جلوگیری از قطع برق کشاورزی دارد.

با توجه به آنکه بخش اعظم برق در چاه‌های غیرمجاز مصرف می‌شود، لذا مدیریت بر برق‌های غیرمجاز مانع قطعی برق بخش صنعت و کشاورزی می‌شود چراکه قطعی برق بخش کشاورزی از لحاظ شرعی و قانونی و سایر امورات اجتماعی و تولید کشاورزی جای بحث فراوان است.

ضرورت اطلاع رسانی قطعی برق در مزارع پرورش ماهی

آرش نبی زاده مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی گفت: قطعی برق در بحث آبزی پروری با سایر بخش‌های کشاورزی متفاوت است چراکه قطعی برق مزارع ماهی در کمتر از چند دقیقه منجر به تلف شدن کل ماهی‌ها می‌شود.

به گفته او، بنابر پیگیری‌های صورت گرفته، وزارت نیرو متعهد شده که قطعی برق در مزارع پرورش ماهی اتفاق نیفتد چراکه قطعی برق منجر به تلف شدن ماهی و آسیب به منافع ملی می‌شود چراکه خسارت وارده به پرورش دهندگان را هرطور محاسبه می‌کنیم، تولید ملی دچار آسیب می‌شود.

نبی زاده با تاکید بر ضرورت الزام صدور اطلاعیه وزارت نیرو قبل از قطعی برق گفت: وزارت نیرو قبل از قطعی برق باید اطلاعیه صادر کند تا تولیدکنندگان نیم ساعت قبل از قطعی برق دیزل ژنراتور یا پمپ خود را روشن کنند چراکه در صورت قطعی یا خرابی پمپ خسارت سنگینی به پرورش دهنده وارد می‌شود.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی ماهیان سردآبی ادامه داد: بیمه موظف است قطع برق را پوشش دهد که متاسفانه جزء بیمه تکمیلی گذاشتند، درحالیکه باید شامل بیمه نامه اصلی باشد.

او گفت: اگر قطعی برق شامل بیمه نامه اصلی باشد، دولت مکلف به پرداخت خسارت است که در این صورت به وزارت نیرو فشار می‌آورند تا برق بخش کشاورزی دچار قطعی نشود یا در صورت قطعی از قبل اطلاعیه داده شود.

با توجه به آنکه قطعی برق چاه‌های کشاورزی در پی مدیریت مصرف برق به سبب بروز برخی مشکلات سبب نارضایتی کشاورزان شده است، بنابراین انتظار می‌رود که وزارت نیرو با وجود اهمیت بخش کشاورزی در امنیت غذایی نسبت به خارج کردن قطع الکتروپمپ‌های کشاورزی از برنامه اقدام کند تا در سال رشد تولید، آسیبی از این حیث به بخش کشاورزی وارد نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت