رکوردزنی با فاصله معنادار در تولید شمش فولادی نشان داد

فولاد خوزستان یک سروگردن بالاتر از رقبا

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در مورد رکوردزنی فولاد خوزستان در تولید شمش فولادی گفت: این رکوردزنی بیانگر توانمندی ویژه ای است که فولاد خوزستان را یک سروگردن از دیگر رقبا بالاتر نگه داشته است.
در شرایطی که تحریم اقتصاد کشور را با مشکل رو به رو کرده، اولین بخشی که مورد هدف تحریم‌های جدی قرار گرفته، اقتصاد نفتی است. به همین دلیل سیاستگذاری کلان کشور بر استفاده از دیگر ظرفیت‌های اقتصادی متمرکز شده که معادن و فولادسازی‌ها در راس این سیاستگذاری قرار دارند. صادرات سالانه بیش از ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد نشان می‌دهد که بخوبی توانسته ایم از این ظرفیت استفاده کنیم و چشم انداز آینده‌ای درخشان را رقم می‌زند.

رقابت فولادسازی‌ها

فولادسازی‌ها اکنون در کورس رقابت قرار دارند و هر کدام سعی می‌کنند با افزایش تولید، در بحث رکوردزنی به جایگاه بالایی دست یابند. نکته مهم اینجاست که شاهد راه اندازی مستمر کارخانه‌های فولادسازی هستیم و این مهم رقابت را بیش از بیش قابل توجه می‌کند. در این عرصه رقابتی، فولاد خوزستان یکی از مهمترین شرکت‌های فولادسازی است که در این عرصه توانسته گام‌های موثری بردارد و به رکورد‌های قابل توجهی دست یابد.

رکوردزنی در تولید شمش

برای آنکه بتوان نسبت به عملکرد یک مجموعه اظهار نظر کرد، باید به آمار‌ها استناد شود که فولاد خوزستان با ارایه آمار‌های تاثیرگذار توانسته به نقش آفرینی در زمینه تولید برای تامین نیاز داخل و صادرات افتخار کند. بر اساس آمار‌های اعلام شده، فولاد خوزستان در ۴ ماهه نخست سال جاری، با فاصله زیاد نسبت به سایر فولادسازان کشور، بزرگ‌ترین تامین‌کننده نیاز بازار داخلی به شمش فولادی بوده است و حجم معاملات شمش فولادی این شرکت در رینگ داخلی بورس کالا با رشد ۵۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به حدود ۴۸۰ هزار تن رسیده است.

رشد ۱۱۴ درصدی در بورس

آمار معاملات صورت گرفته در بورس نیز بیانگر توانمندی فولاد خوزستان است، زیرا در ۴ ماهه نخست امسال، در مجموع ۲ میلیون و۲۲۵ هزار و۷۶۰ تن شمش فولادی در رینگ داخلی بورس کالا معامله شده که سهم فولاد خوزستان از کل معاملات شمش ۲۱.۵ درصد بوده است. همچنین از ابتدای فروردین تا انتهای تیرماه سال جاری، درآمد فولاد خوزستان از محل فروش شمش فولادی در رینگ داخلی بورس کالا با رشد ۱۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۰ هزار و ۱۱۷ میلیارد تومان رسیده است. در این دوره کل ارزش معاملات شمش فولادی در بورس کالا ۴۵ هزار و ۴۳۹ میلیارد تومان بوده که فولاد خوزستان ۲۲.۳ درصدِ ارزش معاملات شمش را به خود اختصاص داده است.

 

 

تولید با وجود مشکلات برق

یکی از مشکلات تولید به ویژه برای فولادسازی ها، قطع برق است که نه تنها تولید را با مشکل رو به رو می‌کند، بلکه راه اندازی دوباره نیز چالش آفرین است، زیرا هر بار قطع برق به سیستم ذوب لطمه‌هایی وارد می‌کند که راه اندازی دوباره نیازمند هزینه‌های گزاف است. اما فولاد خوزستان با وجود محدودیت‌های برق در دو ماه خرداد و تیر سال جاری، به خوبی توانسته نیاز‌های کشور به شمش فولادی را پوشش دهد و مثل همیشه، در تامین نیاز‌های نوردکاران داخلی، پیشرو بوده است.

اهمیت فولاد برای صنعت

باید بپذیریم که فولاد از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و چنانچه صنعت فولاد از چرخه تولید خارج یا تضعیف شود، بسیاری صنایع دیگر دچار چالش می‌شود. در این رابطه نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی از صنعت فولاد به عنوان یکی از برجسته‌ترین صنایع یاد کرد و گفت: هیچ محصول نهایی بدون فولاد تولید نمی‌شود و بدلیل نقش آفرینی که فولاد دارد، تنوع در کیفیت فولاد متناسب با نیاز تولید صورت می‌گیرد.

از زودبازدهی تا اشتغالزایی

سیدکریم حسینی ماهیت صنعت فولادسازی را اشتغالزا، سرمایه بر و پربازده توصیف کرد: فولادسازی بسادگی احداث نمی‌شود و چنانچه چالشی برای این صنایع بوجود نیاید، ماهیت صنعت فولاد سازی تولید و اشتغالزایی پایدار است. وی فولاد خوزستان را یکی از بزرگترین فرصت‌ها برای تولید، اشتغالزایی، ارزآوری و رونق اقتصادی دانست و گفت: جانمایی، سرمایه گذاری، راه اندازی و عملکرد فولاد خوزستان نشان می‌دهد که برای ماندگاری دایمی طراحی و ساخته شده و سالیان سال مانند چشمه‌ای جوشان برای اقتصاد کشور منفعت خواهد داشت.

ظرفیت‌های رکوردزنی

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از نقش ماندگار فولاد خوزستان در رونق اقتصادی خبرداد و گفت: فولاد خوزستان با استفاده از نوآوری و حرکت رو به جلو توانسته جایگاه خود را در تولید کشور حفظ کند. وی با اشاره به رعایت کیفیت و کمیت در فولاد خوزستان گفت: کیفیت بالا و تولید متناسب با نیاز بازار، باعث برتری فولاد خوزستان نسبت به دیگر فولادسازی‌ها شده است.

آینده درخشان

حسینی در خصوص رکوردزنی فولاد خوزستان در تولید شمش و تامین نیاز کشور گفت: هنگامی که فولاد خوزستان توانسته در تولید شمش با وجود رقبایی توانمند رکوردزنی کند و این رکورد زنی با فاصله‌ای معنا دار صورت گرفته، نشان می‌دهد که اقتصاد کشور می‌تواند بر توانمندی این شرکت حساب کند، زیرا می‌تواند نقش بزرگ در رونق اقتصادی کشور داشته باشد. وی با تاکید بر اینکه روند رو به رشد فولاد خوزستان نشان می‌دهد که در مسیر پویایی و نوآوری گام برمی دارد گفت: فولاد خوزستان اهمیت جایگاه خود را به اقتصاد کشور نشان داده و برای ماندن در عرصه اقتصاد و نقش آفرینی برای توسعه برنامه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *