معاون قضایی قوه قضاییه:

در همایش حقوقی سن‌پترزبورگ روسیه چه گذشت؟

رئیس قوه قضاییه گفت: مسئولان ذیصلاح در دادسرا و دادگاه در قبال گزارشات و شکایات واصله از مراجع ذیربط یا مردم در خصوص امر انتخابات، دقت و سرعت‌عمل به خرج دهند و به این گزارشات و شکایات، بدون تبعیض و اغماض رسیدگی کنند.

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای  طی سخنانی در نشست شورای‌عالی قوه قضاییه، ضمن اشاره به روز مباهله که مطابق با برخی نقل‌ها، روز نزول آیه تطهیر و آیه ولایت است، اظهار کرد: روز مباهله یکی از روز‌های مهم تاریخ اسلام است که باید در گرامیداشت و بزرگداشت آن، همت گماشت؛ بدون‌تردید، این مناسبت‌های دینی، برای ما نعمت محسوب می‌شوند و باید با تمام توان و همت آن‌ها را پاس بداریم.

رئیس دستگاه قضا در ادامه با اشاره به مصادف شدن ایام هفته قوه قضاییه با ایام انتخابات، تصریح کرد: با عنایت به مصادف شدن ایام هفته قوه قضاییه با ایام انتخابات و همچنین مراسمات سوگواری شهدای خدمت که به‌طبع دارای اولویت بودند، صداوسیما و سایر رسانه‌ها نتوانستند به برنامه‌های هفته قوه قضاییه بپردازد و برای همکاران قضایی ما نیز فرصت تبیین خدمات و دستاورد‌ها در نزد مردم پیش نیامد؛ فلذا ضروی است همکاران قضایی از فرصت پیش‌رو در ایام محرم و صفر نهایت استفاده را ببرند و با حضور در میان مردم در هیئت‌ها و حسنیه‌ها و تکایا، ضمن استماع مسائل و مشکلات و دغدغه‌ها و انتقادات و پیشنهادات آنان، به تبیین و تشریح خدمات و دستاورد‌های قوه قضاییه طی یک سال اخیر بپردازند. همچنین از این فرصت می‌توان در جهت ارتقای آگاه‌های حقوقی و قضایی مردم نیز بهره گرفت؛ لذا تاکید دارم که مسئولان قضایی از فرصت پیش‌رو در ایام محرم و صفر، برای ارتباط گیری هر چه بیشتر با متن مردم غفلت نورزند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه با اشاره به در پیش بودن مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری چهاردهم، گفت: در ابتدای ورود به بحث انتخابات بر خود لازم می‌دانم که شهادت شهیدان «فرهاد جلیل» و «ابراهیم مرمزی» که توسط اشرار مسلح هنگام حمله به صندوق آرای ریاست جمهوری در منطقه راسک استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسیدند را به کلیه نیرو‌های مسلح و فرماندهی کل فراجا و خانواده‌های آنان تبریک و تسلیت بگویم؛ این شهیدان حافظان رأی مردم بودند و مردم ما قطعاً اجازه نمی‌دهند خون این شهیدان پایمال شود.

رئیس عدلیه تصریح کرد: بدون تردید، همه مردم ما توقع دارند که نامزد‌های محترم و ستاد‌ها و هواداران آنها، ملتزم به رعایت قانون و اخلاق باشند و حقوق مردم را رعایت کنند؛ خدای‌ناکرده چنانچه نامزد و یا ستادی انتخاباتی، قانون و اخلاق را رعایت نکنند، مردم نزد خود می‌گویند چگونه باید از چنین افرادی توقع داشته باشیم که پس از تصدی مسئولیت اجرایی کشور، به رعایت قانون ملتزم باشند؟

حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای بیان داشت: همچنین باید از کلیه مردمِ مسئولیت‌پذیر و وظیفه‌شناسی که در دور اول انتخابات مشارکت کردند قدردانی کنم و آحاد مردم را دعوت کنم که در مرحله دوم انتخابات با مسئولیت‌پذیری بیشتری مشارکت جویند تا دشمن بیش از پیش ناامید و مأیوس شود. قطعاً از هر وجه و بُعدی که بنگریم اعم از وجوه دینی و ملی و وجوه ناظر بر نقش‌آفرینی برای آینده بهتر و ارتقاء کشور و رفع مسائل و مشکلات، شرکت در انتخابات امری ضروری است.

قاضی‌القضات در ادامه خطاب به مقامات مسئول قضایی گفت: مسئولان ذیصلاح در دادسرا و دادگاه در قبال گزارشات و شکایات واصله از مراجع ذیربط یا مردم در خصوص امر انتخابات، دقت و سرعت‌عمل به خرج دهند و به این گزارشات و شکایات، بدون تبعیض و اغماض رسیدگی کنند. بدون‌تردید همانطور که بار‌ها تاکید کرده‌ایم رسیدگی‌های به‌موقع و سریع و دقیق که با صدور احکام قانونی و قاطع مواجه می‌شوند، از اثرات بالایی در حوزه پیشگیری و بازدارندگی برخوردارند.

رئیس دستگاه قضا در ادامه تاکید کرد: دستگاه‌های نظارتی و امنیتی و دادستان‌های ما بواسطه امر مهم انتخابات، نباید از سایر امور و وظایف خود غافل شوند؛ ممکن است افرادِ فرصت‌طلب و شرور با این تصورِغلط که همه تمرکز‌ها معطوف به انتخابات است بخواهند در این ایام نسبت به امنیت روانی و فیزیکی مردم تعرضی داشته باشند و یا تصرفاتی را به منابع طبیعی و اراضی ملی داشته باشند و مرتکب ساخت‌وساز‌های غیرمجاز شوند؛ در اینجا کلیه بخش‌های مسئول باید مراقبت کنند و وظایف قانونی خود را قاطعانه در راستای صیانت از حقوق و آرامش مردم انجام دهند.

رئیس قوه قضاییه در ادامه نشست امروز با اشاره به در پیش بودن ۱۲ تیر، روز افشای حقوق بشر آمریکایی و سالروز حمله ددمنشانه ناوگان آمریکای جنایتکار به هواپیمای مسافربری ایران در سال ۱۳۶۷ گفت: آمریکای جنایتکار در دوازدهم تیر سال ۱۳۶۷ با وجود آنکه کاملاً مسافربری بودن هواپیمای ایرانی آشکار بود، به این هواپیما حمله کرد و در جریان این حمله ددمنشانه ۲۹۰ نفر از مسافران هواپیما که ۶۶ تن از آنان کودک بودند به شهادت رسیدند؛ فلذا روز دوازدهم تیر را روز افشای حقوق بشر آمریکایی می‌نامیم؛ البته باید توجه داشت که دیگر، جنایات آمریکا نیازی به افشاء کردن ندارد، چرا که این جنایات به آشکارترین شکل ممکن در معرض دید مردم جهان است و اصطلاحاً جنایات آمریکا، خود «فاش» است؛ در همین قضیه غزه، ۹ ماه است که صهیونیست‌ها با حمایت همه‌جانبه آمریکا، سَبعانه‌ترین جنایات را مرتکب می‌شوند و حتی به کودکان و بیماران هم رحم نمی‌کنند؛ جنایاتی که صهیونیست‌ها طی ۹ ماه اخیر با حمایت همه‌جانبه آمریکا در غزه مرتکب شدند، بعضاً در طول تاریخ بی‌سابقه است. آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها ثابت کرده‌اند که در مسیر تحقق منافع نامشروع و ضدانسانی خود، هیچ حریمی قائل نیستند و هرگونه جنایتی را در قبال انسان‌ها مرتکب می‌شوند.

رئیس عدلیه در پایان با اشاره به سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی چهارمین شهید محراب به دست منافقین در سال ۱۳۶۱، گفت: آیت‌الله صدوقی، عالِمی مُتقی و مُخلص و مردم‌دار بود. او در راستای افشای ماهیت استکبار و دنباله‌رو‌های استکبار نیز نطقی گویا و رِسا و تبیین‌گر داشت؛ فلذا منافقین به عنوان عُمال استکبار، وی را در محراب به شهادت رساندند؛ همان جنایتکاران این روز‌ها در دامان کشور‌های غربی هستند؛ امروز ما نیز موظفیم در افشای ماهیت جنایتکارانه و ضدبشری آنان تمام همت و عزم خود را به کار ببندیم؛ اگر ما از جنایتکاری آنان نگوییم و ننویسیم، آن‌ها با حربه‌های رسانه‌ای و عملیات روانی پُردامنه خود، به تعبیر رهبر معظم انقلاب، جای جلاد و شهید را عوض می‌کنند و جنایتکاران و آدمکشانی را که دستانشان به خون هزاران ایرانی آلوده است، مظلوم معرفی می‌کنند!

در بخش دوم جلسه شورای عالی قوه قضاییه، حجت‌الاسلام والمسلمین «عبداللهی» رئیس مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضاییه از دستگیری اعضای یک باند جعل در استان همدان خبر داد و گفت: سه عضو این باند با شراکت همدیگر و از طریق استفاده از اسناد جعلی، می‌خواستند زمینی وسیع را با مبلغی گزاف به فروش برسانند.

حجت‌الاسلام والمسلمین «رحیمی» معاون قضایی قوه قضاییه نیز در این جلسه، ضمن ارائه گزارشی از حضور خود در دوازدهمین همایش حقوقی سن‌پترزبورگ روسیه، اظهار کرد: در جریان این همایش حقوقی که با حضور نمایندگان ۳۰ کشور جهان برگزار شد، جدیدترین دستاورد‌های حقوقی کشور‌های مختلف معرفی شد و به اطلاع شرکت‌کنندگان در همایش رسید.

وی افزود: نظارت برخط بر عملکرد دادگاه‌ها و قضات، افزایش آگاهی‌های حقوقی مردم با استفاده از روش‌های مختلف اطلاع‌رسانی، استفاده از احکام جایگزین حبس و شفاف‌سازی احکام صادره از سوی دادگاه‌ها توسط رسانه‌ها، از جمله مطالبی بود که در این همایش مطرح شد و مورد استفاده نمایندگان کشور‌های مختلف قرار گرفت.

«جهانگیر» معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این جلسه به ارائه گزارشی از فعالیت ستاد‌های پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی طی هفته گذشته پرداخت و گفت: قبل از انتخابات حدود ۶۰۰ نفر از افرادی که در فضای مجازی فعالیت خلاف قانون داشتند، به صورت حضوری و تلفنی، توجیه شدند؛ در روز هشتم تیر که روز انتخابات بود ۶۸۵ نفر به همین شکل ارشاد شدند؛ همچنین ۶ نفر که علی‌رغم تذکراتی که به آن‌ها داده شده بود دست از رفتار‌های مجرمانه‌شان برنداشته بودند، احضار شدند.

وی در ادامه گفت: در روز برگزاری انتخابات نیز ۵۸ نفر به دلایلی همچون ایجاد اخلال در شعب اخذ رای و یا درگیری میان هواداران، بازداشت شدند که البته اکثر آن‌ها در پایان همان روز نیز آزاد شدند.

«مسجدی» رئیس سازمان پزشکی قانونی نیز در این جلسه از افتتاح ۹ پروژه استانی پزشکی قانونی در ۹ استان کشور همزمان با هفته قوه قضاییه خبر داد و گفت: این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر ۱۶۴ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیدند و ۵ هزار و ۱۳۵ متر به فضای فیزیکی پزشکی قانونی اضافه شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «پورخاقان» رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح نیز با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی این سازمان در هفته قوه قضاییه گفت: همزمان با هفته قوه قضاییه، مسئولان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از ۱۵۳ مرکز نظامی و انتظامی کشور بازدید به عمل آوردند و بهمنظور ارائه گزارش عملکرد و اطلاع‌رسانی اقدامات صورت گرفته به مردم، در ۲۸ برنامه رادیویی و تلویزیونی حضور یافتند.

وی عنوان کرد: دیدار‌های مردمی ۹۱ مسئول و قاضی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و رسیدگی به مشکلات هزار و ۵۹۷ مراجعه‌کننده، از جمله اقدامات صورت گرفته در هفته قوه قضاییه سال ۱۴۰۳ بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین پورخاقان با بیان اینکه همزمان با هفته قوه قضاییه، قضات سازمان قضایی نیرو‌های مسلح با برپایی میز خدمت در مساجد و نماز‌های جمعه، به سوالات و مشکلات ۷۸۱ مراجعه‌کننده رسیدگی کردند، افزود: همچنین طی هفته گذشته به منظور نظارت بر رعایت حقوق شهروندیاز ۷۸ زندان و بازداشتگاه نظامی و انتظامی فوق‌العاده بازدیدبه عمل آمد.

«محمدی» رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به افتتاح چندین پروژه اشتغالزایی این سازمان طی هفته قوه قضاییه، گفت: در هفته گذشته، پروژه اشتغالزایی کارخانه پلاستیک زندان باز زاهدان که در فاصله ۷۵۰ متری زندان مرکزی قرار دارد با سرمایه‌گذاری سازمان همیاری شهرداری‌ها، به مساحت۱۵۰۰ متر ایجاد شد؛ با راه‌اندازی این کارخانه، ۱۵۰ نفر به صورت مستقیم در سه شیفت بکارگیری خواهند شد و امکان بکارگیری ۸۰ زندانی دیگر نیز به صورت غیرمستقیم فراهم شده است. انواع پلاستیک‌های دسته‌دار در اندازه‌های مختلف، پلاستیک‌های فریزر معمولی و رولی، کیسه‌های زباله، سفره‌های یکبار مصرف و پلاستیک‌های تبلیغاتی، از مهمترین محصولات تولیدی این کارخانه هستند؛ میزان مصرف این محصولات در استان سیستان و بلوچستان حدود ۱۶۰ تن است که از این مقدار ۸۰ تن سهم این کارخانه خواهد بود.

رئیس سازمان زندان‌ها افزود: همچنین در هفته قوه قضاییه، ۱۲ پروژه اشتغالزایی سازمان زندان‌ها در استان خوزستان به بهره‌برداری رسیدند؛ این پروژه‌ها معطوف به تولیدبطری‌های پلاستیکی، مواد شوینده، درب و پنجره‌هاییو‌پی‌وی‌سی، انواع پروفیل‌های یوپی‌وی‌سی و دستمال کاغذی هستند؛ این پروژه‌ها با هزینه‌ای حدود ۱۰۲ میلیارد تومان در مرکز و شهر‌های تابعه استان خوزستان مورد بهره برداری قرار گرفتند.

بیشتر بخوانید:

انتقال ۴ نفر از صیادان ایرانی محبوس در زندان‌های قطر

محمدی با اشاره به ایجاد و پیاده‌سازی سامانه دستیار نهاد ارفاقی (دنا) در هفته قوه قضاییه گفت: هدف از اجرای سامانه دنا، این است که رفتار زندانیان و فعالیت و مشارکت آن‌ها در برنامه‌های مختلف اصلاحی و تربیتی، به صورت هوشمند ثبت شود و بهره‌مندی آن‌ها از ارفاقات قانونی، بر مبنای امتیازات ثبت شده در این سامانه باشد؛ همچنین در هفته قوه قضاییه، مرکز داده شهید لاجوردی سازمان زندان‌ها با هدف بازطراحی، توسعه و ارتقاء بخش فناوری اطلاعات سازمان زندان‌ها، مورد بهره برداری قرار گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *