سرمایه گذاری در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ توسعه منابع تولیدی و زیر ساخت‌ها از مهمترین راه‌های استقلال اقتصادی است و اکنون تبدیل نفت خام به محصولات شیمیایی و پتروشیمی به منظور صدور آن‌ها و ارزآوری بهترین گزینه ایران برای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی و مقابله با تحریم‌های نفتی است.

پتروشیمی راهکار ایران برای مقابله تحریم‌ها

پتروشیمی در ایران چه از نظر ظرفیت تولید و چه از منظر ارزآوری صنعت اول به شمار می‌رود. این صنعت که عمری کوتاه‌تر نسبت به سایر بخش‌های نفت و گاز کشور دارد، توانسته است در سال‌های اخیر با افزایش ظرفیت و همچنین ایجاد تنوع در محصولات تولیدی خود، سهم به سزایی در ارزآوری برای کشور به ویژه در عصر تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران داشته باشد.

 

منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی در محدوده‌ای به وسعت ۲۸۵۰ هکتار در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس، واقع در شهرستان ماهشهر، بخش بندرامام خمینی (ره) قرار گرفته شده است. این منطقه با توجه به موقعیت طبیعی و جغرافیایی و همچنین برخورداری از تسهیلات قانونی مناطق ویژه، به منظور توسعه صنعت و تجارت به ویژه صنایع پتروشیمی و صنایع پایین دستی آن – تأمین منافع اقتصادی، اجتماعی و ملی، جذب تکنولوژی‌های جدید و افزایش اشتغال ایجاد گردیده است.

 

امور سرمایه گذاری سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با آگاهی از ساختار اقتصادی کلان و سیاستگذاری بخش خصوصی و دولتی در زمینه توسعه صنایع به ویژه صنایع پتروشیمی و همچنین خط مشی‌های بازرگانی داخلی و خارجی و امور گمرکی و آگاهی کامل از قوانین و مقررات مربوط به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی فرصت‌های جدیدی را برای سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مشارکت‌ها تعریف و در زمینه جذب این سرمایه گذاران در منطقه فعالیت می‌نماید.

 

مزایا و مشوق‌های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی

• دسترسی به خوراک صنایع بالا دستی و میانی پتروشیمی
• وجود امکانات زیربنایی در منطقه اعم از آب، برق و گاز، اسکله، راه آهن و دسترسی به فرودگاه
• تمرکز در صدور کلیه مجوز‌های ذیربط در منطقه ویژه برای فعالان اقتصادی (اعم از جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، مجوز فعالیت، گواهی تولید، مجوز صادرات و…)
• معافیت از حقوق گمرکی، سود بازرگانی و کلیه عوارض ورود ترانزیتی ماشین آلات، تجهیزات و کالا به منطقه
• معافیت از حقوق گمرکی برای صادرات محصولات تولیدی که منشا مواد اولیه داخلی دارند بر اساس محاسبه ارزش افزوده
• وجود حداقل تشریفات گمرکی در خصوص کالا‌های مرجوعی ناشی از ورود موقت کالا، تجهیزات و مواد اولیه
• معافیت از حقوق گمرکی و سود بازرگانی برای صادرات مجدد کالا و تجهیزات پس از اعمال تغییرات در منطقه
• برخورداری فعالان اقتصادی از امکان نگهداری تجهیزات و ماشین آلات در منطقه بدون الزام به رعایت ضوابط متروکه شدن کالا
• معافیت در ورود کالای تولیدی با منشاء مواد اولیه خارجی براساس درصد سهم مجاز و درصد میزان ارزش افزوده مطابق با مصوبات تعیین ارزش افزوده به داخل کشور
• ایجاد تسهیلات لازم در خصوص انتقال مالکیت کالا‌های ترانزیتی وارده به منطقه و محصولات صادراتی
• معافیت ۷ ساله واحد‌های تولیدی در منطقه از مالیات مستقیم از تاریخ صدور پروانه بهره برداری
• اختصاص و واگذاری اراضی به طرح‌ها و پروژه‌های سرمایه گذاری و اخذ قیمت زمین با اقساط و تنفس در پرداخت
• عدم اعمال هرگونه محدودیت در ترانزیت کالا از منطقه به سایر مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور
• امکان ثبت سفارش کالا بصورت ارزی به منطقه ویژه، بدون نیاز به کارت بازرگانی و صرفا با مجوز فعالیت
• امکان ثبت آماری کالا به منطقه ویژه بدون انتقال ارز و بدون نیاز به کارت بازرگانی و صرفا با مجوز فعالیت
• وجود امکانات رفاهی و درمانی در منطقه ویژه
• وجود مقررات خاص اشتغال و تامین اجتماعی در منطقه ویژه
• تامین حراست و امنیت و ارائه خدمات بهداشت، ایمنی، محیط زیست، و پدافندی در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با کیفیت بین الملل

 

مرتضی شاهمیرزایی در مجمع عمومی عادی سالانه سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با بیان اینکه باید توسعه منطقه ویژه با رویکرد تکمیل زنجیره ارزش، همچنین تولید بار اول محصولات مورد توجه قرار گیرد، گفت: حرکت شتابان به سوی ایجاد ارزش افزوده بیشتر در صنعت پتروشمی می‌تواند توسعه متوازن این صنعت ارزشمند را به دنبال داشته باشد.

وی افزود: تنوع در سبد تولید محصولات پتروشیمی می‌تواند بسیاری از نیاز‌های صنایع دیگر به‌ویژه صنایع پایین‌دستی را تأمین و از روند خام‌فروشی در صنعت ارزش‌آفرین پتروشیمی جلوگیری کند.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ادامه داد: انتقال تجارب و دستاورد‌های مختلف از سوی نخبگان و متخصصان می‌تواند به رشد آگاهی‌ها و سطح علمی و فنی فعالان صنعت پتروشیمی، همچنین انتقال به نسل‌های بعدی منجر شود.

شاهمیرزایی با تأکید بر ضرورت جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید و توسعه اشتغال‌زایی در منطقه گفت: ظرفیت‌های بسیار مطلوبی برای تکمیل زنجیره ارزش در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وجود دارد و توسعه فناوری‌ها و استفاده از دستاورد‌های مختلف شرکت‌های دانش‌بنیان، روند توسعه را شتاب خواهد بخشید.

وی تصریح کرد: منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی باید در همه ابعاد الگویی برای قطب‌های تازه پتروشیمی کشور باشد و به‌ویژه در بحث مدیریت دانش این منطقه می‌تواند پیشرو و الگویی موفق و کاربردی برای سایر مناطق شود.

معاون وزیر نفت با تأکید بر حمایت وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی از سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی گفت: از همه توان خود برای توسعه و پیشرفت این منطقه مهم و راهبردی استفاده خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *