رشد ۱۷.۵ درصدی تولید ماشین‌آلات تولید برق در سال گذشته

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ علی صفایی  رئیس انجمن تولیدکنندگان توربین و مولدهای تولید برق، در نشست خبری با اشاره به به‌روزترین وضعیت صنایع نیروگاه‌ساز کشور، افزود: سال ۱۴۰۱ شاهد رشد تولید ۱۷.۵ درصدی ماشین‌آلات تولید برق در کشور بودیم که این آمار در توربین‌ها به ۳۰ درصد رشد تولید رسید.

وی با اشاره به اینکه پس از ۶ سال برای نخستین بار شاهد رشد تولید ماشین‌آلات مولد برق بودیم، اظهار کرد: رکود سنگینی بر صنایع تولیدکننده ماشین‌آلات تولیدکننده برق از جمله توربین و ژنراتور حاکم بود و ما در ۹ سال گذشته ۶ سال با کاهش تولید و ۷ سال با کاهش فروش مواجه شده بودیم.

رئیس انجمن تولیدکنندگان توربین و مولدهای تولید برق گفت: بدترین رکورد ساخت نیروگاه در کشور مرتبط به سال ۱۳۹۵ است که ما با افت ۳۲ درصدی تولید توربین و ژنراتور و افت بیشتر از ۴۰ درصدی فروش مواجه شدیم.

صفایی ادامه داد: در طول ۹ سال اخیر کمتر از ۲۰ درصد توان نیروگاه‌سازی در ایران مشغول به فعالیت بود و بخشی از بنگاه‌های کوچک‌تر با ورشکستگی مواجه شدند.

وی بیان کرد: در طول ۲ سال گذشته با بهبود روند سرمایه‌گذاری در ساخت نیروگاه تمامی ظرفیت‌های سازنده نیروگاه به صورت ۱۰۰ درصدی مشغول فعالیت هستند که این موضوع در آمار رشد تولید به وضوح مشخص است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان توربین و مولدهای تولید برق در بیان آمار اشتغال این بخش گفت: در حال حاضر نزدیک به ۲۰ هزار اشتغال مستقیم و غیر مستقیم در حوزه ساخت نیروگاه داریم که در سال ۱۴۰۰ به دلیل رکود و تعدیل این نیرو این عدد کمتر از ۶ هزار نفر بود.

صفایی تاکید گرد: به معنای دیگر در ۲سال گذشته همزمان‌ با افزایش سرمایه‌گذاری د ساخت نیروگاه اشتغال این حوزه نزدیک به ۴ برابر شده است.پ

وی در باره بومی‌سازی صنایع ساخت توربین و نیروگاه گفت: صنعت توربین و نیروگاه‌سازی از هایتک‌ترین صنایع دنیا است و ایران در این حوزه در کنار کشورهای توسعه یافته نظیر آلمان، آمریکا و ژاپن جزء ۴ کشور برتر دنیا است.

وی اظهار داشت: به جز در طراحی سیستم‌های کنترل، ۱۰۰ درصد بخش‌های توربین‌سازی در ایران توسط جوانان بومی و دانشمندان ایرانی ساخته می‌شود. البته در سیستم‌های کنترل هم در حال بومی‌سازی این بخش هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت