نماینده بندرعباس در مجلس از چالش‌ها و مشکلات انتقاد کرد

قشم گرفتار گرداب سومدیریت

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

نماینده قشم در مجلس شورای اسلامی از نبود زیر ساختها، قوانین دست و پاگیر، استفاده نکردن درست از فرصت ها، بی توجهی به ظرفیت‌ها و… به عنوان نقاط ضعف مدیریتی انتقاد کرد.
منصور آرامی در گفت و گو با خبرنگار پول نیوز در پاسخ به اینکه وقتی قشم بزرگترین جزیره خلیج فارس است، چرا بنادر دیگر کشور‌ها بر اقتصاد خلیج فارس چنگ انداخته اند گفت: این یک واقعیت تلخ است که قشم نتوانسته جایگاه واقعی خود را در آب‌های خلیج فارس بدست بیاورد، اما برای آنکه دلایل آن را بدانیم، باید چالش‌ها و مشکلات را با دقت بررسی و راهکار ارایه دهیم.

وی با تاکید بر اینکه عوامل بسیاری در خصوص قشم وجود دارد گفت: مهمترین عامل، قوانین و مقررات دست و پاگیری است که هرچند وقت یک بار، به صورت سلیقه‌ای از سوی دستگاه‌های مختلف به مناطق آزاد تحمیل می‌شود.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از چالش‌های سیاست خارجی به ویژه تحریم‌ها به عنوان معضلی جدی یاد کرد و گفت: واقعیت این است که تاثیر سیاست به ویژه سیاست خارجی تاثیر مستقیم و جدی بر اقتصاد ما می‌گذارد و منطقه آزاد قشم نیز از ترکش‌های سیاست‌های خارجی و تحریم‌ها دور نمانده است.

وی از ضعف زیر ساخت‌ها به عنوان عامل تاثیرگذار دیگر بر اقتصاد و رونق قشم خبر داد و گفت: زیر ساخت‌های منطقه آزاد قشم آنقدر جذاب، گسترده و کارآمد نیست که بتواند به جذب گردشگر بپردازد.

 

بیشتر بخوانید:

آرامی با تاکید بر اینکه باید واقعیت مرتبط با کاستی‌ها را بپذیریم گفت: زیرساخت‌های موجود در قشم به اندازه‌ای مناسب نیست که در مقایسه با بنادر دیگرکشور‌های خلیج فارس توانمند باشد، مهمتر اینکه قشم منطقه آزاد است و از امتیاز‌ها و معافیت‌های قابل توجهی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه کار‌هایی در منطقه آزاد قشم انجام می‌شود که نمی‌توانیم نادیده بگیریم گفت: کار‌ها با جدیت انجام و مدیریت می‌شود، اما کافی نیست و برای بهتر شدن امور و رسیدن قشم به جایگاه واقعی و در خور شان، باید چالش‌ها اصلاح یا برطرف شود.

نماینده قشم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید توان قشم برجسته و قوانین و مقررات اصلاح شود گفت: اکنون مزیت‌ها و خدماتی که در بنادر دیگر کشور‌ها همچون امارات و قطر ارایه می‌شود، به هیچ عنوان با آنچه در کشور ما وجود دارد، قابل مقایسه نیست و باید به آن سطح از توانمندی برسیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه هنوز تکلیف‌مان با قوانین و استفاده درست از ظرفیت هایمان روشن نیست گفت: سرمایه گذار با ده‌ها ترفند، مذاکرات و ارایه امتیاز‌ها و ظرفیت‌ها به قشم جذب می‌شود و بنگاه اقتصادی راه اندازی می‌کند، اما در اجرا با مشکل رو به رو می‌شود.

آرامی با انتقاد از بی ثباتی در قوانین گفت: قانون مشخص کرده که مناطق آزاد از پرداخت مالیات معاف هستند، اما سرمایه گذاری که پا به قشم گذاشته، هنوز نمی‌داند باید مالیات بدهد یا از پرداخت مالیات معاف است.

وی از ظرفیت کشتیرانی مسافری و برای در قشم خبر داد و گفت: گردشگر برای استفاده از جذابیت‌های متفاوت به قشم می‌آید، اما در عمل جذابیت‌ها به چالش تبدیل می‌شود. بدلیل آنکه قشم در میان دریا قرار دارد، می‌توان با ایجاد خط کشتیرانی، جذابیت ایجاد کرد. حتی می‌توان بین جزایر خط کشتیرانی ایجاد کرد تا گردشگر در قشم مستقر باشد و برای بازدید از دیگر جزایر با کشتی سفر کند، اما در واقع این شرایط وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *