مهمترین ماموریت صندوق نوآوری

سهم بیش از 7 درصدی اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ محمدصادق خیاطیان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در نشست مشترک مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی و مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: موضوع دانش‌بنیان در کشور از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است، این جایگاه به واسطه حمایت‌های ویژه رهبر معظم انقلاب و اهتمام دولت سیزدهم به اقتصاد دانش‌بنیان بوده است. از سوی دیگر شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در سنوات اخیر خوش درخشیده‌ و توانسته‌اند در چالش‌های بزرگ کشور وارد شوند و مسائل را حل کنند.

وی افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور را از مهمترین ماموریت‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۴۰۲ عنوان کرد و افزود: این موضوع جهت‌گیری محوری ما را نشان می‌دهد، هرچند که در برنامه هفتم توسعه نیز بر افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان به هفت درصد تولید ناخالص داخلی تاکید شده است.

حوزه سلامت از حوزه‌های پیشران دانش بنیان در کشور است

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود حوزه سلامت را از حوزه‌های پیشران دانش بنیان در کشور عنوان کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت در حال حاضر از نسبت قابل توجهی در مقایسه با تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور برخوردار هستند. با توجه به نقش وزارت بهداشت در سیاستگذاری این بخش، صندوق نوآوری به دنبال همکاری‌هایی است که جهشی بزرگ‌تر و اساسی‌تر را در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت رقم بزند.

خیاطیان در ادامه با تشریح ماهیت فعالیت شرکت‌های دانش بنیان فعال در حوزه سلامت، یادآور شد: دانش‌بنیان‌های این حوزه به طور کلی در دو دسته فعالیت می‌کنند؛ دسته اول در حوزه دارو و فرآورده‌های پیشرفته است که تعدادشان به نزدیک ۶۰۰ شرکت می‌رسد و دسته دوم شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی است که نزدیک به ۴۰۰ شرکت هستند. در مجموع تعداد کل شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در حوزه سلامت ۹۲۵ شرکت است که ۱۱ درصد از جمعیت دانش‌بنیان‌های کل کشور را تشکیل می‌دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در چهار سال گذشته تصریح کرد: در سال‌های گذشته صندوق نوآوری نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان در چهار بخش تسهیلات، ضمانت‌نامه، توانمندسازی و سرمایه‌گذاری با همکاری دیگر اجزای زیست‌بوم تامین مالی فناوری از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت به عمل آورده است. در این زمینه صندوق نوآوری توانست با اهرمی کردن منابع سه هزار میلیارد تومانی خود، همکاری وسیعی را با شبکه بانکی کشور، بازار سرمایه، صندوق‌های پژوهش و فناوری، شتابدهنده‌ها و دیگر اعضای این زیست‌بوم در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، فناور و استارت‌آپ‌ها رقم بزند.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی از جمله تلاش‌های صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه زیست فناوری کشور را معطوف به افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان از تولید ناخالص داخلی عنوان کرد و گفت: امروز میزان صادرات شرکت‌های دانش بنیان در آستانه یک میلیارد دلاری شدن است و ما تلاش داریم فروش آن‌ها را به ۱۰ برابر افزایش دهیم.

خیاطیان تاکید کرد: وزارت بهداشت با توجه به ظرفیت دانشگاهی خود، ماموریت توسعه فناوری هم برای خود قائل است و اگر بتوانیم ابزارهای همکاری مناسب را جهت اجرای این ماموریت تعریف کنیم جهش‌های بزرگی در حوزه فناوری سلامت رقم خواهد خورد.

وی خاطرنشان کرد: ما ابزارهای متنوع و کارآمدی را برای این هدف تعریف کرده‌ایم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌تواند روی صندوق نوآوری به عنوان همکار تخصصی خود در حوزه توسعه فناوری حساب باز کند. در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم میز مشترکی به‌منظور هماهنگی و هم‌افزایی برای اجرای برنامه‌ها و حل مشکلات شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت تشکیل شود.

 

هدف گذاری‌ وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و معاونت علمی برای کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی

مصطفی قانعی عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری نیز در این نشست با بیان اینکه با همکاری‌های اخیر میان وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هدف گذاری‌های خوبی در راستای کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی صورت گرفته است، گفت: بر اساس بررسی‌های به عمل آمده، امروز دو محصول انسولین و پلاسما از ارزبرترین کالاهای سلامت در کشور به شمار می‌آیند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزارت بهداشت در دهه‌های گذشته دست به شرکت‌داری زد که البته موفق نبود و این مسئله نشان می‌دهد که هرگاه دولت دست به تصدی‌گری می‌زند ناکام می‌ماند. با این همه امروز شرکت‌های دانش‌بنیان توانسته‌اند بدون دخالت دولت، نقش مهمی در تامین نیازهای حوزه سلامت کشور ایفا کنند.

نقش شرکت‌های دانش بنیان در مدیریت هوشمندانه و منسجم در نظام سلامت کشور

مصطفی زمانیان دیگر عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این نشست در سخنانی گفت: یکی از نکاتی که در سنوات گذشته کمتر به آن توجه شده است، ورود فناوری‌های نرم به حوزه سلامت است. شرکت‌های دانش‌بنیان صرفا در زمینه تامین امکانات زیرساختی و تجهیزات توانایی ندارند بلکه امروزه این شرکت‌ها از این توانایی برخوردارند که با تبدیل کلان‌داده‌ها، مدیریت هوشمندانه، منسجم و کاربردی را در نظام سلامت کشور داشته باشند.

 

سهم ۱۷ درصدی شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت از حمایت‌های صندوق نوآوری

همچنین سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست مشترک با بیان اینکه امروز سهم شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه سلامت از حمایت‌های صندوق نوآوری به ۱۷ درصد می‌رسد، تاکید کرد: سهم شرکت‌های حوزه سلامت از جمعیت شرکت‌های دانش‌بنیان کل کشور ۱۱ درصد است، اما سهم ۱۷ درصدی آن‌ها از خدمات صندوق نوآوری نشان می‌دهد که هم این شرکت‌ها با توان تحسین‌برانگیزی در حال فعالیت هستند و هم صندوق نوآوری بر این حوزه متمرکز بوده است.

وی توضیح داد: تنها کافی است به نقش شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت در مساله کرونا اشاره کنیم. صندوق نوآوری در اواخر سال ۱۳۹۸ فراخوانی داد که شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند در حوزه تامین تجهیزات کرونا می‌توانند از تسهیلات فوری صندوق بهره‌مند شوند و تا تاریخ چهارم فروردین ۱۳۹۹، مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان منابع به این شرکت‌ها اختصاص داده شد تا بتوانند تجهیزات مربوط به مقابله با ویروس کرونا را تامین کنند و جا دارد که بگوییم الحق شرکت‌های دانش‌بنیان نیز در طول دوره کرونا توانستند کشور را از سایه بحران بیرون بیاورند.

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی اکوسیستم حوزه سلامت را بسیار پویا و بزرگ توصیف کرد و گفت: اجزای این اکوسیستم اعم از پارک‌های علم و فناوری تخصصی حوزه سلامت، سازمان غذا و دارو، هیئت امنای صرفه‌جویی ارزی، صندوق‌های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت، صندوق‌های جسورانه بورسی، مراکز درمانی و در نهایت خود وزارت بهداشت، هر یک توانسته‌اند نقش خود را در توسعه این اکوسیستم بازی کنند.

اعطای ۴.۵ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت

ملکی فر در ادامهبه میزان تسهیلات اعطایی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت‌های دانش بنیان حوزه سلامت، اشاره کرد و یادآور شد: تاکنون ۱۱۲۰ فقره تسهیلات به ارزش ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به شرکت‌های دانش‌بنیان حوزۀ سلامت اعطا شده است و ۲۵۷ فقره تسهیلات به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در دست عقد قرارداد با این شرکت‌ها است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه از میان ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری کشور، چهار صندوق به صورت تخصصی در حوزه سلامت فعالیت می‌کنند و سهامدار برخی از این صندوق‌ها نیز وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند. با این همه سرمایه این صندوق‌ها امروز ۵۲ میلیارد تومان است که به نظر می‌رسد هنوز مقدار مطلوبی برای توسعه اساسی فناوری‌های حوزه سلامت نیست.

هم‌سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری با صندوق‌های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت

معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی همچنین با بیان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی تاکنون بیش از هشت برابر سرمایه صندوق‌های پژوهش و فناوری حوزه سلامت به این صندوق کمک کرده است، تصریح کرد: ما در سنوات گذشته نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری به این صندوق‌ها پرداختیم و ۱۲۸ میلیارد تومان تسهیلات نیز به این شرکت‌ها اعطا شده است. در مکانیزم هم‌سرمایه‌گذاری نیز وارد ۶۰ میلیارد تومان هم‌سرمایه‌گذاری با صندوق‌های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت شده‌ایم.

به گفته ملکی فر، امروز هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی صندوق‌های جسورانه بورسی و صندوق‌های خصوصی به حوزه سلامت اختصاص دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مکانیسم معرفی طرح‌های ملی و اولویت‌دار به شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی این صندوق نوآوری، گفت: در این زمینه ما ضرورت‌ها و نیازهای نهادهای مختلف را اخذ و متناسب با آن نیاز، از شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند برای این نیازها دعوت به عمل می‌آوریم. در حوزه سلامت نیز از وزارت بهداشت دعوت می‌کنیم تا مانند سوابق همکاری گذشته، نیازهای فناورانه خود را به صندوق نوآوری ارائه دهد و صندوق نیز شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند در این زمینه را به وزارت بهداشت معرفی خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست مشترک مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی و مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل این وزارتخانه برگزار شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت