شرط بهره‌مندی از کالابرگ الکترونیک،‎‏ خرید ۲۰۰ هزار تومانی است

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

در مرحله جدید اجرای طرح کالابرگ الکترونیک، شرط بهره‌مندی از افزایش اعتبار، خرید حداقل ۲۰۰هزار تومان از اعتبار یارانه است. پس از مدت‌های بررسی و رایزنی، از سال گذشته دولت سیزدهم در راستای اصلاح نظام پرداخت یارانه کالا‌های اساسی و همچنین حذف ارز ترجیحی، طرح کالابرگ الکترونیکی را به صورت آزمایشی در ۴ استان که قزوین نیز در بین آن‌ها بود، اجرا کرد.
بر اساس مصوبه مجلس، دولت از کالابرگ الکترونیکی برای تامین کالا‌های اساسی مورد نیاز مردم استفاده کرد و خانواده‌هایی که در دهک‌های یک تا ۹ معیشتی قرار گرفته و یارانه دریافت می‌کردند، مشمول این طرح شدند.

کالابرگ الکترونیکی مشمول کالا‌هایی مانند شیر، پنیر، ماست، روغن، برنج، مرغ، تخم مرغ، ماکارونی، قند و شکر، گوشت گوساله می‌شود و در این طرح، قیمت کالا بر مبنای شهریور ۱۴۰۰ ملاک عمل قرار می‌گیرد و هزینه خرید کالاها، از دو بخش سهم پرداختی مردم و میزان تخصیص اعتبار یارانه تشکیل می‌شود.

یک فرد مشمول پس از دریافت یارانه ماهیانه خود می‌تواند به خرید کالا‌هایی که ذکر شد با شرایط حمایتی از سوی دولت بپردازد. به عنوان مثال نرخ مصوب فروش شیر بطری یک لیتری کم چرب ۵۴ هزار تومان است که از این مقدار، ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان میزان سهم پرداختی مردم و ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان آن از اعتبار تخصیصی خواهد بود. نرخ مصوب فروش پنیر ۴۰۰ گرمی نیز ۳۷ هزار تومان خواهد بود که ۱۷ هزار تومان آن سهم پرداختی مردم و ۲۰ هزار تومان دیگر از اعتبار طرح کالابرگ الکترونیک کسر خواهد شد.

پس از اجرای آزمایشی و سراسری شدن کلیات طرح کالابرگ الکترونیک، دولت اخیرا از افزایش ۲۰ درصدی یارانه معیشتی سه دهک پایین درآمدی به شرط آنکه ۷۰ درصد مبلغ یارانه شان را صرف خرید کالا‌های اساسیِ پیش بینی شده در طرح کنند، خبر داد.

 

علیرضا عسگریان معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت کار در خصوص مرحله جدید طرح ملّی کالابرگ الکترونیک گفت: از ۳۱ تیرماه و با اجرای مرحله جدید از طرح کالابرگ، در صورت خرید ۲۰۰ هزار تومان از اعتبار یارانه ۴۰۰ هزار تومانی معادل ۵۰ درصد، افزایش اعتبار بدون سقف برای خانوار‌ها اعمال می‌شود.

وی با بیان این‌که پرداخت یارانه برای جبران افزایش قیمت ۱۱ قلم کالای اساسی با حجم مشخص تمرکز دارد، افزود: در مرحله جدید، میزان اختلاف تورّمی کالا‌های اساسی از سال ۱۴۰۱ بدون سقف ۸۰ هزار تومان برای مردم شارژ می‌شود.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون نزدیک به ۹۰ هزار فروشگاه در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی همراهی دارند و توزیع قابل قبولی شکل گرفته است.

عسگریان اظهار داشت: آموزش، تجهیز و اتصال فروشگاه‌ها با شرکت مجری طرح و بانک‌های عامل صورت گرفته است و هدف‌گذاری دسترسی آسان و سریع مردم بود.

وی با تأکید بر این‌که تورّم ایجادشده توسط کالابرگ الکترونیکی جبران می‌شود، گفت: شرط بهره‌مندی در مرحله جدید به ۵۰ درصد کاهش یافته است که افزایش آزادی عمل مردم در آن دنبال می‌شود.

معاون وزیر کار با بیان این‌که دولت افزایش قیمت‌ها را پوشش می‌دهد و خانوار‌های کم‌درآمد در این خصوص حمایت می‌شوند، افزود: با توجه به تعیین میزان سبد غذایی از نظر حجم و قیمت براساس میزان تورّم مبلغی بدون سقف برای مردم شارژ می‌شود.

عسگریان تأکید کرد: در خصوص موضوع گرانی هم سازمان‌های نظارتی و تعزیرات باید برای اجرای مطلوب و اثرگذار طرح کالابرگ الکترونیکی ورود کنند.

وی گفت: جلوگیری از افزایش تورّم از برنامه‌های اصلی دولت است و در ماه‌های آتی دهک‌های دیگر هم مشمول این طرح خواهند شد.

معاون رفاه و امور اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سه دهک اول ۲۹ میلیون نفر را شامل می‌شود و در ادامه با استفاده از پایگاه اطلاعاتی رفاه ایرانیان دهک‌بندی به جای خانوار بر اساس تعداد نفرات صورت می‌گیرد.

عسگریان گفت: همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند با نصب برنامه شبکه ملّی اعتبار «شما» و یا شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت