درآخرین مناظره جلیلی و پزشکیان چه گذشت؟

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

به گزارش خبرداری :

امکان ندارد بگوییم قانون را اجرا نمی‌کنیم

مسعود پزشکیان در دومین مناظره از مناظره‌های دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه مشاور سیاسی شما در میزگرد سیاسی گفت قانون اقدام راهبردی مجلس مانع بازگشت آمریکا به برجام شد، علت مخالفت شما با این قانون چیست، گفت: قبل از اینکه وارد بحث شوم باید به نکته ای اشاره کنم در حرف‌های شب قبل این تداعی شده که من خدمت سردار بزرگ ملی خدایی نکرده بی احترامی کردم در حالیکه ایشان را غرور ملی و خار چشم دشمنان و الگویی می‌دانم که اگر جوانان از او استفاده کنند و او را الگو قرار دهند خیلی از مشکلات را می‌توانیم با دید او حل کنیم. ایشان قهرمان ظلم‌ستیز در خارج و یار و یاور ستمدیدگان در  داخل بود؛ چه با حجابان و چه بی حجابان و چه مذهبی ها و چه غیرمذهبی‌ها.

وی افزود: گفته شده ما این قانون را قبول نداریم این اصلا درست نیست ما از اول گفتیم چارچوب قانون و سیاست رهبری را طی می‌کنیم امکان ندارد بگوییم قانون را اجرا نمی‌کنیم.

پزشکیان یادآور شد: یکی از بحث های قانون اقدام راهبردی این است که آمریکا تمام تعهداتش را انجام بدهد تا ما به تعهدات خود برگردیم این یکی از مشکلاتی است که باید راه حل برون رفت از آن را پیدا کنیم در این رابطه باید با کمیسیون امنیت مجلس و شورای عالی امنیت ملی جلسه بگذاریم و به نگاه و زبان مشترک خواهیم رسید.

هیچ حاکمیت و دولتی در تاریخ در درون قفس نتواستنه است به رشد برسد

وی تاکید کرد: فقط با یک گزینه وارد گفت‌وگو نخواهم شد. هیچ حاکمیت و دولتی در طول تاریخ در درون قفس نتوانسته به رشد و شکوفایی برسد. مجبوریم برای رشد و شکوفایی اول با کشورهای منطقه تعامل و تبادل کنیم و بعد با کشورهای دیگر.

پزشکیان اظهار داشت: لازمه این کار داشتن گزینه‌های مختلف و استفاده از کارشناسان و نخبگان و هماهنگی و تعامل و در نتیجه چهارچوب‌های قانونی است. هیچ وقت قرار نیست تمام تحریم‌ها را لغو کنیم یا نکنیم. این یک گفت‌وگوست؛ بستگی دارد که چه می‌دهیم و چه می‌گیریم. اول موضوع نگاه است؛ آیا می‌خواهیم مشکل‌مان را با دنیا حل کنیم یا خیر؟ معتقدم باید از بن‌بست خارج شویم تا مشکلات کشور را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ حاکمیت و دولتی در تاریخ در درون قفس نتواستنه است به رشد برسد اول باید با کشورهای همسایه ارتباط برقرار کنیم. باید با دنیا ارتباط بر قرار کنیم.

اگر می‌خواهیم کشورمان را نجات دهیم، باید از بن بست در بیاییم

پزشکیان ادامه داد: لازمه این کار داشتن گزینه‌های در اختیار است با استفاده از کارشناسان و نخبگانی که در کشور هستند و هماهنگی و تعامل و در نتیجه چهارچوب‌های قانونی است که باید این مسیر را تسهیل کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهید تحریم‌ها را لغو کنید، ادامه داد: هیچ وقت قرار نیست که تحریم‌ها را لغو کنیم راه حل گفت‌وگو است اول ببینیم این ها چه می‌گویند و ما چه می‌گوییم و نمی گوییم که صددرصد می‌رویم کار را تمام می‌کنیم. اول این نگاه است که می‌خواهیم مشکل‌مان را با دنیا حل کنیم یا نه اگر می‌خواهیم حل کنیم باید گزینه‌های مورد نظر را داشته باشیم که به مصلحت کشور و جامعه ما است باید بتوانیم در اختیار داشته باشیم و باید از کارشناسان داخلی استفاده کنیم و باید راه برون رفت از این بن‌بست را در بیاوریم و یا می‌خواهیم در این بن‌بست بمانیم. من معتقدم که اگر می‌خواهیم کشورمان را نجات دهیم، باید از بن بست در بیاییم.

چرا کشوری که این همه فرصت دارد را قفس می‌نامید؟

سعید جلیلی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آقای ظریف اعلام کردند که شما پشت تمام تحریم‌ها بودید و آقای عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد آقای پزشکیان گفتند قطعنامه‌های ضدایرانی یک پایش جلیلی است، شما علاوه بر خنثی‌سازی تحریم‌ها برای رفع تحریم‌ها چه کاری خواهید کرد، گفت: امروز مهمان مردم لرستان بودم به شدت از تعبیر نادرستی که درباره شهید سلیمانی شده بود ناراحت بودند و از من خواستند که این مورد را گوشزد کنم. کشور ما را قفس می‌نامید کشوری که این همه فرصت دارد و تعاملات بسیار ارزشمندی را با دنیا دارد و می تواند بیشترین و گسترده‌ترین تعاملات را داشته باشد چرا قفس می‌نامید.

پزشکیان گفت: یعنی با تحریم پرواز خواهید کرد؟

یکبار جلوی چشم مردم بگو برنامه‌ات چیست؟

جلیلی گفت: در بحث تحریم یک راهی را می‌دانید می‌گوید می‌روید جواب نمی‌گیرید و امتیاز می‌دهید و هیچ امتیازی نمی‌گیرید.

پزشکیان از جلیلی پرسید: شما تحریم را می‌پذیرید؟

جلیلی  در گفت: نخیر ما می‌گوییم با تحریم باید مقابله کرد شما راه حل نمی‌دهید می‌خواهید با امتیاز دادن نتیجه بگیرید.

پزشکیان در پاسخ گفت: شما راه‌حل‌هایت را بگو.

جلیلی گفت: من دیشب گفتم اما هنوز شما نگفتید می‌گویید با کارشناسان صحبت می‌کنم فشار از بیرون و چانه‌زنی از درون آقای پزشکیان ما برنامه جدی برای رشد اقتصادی کشور داریم تعامل کشور را به دو الی سه کشور نباید محدود کنید او تحریم می‌کند ما باید مقابله کنیم من ده بار این‌ها را گفته‌ام.

پزشکیان در پاسخ به جلیلی گفت: می‌شود برنامه رشدتان را بدهید یکبار جلوی چشم مردم بگو برنامه‌ات چیست؟

جلیلی گفت: مگر شما برنامه داشتید؟ شما مدعی هستید که حل می‌کنید در همین شرایطی که شما روبه قبله می‌نشینید ما صادرات نفتی داشته ایم در همین شرایطی که شما می گویید در قفس هستیم افزایش صادرات داشتیم.

نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند

وی ادامه داد: شما روند رشد نقدینگی را در دولت رئیسی و روحانی برعکس می‌کنید. در دولت آقای رئیسی اتفاقا این روند رو به رشد بود و در دولت آقای روحانی نمودار قرمز شد.

جلیلی گفت: در رابطه با تحریم‌ها نظر من این است که ما باید سیاست خارجه فعال داشته باشیم نه منفعل. وقتی مجلس قانونی را مصوب می کند باید با قدرت آن قانون را پیگیری کرد. طرف مقابل ما باید تعهدات خود را جدی بگیرد و ما باید این تعهدات را مطالبه کنیم، نه اینکه به مردم فشار بیاوریم و از آنها بخواهیم کوتاه بیایند. ما نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند. آنها باید تعهدات خود را انجام دهند. چه امتیاز دیگری باید می دادید که ندادید؟ این همه امتیاز دادیم و باز می‌خواهید امتیاز بدهید چون می‌خواهید با دنیا بده بستان کنید؟

جلیلی بیان کرد: روند کار دولت رییسی خوب  بود یا برنامه شما خوب است؟ ۸ سال دولت آقای هاشمی، ۸ سال دولت آقای خاتمی و ۸ سال دولت آقای روحانی روی کار بود. ۴۰ سال دوستان شما روی کار بودند. چه کار کردید؟ سخنگوی دولت آقای روحانی می‌گفت تا اف ای تی اف را نپذیریم نمی توانیم واکسن بخریم. دولت آقای رییسی آمد هم سرمایه‌گذاری انجام داد و هم صادرات را زیاد کرد.

مردم باید قضاوت کنند چه کسی بر سر مردم بلا آورده است

وی گفت: دنیا فقط سه کشور نیست. متاسفم که سیاست‌های شما به جایی می‌رسد که ۴ سال دیگر باز اسم کشور ما قفش بشود. آقای روحانی چند بار آفریقا رفت و با همسایگان روابط داشت؟ اما در دولت آقای رئیسی در روابط با کشورهای همسایه گشایش ایجاد شد.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: شما پزشک هستید برای تشخیص غلط تجویز غلط ندهید.

پزشکیان گفت: شما مدیریت خوانده‌ای؟ کجا را مدیریت کرده‌اید؟ شما پشت پرده و دولت در سایه بودید. مردم باید قضاوت کنند که چه کسی بر سر مردم بلا آورده است.

گروهی که می‌خواهند دنیا را تصرف کنند اف ای تی اف را قبول نکردند

وی افزود: آن چیزی که برداران ما می‌گویند غلط است درصد رشد فرق می‌کند پولی که دولت چاپ کرده دو برابر شده است. آمار معلوم است در بانک مرکزی مشخص است زندگی مردم معلوم است. مردم آیا می‌تواند خانه بخرید؟ گوشت بخرید؟ اگر وضعیت مشکل ندارد چرا نمی توانید زندگی کنید؟ چرا بازنشسته می‌آید او را کتک می زنند؟ وعده دادید که سفره مردم بزرگ شده و دو برابر شغل ایجاد می‌کنید درباره مسکن تازه مجوز دادند تا ۹۰۰ هزار مسکن بسازند. ۳ سال است تورم بالای ۴۰ درصد است. حقوق ۱۵ تا ۲۰ درصدی اضافه شد. اگر برنامه دارید برنامه را می‌دادید آقای رئیسی اجرا می کرد.

پزشکیان یادآور شد: مردم بگویید آیا دوره آقای خاتمی برنامه خوب بود یا نبود. بلد بودند این آقایان؟ ایشان در شورای عالی امنیت ملی رئیس بوده می‌گوید مدیریت کرده اما آدمی است که مدیریت نکرده ده نفر زیر دست او نبوده است. از او سوال کردم آیا آقای رئیسی برنامه دارد که اگر دارد این برنامه که می‌گویید شما آوردید چیست؟ آیا از نو می‌خواهید برنامه بنویسید؟ این حرف‌ها چیست که می‌زنید. برنامه که وجود دارد لطف کنید بگویید برنامه چیست.

وی افزود: من می‌توانم ۱۰۰ کتاب بیاورم و بگویم که برنامه است نزدیک ۱۵۰ اقتصاددان از روند کاری ما دفاع کردند. اما یک عده دولت سایه تشکیل می‌دهند برای همه چیز تصمیم می گیرند بعد در تئوری همه حرف می زنند. درست است که دولت آقای خاتمی را با این حرف‌ها مقایسه کنید. یک گروهی می‌خواهند دنیا را تصرف کنند اف ای تی اف را قبول نکردند اگر این صحبت‌ها را قبول دارید روز جمعه به این افراد رای بدهید.

هر جا رفتید و مذاکره کردید، پشت سرش برای ما قطعنامه نوشتند

سعید جلیلی اظهار کرد: مجددا آقای پزشکیان طفره رفتند و نه از تحریم گفتند و نه راه حل دادند و فقط گفتند می‌رویم امتیاز می‌دهیم و بعد امتیاز می‌گیریم.

پزشکیان رو به جلیلی اظهار کرد: شما می‌دانید آلترناتیو یعنی چه؟ اگر بلد هستید توضیح دهید و به مردم دروغ نگویید، شما گفته بودید راه حل دارید اما شما هر جا رفتید و مذاکره کردید، پشت سرش برای ما قطعنامه نوشتند.

جلیلی در پاسخ گفت: این دروغ است و به هیچ وجه اینگونه نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: شما برنامه‌ها و مواضع خودتان را توضیح دهید. اگر برنامه ندارم چرا دفعه قبل یک چیزهایی گفتید و ایراد گرفتید، آن هم به دروغ و غلط ایراد گرفتید.

پزشکیان تأکید کرد: اگر دروغ می‌گویم من را محاکمه کنید اگر نه ایشان را محاکمه کنید.

قطعاً متخصصان را به رسمیت نمی‌شناسید

جلیلی تصریح کرد: شما ۳۲ سال عملکرد را کنار می‌گذارید و به سه سال می‌پردازید، آن هم سه سالی که درخشان بوده؛ شمایی که از نفت خام می‌گویید ببینید آمار در سال ۹۸ چقدر بوده در سال ۱۴۰۲ چقدر بوده است؟ همین صادرات نفت ایران را از سال ۹۸ تا ۱۴۰۲ مقایسه کنید. همین سرمایه گذاری خارجی را سال ۹۷ – ۹۸ را  با سال ۱۴۰۲ مقایسه کنید.

در ادامه پزشکیان اظهار کرد: این‌ها نوشته‌ شده‌اند یا سرمایه‌گذاری شده‌اند؟

جلیلی گفت: هم نوشته شده و هم اجرا شده است. کسانی که دو سال پیش در اوایل همین دولت پیش بینی تورم ۱۰۰ درصد کردند و هیچ کدام‌شان اتفاق نیفتاد فکر می‌کنند عده‌ای متخصص هستند و دیگران که به محافل قدرت و لابی متصل نیستند، به مردم متصل هستند و به دانشمندان متخصص متصل نیستند. قطعاً شما این‌ها را به رسمیت نمی‌شناسید. شما دکتر شیبانی را قبول دارید؟ شما می‌روید کسانی را که پیش بینی غلط می‌دهند مبنای برای کار قرار می‌دهید. خوشبختانه مردم امروز قضاوت می‌کنند. مشکل مردم ما مسکن است که حل شود نه اینکه بگویند اینها مزخرف است.

آن‌ها که از دیوار سفارت عربستان رفتند در ستاد چه کسی هستند؟

پزشکیان گفت: آن‌هایی که از دیوار سفارت عربستان رفتند در ستاد چه کسی هستند.

باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم

جلیلی بیان کرد: آن زمان باید رئیس جمهور و وزیر امورخارجه موضوع را پیگیری می‌کرد تا آن افتضاح به بار نیاید. مردم مردم عزیز من نگرانم، این عملکردشان است. ما در موضوعاتی مانند برجام و FATF را طلبکاریم و باید با گفت‌وگو مساله را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: یک جریان خودتحقیر در کنار آقای پزشکیان می گوید که آنها نخواستند جلوی ما را بگیرند؛ ما موفق نشدیم. این دیدگاه خیلی فاجعه است. باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم و برایش تحریم کردن پرهزینه شود. این‌ها برنامه و کار می‌خواهد. مطالعه و برنامه در قاموس این‌‌ها شده است ضدفضیلت؛ عجیب است.

شما دولت سوم آقای روحانی را می‌خواهید بیاورید

پزشکیان عنوان کرد: باز می‌خواهند با یک موضوعی که ربطی به کشور ندارد همه چیز را متوقف کنند.

در ادامه جلیلی گفت: شما که ۱۵ بار تعهدات را انجام دادید، شما دولت سوم آقای روحانی را می‌خواهید بیاورید. از ۳ سال دولت آقای رییسی ایراد می‌گیرید؟ حال راه جایگزین چیست؟ منفعل نباشیم، فعال شویم. آمده‌ایم. نباید به عقب بازگردیم و نباید آن را متوقف کنیم. ولی آلترناتیو هم به قول ایشان باید داشته باشیم. مثل اینکه ایشان تازه با این اصطلاح آشنا شده است. باید تحریم را عملاً بی‌اثر کنیم تا خود وزیر خارجه آمریکا بیاید بگوید ما نمی‌خواستیم این‌ها نفت بفروشند ولی الان ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشند.

کسی که می‌خواهد رییس جمهور مملکت شود جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند

جلیلی گفت: جالب است مطالبه و برنامه شده است در قاموس این‌ها ضد فضلیت است برنامه هفتم که در همین مجلس تصویب شد ۴۵ برنامه برای دولت نوشته شده است. شما پیشاپیش می‌گویید رشد ۸ درصد را کلاهبرداری می‌دانید بحث‌های دیگر هم که می‌گویید جالب است بقیه را محکوم به طالبانی بودن و کسی که می‌گوید می‌خواهم قانون را اجرا کنم می‌گویید که حکم اعدام می‌دهید.

پزشکیان در واکنش به صحبت‌های جلیلی خطاب به مجری گفت: تمام شد من باید جواب او را بدهم.

وی خطاب به جلیلی گفت: این کسی که می‌خواهد رییس جمهور مملکت شود جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند که من ادامه دهنده راه روحانی و دولت ایشان هستم به افرادی که نیستند تهمت می‌زند و هیچ وقت هم حاضر به صحبت با آنها نیست. مردم عزیز کشورمان بدانند این روند و این نگاه یعنی این.

برنامه‌ریزی پشت درهای بسته توسط و در دولت سایه زندگی مردم را بهتر نمی‌کند

پزشکیان ادامه داد: مردم عزیز شب گذشته شما دو مسیر با تفاوت‌های آن را دیدید سیاست‌گذاری از بالا و توسط گروهی محدود یا سیاست‌گذاری و برنامه ریزی با مشارکت و بهره‌گیری از خرد جمعی من برنامه‌ریزی آمرانه از بالا برای مردم را قبول ندارم. برنامه ریزی و سیاست‌گذاری باید با مشارکت کارشناسان باشد دستگاه‌های دولتی بخش خصوصی و کارگران و اندیشکده‌ها در این برنامه‌ها باید  مشارکت داشته باشند برنامه‌ریزی پشت درهای بسته توسط یک جمع محدود در دولت سایه زندگی مردم را بهتر نمی‌کند من به این شیوه پایان خواهم داد چنانچه در بهداشت و درمان این کار را کردم.

وی ادامه داد: مردم آگاه ایران گام اصلی برای پیشرفت کشور رفع تحریم‌ها و تغییر در روش تعامل با جهان است من به سرعت در این زمینه اقدام خواهم کرد اما منتظر آن نخواهم ماند. تحریم به جای خود است اما همه مشکلات کشور از تحریم و آمریکا نیست. من به دنبال جهش تولید با مشارکت مردم هستم.

پزشکیان گفت: من اصول مورد نظر خود را در اقتصاد بیان کرده‌ام و بیش ۱۴۰ اقتصادان با گرایش‌های مختلف از‌ آن حمایت کرده‌اند. من اقتصاد ایران را براساس تعامل با جهان حاکمیت قانون شایسته گزینی و مشارکت گسترده مردم اصلاح خواهم کرد. مردم ایران مشارکت ما ناشی از فکر غلط مدیران غلط نخواهد بود فکر غلط یعنی اینکه چند روز در تبلیغ دیدید که یک نمونه آن این است که خیال کنیم می‌توانیم بدون رابطه با دنیا به رشد ۸ درصد برسیم. مدیر ضعیف یعنی اینکه فردی به مذاکره می‌رود نتیجه آن مذاکره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل است.

وی افزود: رابطه غلط یعنی اینکه قهرمان ملی ما سپهبد سلیمانی امنیت عراق را تامین کند اما بازار اقتصاد را به کسی دیگر بدهند. ما امروز با سه مشکل مواجه‌ایم فکر غلط، مدیرغلط و رابطه غلط و روز جمعه باید به این سه گانه غلط پایان داد. من به شما وعده رویایی نمی‌دهم شما را با قول‌دهی غیرعملی فریب نمی‌دهم. اما تعهد می‌کنم که متخصص‌ترین افراد را در اختیار بگیرم و تصمیمات اساسی را با مشارکت مردم بگیرم تعهد می‌کنم دخالت بی جای دولت در اقتصاد از بین ببرم من تعهد می‌کنم ارتباطات مالی بین‌المللی ایران را برقرار کرده و گسترش دهم تعهد می کنم برای رفع تحریم‌های ظالمانه یک ساعت وقت را تلف نکنم.

آدم‌های در سایه به سفارت عربستان و انگلیس حمله کردند

پزشکیان ادامه داد: تعهد می‌دهم که به دنبال عدالت و رفع تبعیض باشم. تعهد می‌دهم که هیچ خانواده‌ای نگران آینده فرزند خود نباشد. تعهد می‌دهم برای شما و برای ایران.

وی گفت: مدیران نالایق و بی‌تجربه علت این وضعیت کنونی هستند. می گویند آدم‌های دور من بد هستند. دور شما کیست؟ کسانی که از سفارت عربستان بالا رفته و آن را آتش زده‌اند؟ مردم عزیز شما می‌دانید سفارت انگلیس و عربستان را چه کسانی گرفتند؟ قطعا گروهی که آقای جلیلی بهآنها حمله می‌کند نبودند اگر آنها بودند الان در زندان بودند. آدم‌های در سایه این کار را انجام دادند.

پزشکیان گفت: آقای جلیلی می‌گوید شما دولت سوم روحانی هستید. کسی که می‌خواهد رییس‌جمهور شود چرا تهمت می‌زند؟

جلیلی گفت: آیا کسانی که دور شما هستند غیر از وزاری دولت روحانی هستند؟

پزشکیان: بله خیلی‌‎ها غیر این افرادی هستند که شما می‌گویید.

کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم

جلیلی گفت: آیا در ستاد شما آقای ظریف حضور ندارند که با عملکرد ضعیف و غلط خود باعث شدند طرف مقابل به راحتی تعهدات خود را انجام ندهد؟ قرارداد بدی که غیرکارشناسی نوشته شده بود کار را به اینجا رساند. شما به جای اینکه از طرف مقابل به دلیل عدم انجام تعهداتش طلبکار باشید از مجلس طلبکار هستید. اتفاقا قانون مجلس دقیق بود و راهبردی و به دولت قدرت می‌داد تا بتواند با قدرت عمل کند. وقتی طرف مقابل زورگویی می‌کند، ما قائل به دادن امتیازِ دیگر نیستیم. ما صبر راهبردی را نمی‌کنیم، کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم.

وی خطاب به پزشکیان گفت: شما می گویید به ما تهمت زده‌اید و خودتان به ما تهمت می‌زنید. اشکال شما این است که مردم و جوانان و متخصصان و دانشمندان را قبول ندارید و با گفتنِ اینکه‌ای افراد دولت در سایه هستند، ظرفیت آنها را نادیده می‌گیرید.

جلیلی گفت: می‌گویید سیاست‌گذاری از بالا را قبول ندارم و از طرفی به ما می‌گویید دولت در سایه! شما باید با ده‌ها صنف جلسه می‌گذاشتید، از شرکت‌های دانش‌بنیان  بازدید می‌کردید، ما این کار را انجام داده‌ایم. شما دائم می‌گویید از دیوار سفارت بالا رفته اید این ضعف شماست.

وی گفت: اشکال شما این است که نمی‌توانید پیش‌بینی کنید باید با کار علمی پیش‌بینی کنید. می‌گویید ۱۰۰ اقتصاددان از برنامه شما حمایت کردند، برنامه خود را نشان دهید. نظر اقتصاد‌دان‌هایی که شما می‌گویید در مورد رشد ۸ درصدی چیست؟ آنها پیگیری این برنامه که ضرورت کشور است را کلاهبرداری می‌دانند؟

جلیلی دیروز قافیه را در مناظره باخته و الان چهار دقیقه تهمت می‌زند

پزشکیان گفت: این آقا حرف هایی زده است که باید جوابشان را بدهیم این جسارت کرده است. دیروز قافیه را در مناظره باخته است و الان چهار دقیقه تهمت می‌زند. آیا آقای جلیلی جواب سوال شما را داده است؟ اجازه دهید من جواب بدهم. من حزبی نیستم و این را گفتم. فردی که امروز جلوی دیدگان مردم مثل آب خوردن به من تهمت می زند فردا رئیس جمهور شود چه کلاهی به سر مردم خواهد گذاشت؟ من ۶۰۰ خانه بهداشت را با مشارکت مردم به نام ۶۰۰ شهید ساختم. من بر اساس حزب بالا نیامدم. من بر اساس رای مردم آمدم. من حزبی و جناحی نیستم.

جلیلی افزود: این چه دروغی است؟ جوان کشور از شما انتقاد می‌کند، او را تحقیر می‌کنید.

پزشکیان گفت: امروز گروه آقایان قالیباف و شهید رئیسی با من کار می‌کنند. راه من راه علی است. مسیری که حضرت علی به مالک اشتر گفته است. شاخص مردم هستند. مردم در همین دوره اول انتخابات ۶۰ درصد نیامدند و ۴۰ درصد رای دادند. مردم با ما مشکل داردند و اگر این دولت بیاید مشارکت به ۲۰ درصد خواهد رسید. اگر کسی با مسکن مهر مخالفت کرده است به من چه ربطی دارد؟ من چه زمانی با مسکن مخالفت کردم؟ مردم امشب بدانید چه گروهی می خواهد بر شما حاکم باشد.

امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید

جلیلی در ادامه اظهار کرد: ما در محضر ۸۰ میلیون نفر هستیم و مردم قضاوت می‌کنند. امروز جوان‌ها کار می‌کنند و اگر با این‌ها نیستند منکر می‌شوند.

پزشکیان در اعتراض به اظهارات جلیلی گفت: ایشان گفتند من حزب هستم، به من تهمت می‌زنند.

جلیلی تصریح کرد: امروز خودتان را کنار نکشید؛ ۳۲ سال کشور در دست شما بوده است. خداوند ناظر و شاهد است و می‌داند این مطالبی که گفته می‌شود چقدر صدق است. به حرف‌های خود تأمل کنید، شما می‌گویید ما باعث شدیم پرونده‌مان به شورای امنیت ارجاع شود، شما باید ببینید در چه زمانی پرونده ارجاع شد، شما تاریخ موضوع و مسئله را نمی‌دانید. نمی‌شود شما وقتی موضوع را ندانید، برایش راه حل داشته باشید. شما ادعا می‌کنید و نمی‌گویید این را از کجا می‌گویید. در عمل صداقت خود را نشان دهید. امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید.

پزشکیان در پاسخ اظهار کرد: می‌دانید مشکل ما کجاست؟ مدیریت‌هایی که در زمان عملکردشان به یک عده انگ می‌چسبانند. ایشان راحت جلوی چشم مردم به من می‌گوید تو حزب هستی و تو ضد مردم هستی، منی که همیشه با مردم هستم.

جلیلی اظهار کرد: هر کسی غیر از شما باشد، اگر هزاران جوان باشند که با هم کار کنند از نظر شما اصلاً مردم نیستند.

استانداران و فرمانداران این دولت برای رای آوری جلیلی کار می‌کنند

پزشکیان  گفت: مردم عزیز بدانید آقایی که می‌خواهد فردا رئیس‌جمهور شود؛ الان دولت استاندارانش و فرماندارانش برایش کار می‌کنند و بعضا برای رأی دادن افراد را تهدید می‌کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درخصوص افزایش قیمت بنزین که در جلسه‌ای با دانشجویان گفته بود باید آزاد شود بیان کرد: جلسه دانشجویی نیست، حاکمیتی است. ما پِرت انرژی داریم و این انرژی را پولداراها مصرف می‌کنند و هزینه این را آدم‌هایی می‌دهند که بنزین یا برق مصرف نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است عادلانه باشد این یارانه باید به همه داده شود. به آن کسی که مصرف نمی‌کند هم باید بدهند. بدون کارشناسی و گفت‌وگو با مردم نباید افزایش قیمت بنزین رخ می‌داد. اما نمی‌شود سوبسید را بدهیم به پولدارها ولی بقیه هزینه گرانی را بدهند. باید راه حلی را پیدا کنیم که بتوانیم سهم همه را بدهیم.

نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره مردم را کوچک کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: آن موقعی که حرف بنزین ۲۵ هزارتومانی را زدم دولت نبودم در یک جلسه دانشجویی بیان شد. نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهیم. نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره آنها را کوچک کنیم.

وی با بیان این که باید راه حلی را پیدا کنیم که بتوانیم سهم همه را بدهیم، اظهار داشت: نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهم. نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره آنها را کوچک کنیم. باید سوبسید را به اقشار آسیب پذیر بدهیم و از امثال من حداقل پول مصرف اضافه را بگیریم. پول واقعی را بگیریم.

رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید

جلیلی در پاسخ به این سوال که در موضوع مصرف انرژی منتقدان شما معتقدند که با طرح موسوم به وان عملا دولت ابزار کنترلی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند حامل‌های انرژی را کنترل کند آیا در دولت شما قیمت حامل‌های انرژی قرار است آزاد شود و یارانه آن به حساب سرپرست خانوار واریز شود و آیا زیرساخت‌های کشور  برای اجرای این طرح وجود دارد؟ گفت: معلوم است که امروز مردم می‌بینند رییس‌جمهور سابق و اسبق و همه کسانی که این ۳۲ سال کار دستشان است الان در کدام ستاد هستند و همه ظرفیت‌هایشان را پای چه کاری آورده‌اند و چگونه این بحث را دنبال می‌کنند.

وی خطاب به پزشکیان گفت: آقای پزشکیان شما امروز در دانشگاه صحبت نمی‌کنید شما می‌خواهید در مسند رییس‌جمهور قرار بگیرید اینکه بیان کنید که باید راه‌حل پیدا کنید یعنی چه؟ یعنی وقتی شما که مسئول می‌شوید باید بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟

پزشکیان گفت: در دولت شهید رییسی شما چه راه حلی را دیدید؟

جلیلی ادامه داد: این بحثی که شما می گویید از همین الان نوساناتش شروع شده است و مانند همان آقایی که آمد طرحی را اجرا کرد و بعد که دیدید مشکل ایجاد شد گفت من صبح جمعه خبر دار شدم.

وی گفت: امروز رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید همین است که مردم نمی‌توانند تصمیم بگیرند و می‌گویند دوباره همان مشکل ایجاد می‌شود روز قبل مسئول ستاد شما صحبت از بنزین ۲۵ هزار تومانی می کند.

دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست

پزشکیان خطاب به مجری گفت: ایشان پاسخ سوالش را بدهد من دوباره مجبور می‌شوم پاسخ ایشان را بدهم.

باید به مردم اعتماد کرد

جلیلی تصریح کرد: می‌خواهم بگویم مردم ما باید امروز تصمیم ‌بگیریم این مطالعات را از قبل انجام داده باشیم دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست که بررسی کنیم و کارشناسی کنیم هر یک روزی که می‌گذرد به مردم فشار می‌آید و فرصت‌ها از دست می‌رود. ما درباره طرح وان مفصل کار کرده ایم در بحث‌های اجرایی هم پیش رفته ایم که چطور انجام شود.

وی ادامه داد: بله بحث اصلی این است که همین دو دولت آقای روحانی که ایشان به هر دلیل با مجموعه‌شان کار می کند می‌گویند این کارها را می‌خواهیم دنبال کنیم و همه می‌گویند دولت سوم روحانی است، آقای روحانی که می‌گفت چه کسی گفته است باید به همه یکسان بدهیم؟ این یعنی بی عدالتی یعنی اگر کسی سه ماشین داشته باشد می‌تواند هر روز بنزین بگیرد.

پزشکیان گفت: دارد به روحانی می‌گوید به من چه ربطی دارد.

جلیلی تصریح کرد: این عدالت نیست که کسی که ماشین ندارد با کسی که سه ماشین دارد یکی نیست چراکه این کسی که ماشین دارد چندین برابر او یارانه می گیرد. بحث اصلی ما ناترازی انرژی است موضوع طرح وان این بحث ناترازی انرژی بود آقای پزشکیان امروز ناترازی انرژی مسئله اصلی کشور است. باید برای آن برنامه داشته باشیم بهترین برنامه این است که خود مردم را در این طرح بزرگ ملی سهیم کنیم اینکه مردم را اگر مشارکت بدهید در مدیریت مصرف انرژی مردم آن را مدیریت می‌کنند.

وی افزود: آن موقع چون مردم در این موضوع احساس نفع می‌کنند وارد می‌شوند باید به مردم اعتماد کرد دولت است که این بستر را فراهم می کند که مصرف را خودش مدیریت کند در بنزین گاز و برق است هرچه مدیریت کند در جیب خودش می‌رود این به معنای افزایش قیمت نیست این روند را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که حتی زیرساخت‌های آن در کشور فراهم است حتی پلکانی که آن را از چه چیزی شروع کنیم از برق می‌توانیم شروع کنیم و به گاز برود و مردم ببینید این بی عدالتی غلط کنار گذاشته شده است نه اینکه کسی دستوری به آنها بگوید خودش براساس تدبیری که دارد مدیریت کند و هیچ قیمت هم ندارد.

موضع من درباره بورس آن چیزی است که آقای عبده گفته است

پزشکیان در پاسخ به این سوال مجری برنامه که در دوران مسئولیت آقای طیب نیا در زمان آقای روحانی نرخ بهره بالا، آسیب زیادی زد و باعث شد ناترازی بانک‌ها شدت بگیرد. با توجه به اینکه از نظرات کارشناسان خود استفاده می کنید آیا رویکرد دولت شما متفاوت از دولت روحانی خواهد بود، گفت: دولت آقای روحانی به من چه ربطی دارد؟ آنچه من گفتم چیزی بود که نگاه من است. اگر قانونی باید اجرا شود و اگر طرحی دارند چرا در دولت شهید رئیسی اجرا نشد؟ ما باید کاری کنیم که مردم تحت فشار نباشند. ما نزدیک ۵ میلیارد دلار پول به بورس می دهیم. موضع من درباره بورس آن چیزی است که آقای عبده گفته است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مربوط به یک نفر نیست، گفت: اقتصاد مجموعه ای از اقتصاددانان است که باید دید درباره مشکل چه اطلاعاتی داشته باشند و بعد از بررسی چه نسخه ای برای حل مشکل ارائه کنند. اصولا دولت نباید در قیمت‌ها دخالت کند. نباید به تولیدکننده بگوید چه چیزی تولید کند. آقای عبده درباره بورس دیدگاهی ارائه کرده است. اگر این دیدگاه غلط است مردم بگویند اشتباه است. در دولت من پول مردم از بورس جدا نخواهد شد و دولت پول مردم را جدا نخواهد کرد دولت در قیمت گذاری دخالت نخواهد کرد. اگر این کارها صورت بگیرد بی ثباتی ایجاد می‌کند. از نظر تخصصی آن چه که گفته شد، اقتصاد بهداشت، درمان، اقتصاد صنعت و بورس با هم فرق دارند. ما از کارشناسان متخصص هر حوزه استفاده خواهیم کرد تا ناترازی بانک‌ها را حل خواهیم کنیم. حل مشکل بورس ساده نیست. اگر مشکلی را حل نکنیم موج تحریم بر روی بورس نیز تاثیر دارد.

کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد

جلیلی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ریزش بورس با قرار گرفتنش در سمت ریاست جمهوری‌ و تأمین مالی از بورس اظهار کرد: بحث بورس بحثی است که بسیاری از مردم ما با آن درگیر هستند. بسیاری از مردم متأسفانه به خاطر سوءمدیریت در این قضیه ضربه‌های جدی خورده‌اند در حالیکه بورس یکی از بهترین ابزارها برای رشد اقتصاد کشور است. متأسفانه مردم از سوءمدیریت ضرر کردند و ما در همان سال ۹۸ و ۹۹ که این مسائل در بورس پیش آمد به آقای روحانی نامه نوشتیم و ۲۲ نکته را گفتیم. همین آقای عبده چه پیشنهادی دادند و چرا همزمان تحلیل‌شان را ندادند و چرا مردم آن همه سرمایه‌هایشان در آن بازار سوخت؟

وی افزود: بورس یکی از بهترین ابزارها برای اقتصاد، تولید، ارتقا و جهش است. بستر تولید در بازار اول است، بازار ثانویه هم که نقش موثری در تأمین کردن بازار اولیه دارد، مدیریت می‌خواهد، به این معنا که ما باید شورای ثبات داشته باشیم. نمی‌شود بانک مرکزی تصمیمی بگیرد و به بورس ضرر بزند. برای بورس باید بیمه داشته باشیم؛ یکی از پیشنهادهای ما بیمه سهام است، اگر سهام را بیمه کنید این مردمی که اینقدر ضرر دیده‌اند و لطمه خورده‌اند دیگر چنین اتفاقی برایشان رخ نمی‌دهد. آن زمان نامه زدیم به آقای روحانی گفتیم این کارها اشتباه است و من نمی‌دانم این دولت همسو با آقای پزشکیان چه کرد. باید ایجاد شرکت‌های بزرگ مقیاس و کوچک مقیاس انجام دهیم. یکی از بسترهای شعار ما هر ایرانی یک نقش پرشکوه بورس است.

این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: یک عده از کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد تا بتوانند از راهکارهای خود استفاده کنند. اشکالات تکنیکی که سال ۹۹ پیش آمد چه کسی ایجاد کرد؟ چرا شفافیت وجود نداشت، باید کاری کرد همان آدمهای سودجو با این استفاده‌های تکنیکال آن کار‌ها را انجام ندهند. نظر ما تقویت بورس است، یکی از راه‌ها تسهیل تأمین مالی تولید است، بازار سرمایه اصل اقتصاد کشور است، اگر امسال به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم است، شرطش تسهیل تأمین مالی است نه اینکه بانک‌هایی باشند که تأمین مالی برای آن‌ها صورت بگیرد. می‌توانید همین نقدینگی را در ساختن یا تولید ببرید، یا برنامه‌ای برای جهت پیدا کردن سرمایه مردم داشته باشید. در بحث پترو پالایشگاه‌ها یکی از بحث‌های ما این بود که تأمین مالی‌اش از مردم باشد و باید سودش را به مردم هم بدهیم.

در زمان نوشتنِ قانون اساسی ادعا کردیم مملکت را گلستان می‌‌کنیم اما نکردیم

پزشکیان در پاسخ به سوالی در مورد سیاستِ یارانه‎پردازی خود و اینکه آیا قصد حذف یارانه‌ی برخی از دهک‌ها را دارد یا خیر، گفت:  من اعتقاد دارم در جمهوری اسلامی هیچ انسانی نباید گرسنه باشد، ما طبق قانون باید مسکن درست می‌کردیم و درمان و آموزش را  رایگان تامین می‌کردیم. در جامعه‌ای هستیم که خیلی‌ها مجبور به گدایی کردن هستند. این‌ها وظیفه‌ی حاکمیت بود و در قانون اساسی وجود دارد.

وی گفت: من می‌گویم باید مشکل را هر طور که می‌توان حل کرد. نباید بگذاریم کسی بی‌خانمان باشد و از بهداشت و درمان و آموزش بی‌بهره بماند. در زمان نوشتنِ قانون اساسی ادعا کردیم مملکت را گلستان می‌‌کنیم اما نکردیم.

پزشکیان گفت: طبیعی است که من نباید یارانه بگیرم و باید یارانه را به فردی که نیازمند است داد. خیلی‌ها امروز برای نان قرض می‌گیرند. نمی‌گذارم در دولت من کسی محروم و گرسنه باشد. روش من این است که از پولدار می‌گیرم و به بی‌پول می‌دهم. اولین قدم برای این کار شناسایی است. باید نقشه راه را شناخت.  در حال حاضر به همه یارانه می‌دهند. باید بدانیم به چه کسانی باید یارانه داد و از چه کسانی باید یارانه را گرفت، باید داده درستی در این رابطه داشته باشیم.

باید به سمتی برویم که ضریب جینی ما در بهترین حالت خود باشد

جلیلی بیان کرد: نکاتی که آقای پزشکان می‌خوانند، احادیثی که ایشان می‌خوانند خوب است اما ائمه جمعه مساجد هم می‌گویند، باید ببینیم چگونه عمل می‌کنیم؛ اما امتداد این احادیث چیست؟ بحث این است که وضع موجود و وضع مطلوب چیست؟

وی ادامه داد: زمانی که هدفمندی یارانه شکل گرفت، ۴۵ دلار به مردم داده می‌شد. در آن ۸ سال ( دولت روحانی) کاری کردند که ارزش پول ملی را پایین آوردند و دلار را بالا بردند. با سیاست های گل و بلبل گفتند می‌رویم گفت وگو می کنیم که دلار ۳۰ هزار تومان و تورم ۶۰ درصد شد. همین شهید رئیسی نسبت به این بی تفاوت نبود، تورم ۶۰ درصد را پایین آورد و یارانه را چندین برابر کردند. شهید رئیسی یارانه ها را ۱۰ برابر کرد و ۴۵۰ هزار تومان شد.

جلیلی درباره برنامه هایش برای پرداخت یارانه گفت: ما سبد کالای خانوار مطرح کردیم. نباید عده ای گرسنه باشند و ما سر روی بالین بگذاریم. ما ۱۳ قلم کالای اساسی و ۲ هزار ۵۰۰ کالری تهیه کردیم که مطمئن شویم مردم کالری لازم را به دست می‌آورند. ما این ۱۳ قلم را برای دهک های اول بیان کردیم که در این دولت هم قابل اجرا است.

وی افزود: سفر خانوار را مطرح کردیم، خانواه کرامت دارد، همان قدر که به نان نیاز دارند به سفر هم نیاز دارد باید برایش فکر داشته باشیم. یارانه کالای فرهنگی داریم کلی سینما وجود دارد. ما باید برویم به سمتی که ضریب جینی ما در بهترین حالت خودش باشد.

آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم توهم نداشت یا داشت؟

مجری خطاب به پزشکیان گفت: من درباره ۴۵ هزار تومان یارانه اشاره کردم که شما فرمودید کمر اقتصاد را خرد کرده است در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ در قم گفته شده است.

پزشکیان خطاب به مجری گفت: خبرنگاران معمولا سر و ته جمله را قطع می‌کنند من موضعم روشن است. از این رسانه ها تا دلشان بخواهند حرف می‌زنند. اول باید موضوع را در جغرافیا و متن در بیاورید چون من موضعم روشن است.

پزشکیان خطاب به مردم گفت: آقای جلیلی اطلاعات غلط می‌دهد به مردم.

جلیلی گفت: کدام اطلاعات غلط بود؟

پزشکیان با اشاره به یک جدول گفت: آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم توهم نداشت یا داشت؟ می‌گوید می‌خواهد سبد بدهد با چه پول و منابعی؟ من هم خواهم داد اما به چه گروهی و با چه منابعی و چگونه؟

جلیلی گفت: آن را من خواهم گفت. شما می‌گویید تازه می‌خواهید بررسی کنید.

پزشکیان گفت: مردم عزیز تورم در دولت رییسی ۴ سال است بالای ۴۰ درصد است.

جلیلی گفت: این رقم از چند درصد به چند درصد رسیده است، من عین بالعین.

من هم می‌توانم وعده بدهم و بعدا نتوانم عمل کنم

پزشکیان گفت: آمار می گوید ۴۳ درصد اما بانک مرکزی می‌گوید ۵۲ درصد است بدترین وضعیت تورم در این دولت بوده است. این هم آمار رشد تورم‌ها است. مردم عزیز شما ببینید سفره‌هایتان  با ده برابر کردن یارانه ها خوب شده است؟ اگر شده پس حق با ایشان است و به ایشان رای بدهید اگر بدتر شده است همین الان هم با شما صادق نیستند. ایشان حرف‌هایی می‌زنند که اجرا نخواهد شد و وعده می‌دهند. مانند این است که من بگویم در کل مملکت فردا به همه مردم فلان امکانات را خواهم داد.

مجری گفت: یکی از موضوعات مهم که مطرح است قیمت مسکن و اجاره مسکن است که تناسبی با توان مالی جامعه ندارد و بخش زیادی از درآمد سالیانه مردم را به خود اختصاص می‌دهد هر دو شفاف و روشن در مورد مسکن صحبت کنید. بازهم وقتی که به اظهارنظر اطرافیان جنابعالی (پزشکیان) نگاه می‌کنیم یکی از اعضای ستاد جنابعالی که قبلا وزیر هم بوده است گفته‌اند که دخالت دولت در بحث اجاره‌نشینی باعث فساد می‌شود قانون ساخت یک میلیون مسکن در سال را اعلام کرده است برنامه دولت جنابعالی برای ساخت مسکن و اجاره نشینی چیست؟

پزشکیان گفت: برنامه من اجرای قانون است چیزی که قانون گفته است. وقتی می‌گویید طرفداران من در میان طرفداران من هم چپ است هم راست اعم مذهبی و گاهی آدمی که نماز نمی‌خواند بنده قانون را اجرا می‌کنم آنچه را که از نظر قانونی در اختیار باشد اجرا می‌کنم. دولت شهید رییسی اعلام کرده بود یک میلیون مسکن درست می‌کند اما منابع آن را نداشتند. این وضعیت مسکنی که وجود دارد این است که کل مجوزهای مسکن که در زمان شهید رییسی داده شده است هیچ فرقی با قبل از آن ندارد.

وی یادآور شد: وعده‌ داده‌اند اما نتواستند اجرا کنند من هم می‌توانم وعده بدهم و بعدا نتوانم عمل کنم این همان حرف‌هایی است که می‌گوییم اله می‌کنیم اما بعد نمی‌کنیم. آن موقع می‌گفتند یک میلیون مسکن می‌دهیم یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم این هم وضعیت تورم ما است. بنده هر چه قانون است را اجرا می‌کنم. یعنی نمی‌شود سالیانه یک میلیون مسکن ساخت من آنچه در حد توانم هست را اجرا خواهم کرد. راه برای حل مشکل مسکن دیده شده است. در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری طرح آمایش سرزمین دیده شده است بنابرابن راه حل بوده است اجازه ندهیم شهرها بزرگ شوند بنابراین این راه بوده است که روستاها توسعه پیدا کند که حاشیه‌نیشنی داشته باشیم و دقیقا مجبور شویم مسکن درست کنیم.

اگر آمایش سرزمین را رعایت نکنیم به فاجعه می‌رسیم

پزشکیان گفت: باید آمایش سرزمین و توسعه را به شکل متوازن پیگیری کنیم. با وضعیت کنونی، تهران در سال‌های نه چندان دور، با مشکل آب و اتمام منابع زیر زمینی و نشست زمین مواجه می‌شود که اگر آمایش سرزمین را رعایت نکنیم به فاجعه می‌رسیم.

وی ادامه داد: دولت باید حقوق کارگران و کارمندان را مطابق تورم افزایش دهد. سیاست ما باید به گونه‌ای باشد که یک فرد بتواند برای سال دیگرش هزینه اجاره‌خانه را پرداخت کند. تورم  باعث می‌شود قیمت اجاره‌خانه بالا برود و تورم را دولت ایجاد کرده است. وقتی دولت‌ها بر اساس تورم حقوق نمی‌دهند، مشکل ایجاد می‌شود.

پزشکیان گفت: باید بستر مشکلات را دید و مشکل را در این بستر حل کرد. ما اگر بتوانیم جلوی تورم را بگیریم و حقوق را متناسب با تورم اصلاح کنیم، می‌توانیم مشکل را حل کنیم. برای کاهش تورم راه حل وجود دارد.

دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد

جلیلی درباره اینکه برای خانه‌دار کردن مردم با اعطای زمین دولتی به مردم چطور می‌خواهید این وعده را اجرایی کنید، گفت:‌ درباره مسکن مردم انتظار دارند حرف داشته باشیم دولت باید چه کار کند؟ یک بحث، رویکرد ما در مسکن است شما باید در موضوع مسکن چه رویکردی داشته باشید؟ اگر آقای پزشکیان ناراحت نمی شود بگویم مسئول ستاد ایشان گفتند وزارت مسکن تعهدی درباره ساخت مسکن ندارد درباره کاهش قیمت مسکن  تعهدی نداشتیم.

پزشکیان گفت: شما می‌توانید بگویید اما او نظر شخصی خود را داده است.

جلیلی گفت: مسئول ستاد ایشان رویکردشان را درباره مسکن گفته است. مسکن مسئله کوچکی نیست. ما سالانه چند هزار آمار ازدواج داریم. دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد اما در دولت آقای روحانی ساخت مسکن کمتر شد. این نگاهی بود که درباره مسکن مهر گفت آن طرح مزخرف است. نگاه شما چیست و چقدر مسکن خواهید ساخت؟ امروز قیمت مسکن چقدر شد؟ چند درصد مردم اجاره‌نشین هستند؟ در قانون برنامه هفتم درباره مسکن چه چیز تصویب شد؟

پزشکیان در جواب گفت: آقای رئیسی گفت وعده من یک میلیون ساختن مسکن بود آیا ساخته شد یا نشد؟

جلیلی افزود: مشکل این حرف در کجا بود؟ مسکن زمین نیاز دارد.

پزشکیان بار دیگر گفت: من موضعم را درباره مسکن گفتم. به من چه ربطی دارد چه کسی چیزی گفته است؟

یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است

جلیلی تصریح کرد: برای ایده مسکن باید برنامه داشته باشید. برنامه هفتم چه چیزی گفته است؟ در برنامه هفتم مشکل ما در موضوع زمین است. یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است. چرا قیمت مسکن گران می شود؟ زیرا در زمین کمبود داریم. وقتی در یک منطقه‌ای قیمت یک متر مسکن ۱۵ میلیون می‌شود و قیمت جای دیگر ۸۰ میلیون می‌شود به خاطر این است که باید درباره زمین برنامه داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع مورد بحث قرار گرفت و در دولت رئیسی به نتیجه رسید. طرحی درباره ارائه اراضی کشور مطرح شد تا چند برابر یک شهر بزرگ، یک شهر اضافه شود. کار دولت این کارها است. رئیس‌جمهور باید بداند نه اینکه بگوید باید کارشناسی کند. یکی از نکات دیگر آنکه مسکن تک بعدی نیست. ابعاد اقتصادی دارد در آمایش سرزمینی، باید توجه کرد که اقتصاد چه وضعیتی دارد. باید مشخص شود که برای سیاست دریامحور چه برنامه‌ای داریم. مسکن فقط یک خوابگاه نیست.

با این حقوقی که به کارمندها می‌دهیم صد سال دیگر هم در تهران نمی‌توانند خانه بخرند

پزشکیان با اشاره به اینکه در ابتدا باید پاسخ اظهارات سعید جلیلی را بیان کند، با ارائه آماری از وضعیت مسکن در دولت شهید رئیسی گفت: اگر طرح مسکن اجرا شود و زمین‌ها داده شود، با این حقوق‌هایی که کارمندها دارند و باید برای یک خانه صد متری یک میلیارد پرداخت کنند، چگونه ممکن است صاحب مسکن شوند؟ من می‌گویم به جای سالی یک میلیون مسکن اگر بعد از ۸ سال این دوستان یک میلیون مسکن با این روش می‌ساختند هم کار مهمی کرده بودند. چرا به مردم راست نگفتند؟ ما قانون داریم چرا اجرا نمی‌کنند؟ من وزیر بودم و می‌دانم در حالیکه قوانین وجود دارد متأسفانه این قوانین اجرا نشد.

وی افزود: تا منابع برای این مسکن‌ها گذاشته نشود، هیچ دولتی نمی‌تواند کاری انجام دهد. منابع لازم از کجا می‌آید؟ اگر حقوق کارمند را درست بدهند او می‌تواند زمین بخرد اما با این حقوقی که به کارمندها می‌دهیم صد سال دیگر هم در تهران نمی‌توانند خانه بخرند.

باید ارز را تک نرخی کنیم

این نامزد ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره عدم توافق احتمالی برای حذف تحریم‌ها و راه حل موجود در این شرایط برای تثبیت قیمت‌ها اظهار کرد: درباره قیمت‌ها بارها صحبت کردیم و اعلام کردیم، تورم علتش دولتی است که پول را از جیب مردم برمی‌دارد؛ دولت بزرگ می‌شود، ناترازی ایجاد می‌شود. اگر ما بتوانیم ارز وارد مملکت کنیم و صادرات داشته باشیم می‌توانیم جلوی تورم را تا حد زیادی بگیریم و فشار را از روی مردم برداریم. در موقعی که تحریم وجود دارد، نهایتا قیمت‌ها زیاد می‌شود، گرانی باعث می‌شود که دولت دست در جیب مردم ببرد، ما کاری که می‌توانیم بدون در نظر گرفتن حذف تحریم‌ها داشته باشیم راه‌حلش حذف ناترازی در انرژی، گاز، ارز و مدیریت است.

وی گفت: به هر کسی ارز ترجیحی می‌دهند رانت است، ما باید ارز را تک نرخی کنیم. رانت را با تک نرخی کردن از بین می‌بریم، باید بازار را آزاد بگذاریم و دولت دستور را بردارد. مشکل اینجاست که دولت در بازار دخالت می‌کند؛ سوبسید باید در دارو و کالاهای اساسی مردم باشد و باقی را بازار خودش تنظیم می‌کند و این بحثی است که خیلی از کارشناسان درباره آن اتفاق نظر دارند.

برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم

در ادامه جلیلی خاطرنشان کرد: در بحث مسکن یک مطلب مانده است که بگویم، دولت باید کمک کند و طبق قانون باید ۲۰ درصد تسهیلات را دولت دهد؛ الان ۷ الی ۸ درصد داده می‌شود که باید بیشتر شود.

وی با بیان این‌که تورم امروز یک مشکل اصلی است، اظهار داشت: دولت شهید رئیس یک تورم ۶۰ درصد را به ارث برد و تمام تلاشش را برای کاهش دادن آن انجام داد. در برخی از اقلام تورم قبل دولت شهید رئیسی ۸۰ درصد بود. بحث تورم باید ریشه یابی و حل شود و از سرزنش افراد هم نگران نشد.

جلیلی عنوان کرد: امروز متاسفانه مطالعه کردن و کار کردن شده ضدفضیلت. اگر بگویی برنامه دارم می‌شود ضدفضیلت. ولی اگر برنامه نداشته باشی و بگویی بررسی می‌کنم این می‌شود فضیلت. در خیلی از موضوعات اطلاعات شما کم است و در بعضی از موضوعات کلا اطلاع ندارید.

وی افزود: تورم دو علت دارد یک هسته مرکزی است و یکی جهش‌های تورمی است باید برای هر دو این‌ها راه حل داشته باشید. شما چه راه‌حلی دارید که این را حل کنید؟ برای ناترازی بودجه راه حل چیست؟ منابع را افزایش و مصارف را کم کنیمما باید ارزآوری کشور را یک هدف و ماموریت اصلی برای همه دستگاه‌ها کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم و سپس شما باید سامانه هایت را شکل بدهی و بدانی این گردش پول کجا می رود. باید در سرمایه های بزرگ شفافیت ایجاد کنید. اگر شما روی ریال این حاکمیت را نداشته باشید نمی‌توانید

اگر به ما اعتماد شود از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم

جلیلی گفت: بحث مهم‌تری که مردم ما را اذیت می کند برخی از جهش‌هایی است که در قیمت ارز صورت می‌گیرد اگر ندانید کجا ایراد دارد به مشکل می‌خورید فرآیند بین تخصیص و تامین ارز کجا مشکل دارد.

پزشکیان گفت: اینها برنامه‌شان است.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: بله این ها برنامه است وقتی شما ندانید که بین تخصیص و تامین ارز چه فرآیندی وجود دارد و اشکالات آن کجاست. وقتی راه حل را پیدا کنید می‌توانید مشکل را حل کنید نه اینکه بگویید من می‌روم با فلان جا و فلان جا حل می‌کنم. برای بازار ما ثبات مهم است. برای بازار ما ثبات نرخ ارز بسیار مهم است قیمت ارز در یک بازار سالم کشف می‌شود وقتی معاملات در بازار ناسالم باشد به بازار بسیار لطمه می‌زند و باعث جهش قیمت ارز می‌شود.

پزشکیان گفت: من اله می‌کنم نشد برنامه که تو داری جزیی می‌گویی.

جلیلی ادامه داد: ما نه تنها برای این‌ها برنامه داریم بلکه احکام آن را صادر کرده ایم اگر این اعتماد به ما شود ما از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم نمی‌رویم تازه بررسی کنیم و کارشناسان را پیدا کنیم.

مجری  در ادامه گفت: یکی از موضوعات مهم که نظر دو نامزد را می‌خواهم بدانم بحث واردات خودرو است. موضوع واردات بحث روز کشور ما شده است آقای پزشکیان شما با واردات خودرو موافقید یا مخالف ارز آن را از کجا می‌اورید؟

مردم را از زندگی ساده‌ای که باید بکنند، محروم کرده‌ایم

پزشکیان گفت: ما آمده‌ایم بازار را بسته‌ایم در زمانی که وزیر بوده‌ام واکسن را وقتی تولید می‌کردیم دولت قیمت‌گذاری می کرد و می‌گفت باید با این قیمت بفروشید اگر ما تولید نمی کردیم باید صد برابر قیمت خرید می‌کردیم دولت اجازه نمی‌داد ما در واکسن رقابت کنیم مغزها و استعدادها را با حقوق کم در سیستم نگه می‌داشته اما مرزها را بسته بود و به اسم بازار آزاد جنس‌هایی را تولید و وارد بازار می‌کرد با قیمت‌های آنچنانی و با کیفیتی که الان می‌بینیم اگر بازار آزاد است می‌گذاشتند واکسن هم آزاد باشد و این یکی را هم آزاد می‌کردند واکسن که مزیت بود. قیمت‌گذاری می‌کردند ماشین که مزیت ما نیست. همین ماشین را بفرستیم خارج با نصف این قیمت هم نمی‌خرند اما مرزها را بسته‌ایم.

وی ادامه داد: الان هم قانون وجود داشته است که نگذاشته‌اند البته می‌گفتند که ماشین دست دوم وارد کنیم ما به کجا رسیده‌ایم که الان رضایت می‌دهیم بیاید اما نمی‌گذارند بیاید. خیلی آدم‌ها دلار دارند اگر اجازه بدهید آنها هم که وارد می‌کنند. چرا نمی‌گذارند آن‌هایی هم وارد می‌کنند دست عده‌ای رانت خوار است همه این ماشین‌ها را از چین وارد کرده‌اند قیمت همان مملکت را نگاه کنیم اینجا چند برابر می‌فروشیم وقتی پول می‌دهیم به مردم پول ایرانی می‌دهیم اما وقتی می گوییم جنس خارجی بخرید خودمان آن را ده برابر می‌کنیم مردم را از زندگی ساده‌ای که باید بکنند، محروم کرده‌ایم.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که‌شما واردات خودرو را آزاد می‌کنید، گفت: واردات خودرو با آن ارزهایی که آن‌ها دارند باید آزاد شود بیاید در این مملکت.

نمی‌شود هر کدام از خودروسازی‌های کشور برای خود پلتفرم جدا داشته باشند

پزشکیان ادامه داد: اگر شما رقابت را باز و اجازه واردات ماشین را بدهید، بازار می‌تواند خود را تنظیم کند. ما باید ارز کالاهای اساسی و دارو را تامین کنیم و در باقی موارد باید اجازه دهیم بازار خود را تنظیم کند و ما نباید دخالت کنیم. دولت باید دست از دخالت و قیمت‌گذاری بردارد.

جلیلی در ادامه در رابطه با اظهارات خود در مورد واردات کنترل شده گفت: یکی از اشکالات ما این است در حوزه خودرو، مسکن و کشاورزی نگاه تک بعدی داریم در حالیکه برای حل مسائل این حوزه‌ها باید ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را دید. ما باید بتوانیم مدیریت کنیم. یکی از مهم ترین اقدامات ما این است که از وزارت علوم بخواهیم رشته‌هایی مثل اقتصاد، خودرو و مسکن را وارد دانشگاه‌ها کند و دانشگاه‌ها با هم پیوند داشته باشند.

وی افزود: هم قیمت و هم کیفیت خودرو اهمیت دارند. ما طی ده سال با اساتید دانشگاه‌ها، مدیران عامل خودرو و کارشناسان  مختلف از طیف‌های مختلف صحبت کرده‌ایم.

جلیلی ادامه داد: جمع‌بندی ما در موضوع خوردو این است که باید بتوانیم تیراژ خودرو را افزایش دهیم. باید تولید را اقتصادی کنیم. نمی‌شود هر کدام از خودروسازی‌های کشور برای خود پلتفرم جدا داشته باشند.

وی گفت: واردات اهرمی در دست ما می‌شود که بتوانیم متناسب با آن بازار را کنترل کنیم. در برخی جاها باید واردات را آزاد کرد که تولیدکننده خود را همه‌کاره نبیند. از طرفی باید تولیدکننده داخلی ایرادات خود را حل کند. بنابراین هم باید صادرات به کشورهای همسو صورت بگیرد، هم واردات برای تنظیم بازار انجام شود و هم تولید باید اقتصادی شود.

مردم مشکل ندارید بروید به این گروه رای بدهید

پزشکیان درباره اینکه در برنامه وی درباره ناترازی صندوق بازنشستگی کشور که به ایجاد نهاد تنظیم‌گر اشاره شده است، گفت: من اسم نمی‌برم از کارشناسان شما. مردم می فهمند و می‌دانند این کارشناسان شما چه کسانی هستند.

وی افزود: قدم اول این است که دغدغه‌های شما در سیستم دولتی نگرانی نداشته باشند. آیا به شما خدمت کردند؟ ما باید کاری انجام دهیم تا هزینه سلامت برای بازنشستگان به هیچ وجه وجود نداشته باشد. بر اساس تورم حقوق اینان را افزایش دهیم. ما باید با تسهیلات مسافرت‌ و گردش‌ را به این‌ها تخصیص دهیم. تا از حداقل باقی مانده عمرشان لذت ببرند. مجموعه نیازها را باید یک به یک ببینیم سلامت آنان را بررسی کنیم. یکی از موضوعات ما رفاه است، یکی دیگر درباره صندوق بازنشستگی است اما با توجه به سومدیریت نزدیک به ۲۵۰ هزار میلیارد پول می‌دهند اما توجهی نشده است. باید کنترلی بر سرمایه آنان صورت بگیرد. باید درباره کارخانه‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌هایی که در اختیار بازنشستگان است طوری که مدیریت کرد که به بهره‌وری برسد. ما باید سرمایه موجود را تنظیم گری کنیم تا تضعیف نشویم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی از عوامل ایجاد تورم دولت است. مهم ترین کار این است که ادارات ما بیشتر از نیم ساعت کار نمی‌کنند. باید از کاردان و کارشناس استفاده کرد و باید از آدم‌ها و مدیران توانمند استفاده کنیم تا در چارچوب از آنها استفاده کنند. ما نیرو داریم. باید کنترل هزینه دولت را انجام دهیم. یک موضوع دیگر پرداخت عملکرد است. یعنی کار انجام شد پول پرداخت شود و نه آنکه کار انجام نشد پرداخت شود و بعد برای دولت هزینه بگذارد. پرداخت باید بر اساس عملکرد باشد. آقای دکتر می گوید برنامه دارد کارشناس دارند. کدام بنگاه این پول را برای پروژه بهداشت و درمان آورده است؟  می گویند برنامه دارند بعد در دانشگاه با چند عضو هیئت علمی می‌نشینند برنامه می‌نویسند. این توهمی بیش نیست. با چهار هئیت علمی نمی‌شود برنامه نوشت.

وی افزود: روش ساخت برنامه را بگویند. روش ارزیابی برجام را بگویند. روش ارزیابی برنامه را بگویند. اینان می‌گویند سواد ندارم.  من جزو نفرات اول کشور بودم. در دوره مدیریت، در سوئیس، امریکا، انگلستان و اندونزی دوره دیده‌ام.  حرف‌هایی که ایشان می‌زند هیچ کدام مبنای علمی ندارد. مردم این افراد می‌گویند در دوره آقای روحانی تورم ۸۰ درصد بود اما در دولت رئیسی ۶۰ درصد بود. تورم شاخص دارد و باید تطییق کرد و باید دید در کدام مورد تورم وجود دارد. مردم می‌فهمند اگر مردم مشکل ندارد بروید به این گروه رای بدهید. اگر مشکل دارید به این گروه رای ندهید.

من بدون پول کارنامه دارم شما بدون پول کاری نکردید

جلیلی پیش از پاسخ به پرسشی درباره ساماندهی وضعیت بازنشستگان و منابع همسان‌سازی حقوق و حل مشکل ناترازی صندوق‌ها اظهار کرد: آقای پزشکیان ظاهرا مشکل دارند با اینکه مردم و نخبگان بنشینند و راه‌حل پیدا کنند چون در تفکر اطرافیانشان این است که مطالعه‌ای را انجام نمی‌دهند مگر پول‌های کذایی بگیرند و افتخار من این است که بارها در جمع کسانی با تخصص‌های مختلف نشسته‌ام و صحبت کرده‌‎ام، بدون اینکه چشم‌داشتی به پول داشته باشند.

پزشکیان در پاسخ به جلیلی گفت: من بدون پول کار کرده‌ام و زندگی کرده‌ام، همه پول‌ها را شما گرفته‌اید، چرا نخبگان فرار می‌کنند؟

جلیلی در پاسخ به پزشکیان تصریح کرد: فعلا ۳۲ سال کار دست شما بوده است. ما آمده‌ایم که جلوی کارهایی که ۳۲ سال شما نهادینه کرده‌اید را بگیریم. وقتی ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پر شکوه، شما می‌گویید نمی‌شود چون بدون پول امکان ندارد.

پزشکیان تأکید کرد: من این را نگفتم، من بدون پول کارنامه دارم شما بدون پول کاری نکردید.

در ادامه جلیلی گفت: اجازه بدهید مردم بشنوند، نگاه شما را ببینند، فقط شما نیستید که در این کشور کار می‌کنید، هزاران نفر هستند که می‌خواهند برای کشور کار کنند.

جلیلی تصریح کرد: شما نمی‌دانید متخصص قلب نمی‌تواند متخصص چشم باشد، متخصص قلب نمی‌تواند متخصص نظام سلامت باشد.

پزشکیان در پاسخ گفت: من در این باره در دانشگاه هاروارد و در تایلند دوره دیده‌ام.

جلیلی تأکید کرد: مردم بدانید در زمان ایشان تعرفه‌های خصوصی چند برابر تعرفه‌های دولتی شد. شما نظام سلامت را هم نمیشناسید و دلیلش عملکرد شماست که مجلس همسوی شما، شما را استیضاح کرد.

خیلی از ستادهای شهید رئیسی و قالیباف برای ما دارند کار می‌کنند

وی در ادامه در پاسخ به پرسش مطرح شده در این بخش مناظره گفت: حالا به موضوع سوال بپردازیم، امروز، روز خانواده و تکریم بازنشستگان است که واقعاً ستونهای خانواده هستند. این روز را تبریک عرض کنم و دست همه آن‌ها را میفشارم، تکریم بازنشستگان وظیفه دولت است. نکته دوم اینکه در این روزها بارها از من سوال کرده‌اند که چرا همسانی حقوق را انجام نمی‌دهید. بحث من دقیقاً این است که وقتی گفته می‌شود همسانی حقوق، بلافاصله که منابع و درآمدش از کجا تأمین می‌شود. اگر شما باید جلوی فساد را بگیرید، در همین سازمانهای بازنشستگی بروید ببینید چه کسانی حقوقهای نجومی می‌گرفتند درحالیکه بازنشسته ما مشکل داشت. مبارزه با فساد باید امتداد پیدا کند. نکته دوم این است که اگر دولت می‌خواهد به بازنشستگان رسیدگی کند یکی از بحث‌ها موضوع بدهی‌های دولت به صندوق‌هاست که باید به شکل مناسبی دنبال شود.

پزشکیان بیان کرد: من جزو هیچ حزبی نبوده ام و نیستم و کارهایی که در استان خودم انجام دادم بر اساس علم مدیریت بود. کارهایی انجام دادم که از سازمان بهداشت جهانی آمدند و به واسطه همین کارها در دولت آقای خاتمی معاون سلامت شدم چون کار کارشناسی انجام دادم. آقای خاتمی علیرغم این که من جزو حزب شان نبودم آنقدر شخصیت داشت با وجود آن هم آدم در تهران من را وزیر کردند.

وی افزود: موقعی که یک آدم اینقدر نداند که یک پزشک بدون توانمندی مدیریت نمی‌تواند کار کند باید برود دوره ببیند. من نه بی‌سوادم، نه عضو حزبی هستم و نه خودم را از مردم جدا کردم. من عضو حزبی نیستم. من مقتدایم حضرت علی (ع) است. تهمت می زنند که دولت چندم فلانی هستم. خیلی از ستادهای شهید رئیسی و قالیباف برای ما دارند کار می‌کنند و آمده اند.

گردنم را در مقابل حرف‌هایم گرو می‌گذارم

پزشکیان گفت: برای ایران فرصتی در راه است و فرصتی برای بازگشت به مردم و شنیدن پیام تحول و  دوری از وضع خطیر موجود من برای کوتاه کردن دامنه‌های تبعیض، تحقیر و تحریم به میدان آمده‌ام. من  نیامده‌ام که خطری برای ایران شوم من آمدم تا حکومت صداهایی را که شنیده نشده است را بشنود آمدم تا با تفاهم و وفاق ملی سخنگو و پیگیر خواست همه محرومان و طرد شدگان باشم. من ادامه وضع موجود و نادعادلانه کنونی را خطربار و برای مردم غیرقابل تحمل می‌دانم. باید با هم نگذاریم که ایران روز به روز ناتوان‌تر  و ملت شریف و عزیز آن فقیر تر شوند. من این روزها گفتنی‌های بسیاری را گفته‌ام و ناگفتنی فراوانی مانده است اگر با رای اعتماد شما انتخاب شدم پیگیر خواسته‌های شما خواهم بود و همچنان در این راه دروغ نخواهم گفت. رای شما حق شما است و انتخاب شما تکلیف سنگینی برای من خواهم بودبرای من است گردنم را در مقابل حرف‌هایم گرو می‌گذارم.

بسیاری از زنان از صندوق رای کنار کشیدند چون نمی‌خواستند مشارکت‌شان را مصادره به مطلوب کنند

وی ادامه داد: با شما هم گفتنی‌هایی دارم با آن‌هایی که نیامدند با  زنان بزرگوار و دختران و پسران عزیز و اقوام و پیروان مذاهب و معلمان، روستاییان و کشاورزان و کارگران و اصنافِ نگران با کارمندان زحمتکش دولت و شرکت‌های بخش خصوصی با مدافعان محیط زیست با اهالی گرانقدر اندیشه و دانش و گرانقدر هنر، نیروهای نظامی و انتظامی جانباز و ایثارگران و خانواده‌های معزز شهدا، معلولان و سالمندان و بازنشستگان و با ایرانیان دور افتاده از وطن. همه دیدید که در مرحله اول انتخابات حدود ۶۰ درصد مردم نیامدند این پیام معنا دارد برای حکومت و جامعه و جریان‌های سیاسی من صدای این تردید و نارضایتی و قهر را پیش از این شنیده بودم و باز هم می‌شنوم.

پزشکیان گفت: مردم از وضعیت معیشت خود به ستوه آمده‌اند به وضعیت اداره امور معترضند از آینده بهتر ناامیدند از تبعیض تحقیر و فساد ناکارآمدی به جان آمده‌اند غالب شهروندان از داشتن یک زندگی معمولی و بی دغدغه محروم شده‌اند و حقوق قانونی‌شان و خواسته‌های قدیم و جدیدشان در عرصه‌های مختلف نادیده گرفته شده است بسیاری از زنان از صندوق رای کنار کشیدند چرا که نمی‌خواستند مشارکت‌شان را مصادره به مطلوب کنند.

وی افزود: من از شما می‌‌‌خواهم که برای ایران روزجمعه به صحنه بیایند و انتخاب کنید برای من همه شهروندان محترم هستند چه آنان که رای داده‌اند و چه آنان که رای نداده‌اند همه ایرانی اند و ایران از آن همه ایرانیان است. مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم عهد همه ما در این انتخابات خلق فرصتی دیگر برای ایران است که فقط با شما شدنی است. خاک پای ملت ایرانی مسعود پزشکیان.

یک جهان فرصت پیش روی ماست

جلیلی گفت: مردم عزیز ایران دوباره وقت انتخاب بین بازگشت به ۸ سال تعطیلی کشور یا ادامه‌ی راه شهید رئیسی در احیای کارخانه‌های کشور است. بین سپردن کشور به محفل‌های پنهان قدرت  یا امتداد راه حضرت امام در اعتماد به توده های مردم. بین اداره کشور با لابی سیاسی و یا امتداد راه رهبر انقلاب در سپردن نقش ها  به جوانان خوش فکر خسته از سیاست زدگی ها.

وی ادامه داد: بین بازگشت به دوران بهانه‌ها برای در رفتن از زیر بار مسئولیت یا انتخاب مسئولیت پذیری و تلاش جهادی برای حل مشکلات. بین ترسیدن از اخم کدخدا و تعطیل کردن چرخئکشور یا ایبستادن هوشمندانه و فعالانه تا انجا که دشمن به شکست فاحش اعتراف کند.

جلیلی گفت: اکنون زمان اتلاف فرصتها نیست. مردم عزیز ایران الان وقت نقش افرینی است. برای جبران ۸ سال رکود، ۸سال رشد صفر و منفی و تحقیر تاریخی و هدر رفتن سرمایه ها و نابود کردن فناوری ها و از بین بردن اعتمادها. برای جبران ۸ سال بهانه تراشی و فرار  از مسئولیت. می گفتند بدون اف ای تی اف نمی شود واکسن خرید اما شد. میگفتند بدون توافق جدید نمی توانیم نفت بفروشیم، اما شد. می‌گفتند بدون برقراری رابطه با فلان قدرت نمی توانیم صادرات غیر نفتی را افزایش داد اما شد و بسیار بیشتر هم خواهد شد. می گفتند نمی‌توان به مردم زمین داد، اما شد.

وی ادامه داد: مردم عزیز الان وقت برای بهانه تراشی نداریم. یک جهان فرصت پیش روی ماست. با سرگرم شدن به اهداف دم دستی ترفندهای سیاسی، دست کم گرفتن فرصتها و به سخره گرفتن انها با نشناختن ظرفیت مردم این فرصت از بین می رود.

می‌دانند من به حساب آنها خواهم رسید

جلیلی گفت: من از مسائل شما آگاهم، از مسکن، گرانی‌ها از نگرانی‌های شما در باره‌ی خانواده و جوانانتان، از دغدغه‌ی شما برای عزت و اقتدار ایران در جهان. تجربه‌ی ۳۵ سال کار من در سیاست خارجه من را به این باور رسانده که این مسائل با نگاه های دم دستی و طرح های شب امتحانی حل نمی شود. اشراف می خواهد، شجاعت ایستادن مقابل فساد داخلی و فشار خارجی می خواهد.

وی بیان کرد: وقتی می شود مسائل روزمره را حل کرد که هدف را جهش داد؛ جهش در تولید، جهش در نقش آفرینی مردم، در عدالت، در قدرت ایران در فناوری های پیشرفته، جهش در روابط گسترده با جهان و معطل دو سه قدرت نماندن، جهش در فرهنگ و تولیدات فرهنگی اما این راه حل پشتوانه مردمی می خواهد.

جلیلی گفت: هنوز هیچ چیز نشده فریادهایشان علیه من بلند شده است. می‌دانند من به حساب آنها خواهم رسید، به حساب شرکت‌های دولتی خواهم رسید، به حیاب ولخرجی ها و اسراف‌ها و رانت‌خواری ها خواهم رسید. با پشتوانه شما به جد این مسائل را دنبال خواهم کرد.

وی گفت: جماعتی که در حال تحقیر توانایی‌های ایران بزرگ است چگونه می تواند نگرانی های شما را برطرف کند؟ با چه نیرویی؟  وقتی اعتماد یبه نیروی مردم ندارد و به مردم تکیه ندارد. شما مردم را باور ندارید. من کسی نیستم که با مواجهه با اولین مشکل بهانه بیاورم و دست از مبارزه با فساد بردارم. من کسی نیستم که با اولین تشر و تهدید خارجی جا بزنم و عدالت را ذبح کنم. این حرکت بزرگ نیازمند آگاهی و حمایت و پشتیبانی همه شما است. هنر همه مردم ایران انتخاب‌های بزرگ است، اختیار یعنی انتخاب‌های بهتر. فردا مسائل بیشتری را در مصلای تهران مطرح خواهم کرد.

براساس قرعه‌کشی انجام‌شده، سعید جلیلی به‌عنوان نامزد شماره دو و مسعود پزشکیان به‌عنوان نامزد شماره یک تعیین شدند که روند پاسخگویی‌شان در مناظرات و برنامه‌های آنها در جدول اعلامی ستاد انتخابات صداوسیما بر اساس شماره‌های اعلامی پخش شد.

صداوسیما در مهلت یک هفته‌ای تبلیغات دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری دو مناظره، دو مستند و دو برنامه زنده را پیش‌بینی کرده بود که شب گذشته اولین مناظره برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

جلیلی وعده 50برابری کردن سرعت اینترنت را داد

مستند تلویزیونی هر دو نامزد هم امروز پیش از برگزاری دومین و آخرین مناظره برگزار شد.

آخرین برنامه‌ تلویزیونی نامزدها فردا چهارشنبه ۱۳ تیر پخش می‌شود و برای هر یک از نامزدها یک سخنرانی یا نطق ۳۰ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است.

مناظره ۲ نفره امشب هم مانند شب گذشته به صورت زنده راس ساعت ۲۱:۳۰ پخش می‌شود.

مستند نامزدها روز سه شنبه پخش می‌شود. همچنین یک سخنرانی یا نطق ۳۰ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است که روز چهارشنبه پخش خواهد شد.

مهدی خسروی مانند مناظره های دور اول همچنان اجرای مناظره‌ها را بر عهده دارد و قرار است مانند شب گذشته از هر نامزد مطابق با سخنانی که این چند وقت مطرح کرده است سوالاتی اختصاصی بپرسد.

دومین مرحله انتخارات ریاست جمهوری چهاردهم روز جمعه پانزدهم تیرماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

منبع: ایلنا

امکان ندارد بگوییم قانون را اجرا نمی‌کنیم

مسعود پزشکیان در دومین مناظره از مناظره‌های دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری در پاسخ به سوال مجری مبنی بر اینکه مشاور سیاسی شما در میزگرد سیاسی گفت قانون اقدام راهبردی مجلس مانع بازگشت آمریکا به برجام شد، علت مخالفت شما با این قانون چیست، گفت: قبل از اینکه وارد بحث شوم باید به نکته ای اشاره کنم در حرف‌های شب قبل این تداعی شده که من خدمت سردار بزرگ ملی خدایی نکرده بی احترامی کردم در حالیکه ایشان را غرور ملی و خار چشم دشمنان و الگویی می‌دانم که اگر جوانان از او استفاده کنند و او را الگو قرار دهند خیلی از مشکلات را می‌توانیم با دید او حل کنیم. ایشان قهرمان ظلم‌ستیز در خارج و یار و یاور ستمدیدگان در  داخل بود؛ چه با حجابان و چه بی حجابان و چه مذهبی ها و چه غیرمذهبی‌ها.

وی افزود: گفته شده ما این قانون را قبول نداریم این اصلا درست نیست ما از اول گفتیم چارچوب قانون و سیاست رهبری را طی می‌کنیم امکان ندارد بگوییم قانون را اجرا نمی‌کنیم.

پزشکیان یادآور شد: یکی از بحث های قانون اقدام راهبردی این است که آمریکا تمام تعهداتش را انجام بدهد تا ما به تعهدات خود برگردیم این یکی از مشکلاتی است که باید راه حل برون رفت از آن را پیدا کنیم در این رابطه باید با کمیسیون امنیت مجلس و شورای عالی امنیت ملی جلسه بگذاریم و به نگاه و زبان مشترک خواهیم رسید.

هیچ حاکمیت و دولتی در تاریخ در درون قفس نتواستنه است به رشد برسد

وی تاکید کرد: فقط با یک گزینه وارد گفت‌وگو نخواهم شد. هیچ حاکمیت و دولتی در طول تاریخ در درون قفس نتوانسته به رشد و شکوفایی برسد. مجبوریم برای رشد و شکوفایی اول با کشورهای منطقه تعامل و تبادل کنیم و بعد با کشورهای دیگر.

پزشکیان اظهار داشت: لازمه این کار داشتن گزینه‌های مختلف و استفاده از کارشناسان و نخبگان و هماهنگی و تعامل و در نتیجه چهارچوب‌های قانونی است. هیچ وقت قرار نیست تمام تحریم‌ها را لغو کنیم یا نکنیم. این یک گفت‌وگوست؛ بستگی دارد که چه می‌دهیم و چه می‌گیریم. اول موضوع نگاه است؛ آیا می‌خواهیم مشکل‌مان را با دنیا حل کنیم یا خیر؟ معتقدم باید از بن‌بست خارج شویم تا مشکلات کشور را حل کنیم.

وی خاطرنشان کرد: هیچ حاکمیت و دولتی در تاریخ در درون قفس نتواستنه است به رشد برسد اول باید با کشورهای همسایه ارتباط برقرار کنیم. باید با دنیا ارتباط بر قرار کنیم.

اگر می‌خواهیم کشورمان را نجات دهیم، باید از بن بست در بیاییم

پزشکیان ادامه داد: لازمه این کار داشتن گزینه‌های در اختیار است با استفاده از کارشناسان و نخبگانی که در کشور هستند و هماهنگی و تعامل و در نتیجه چهارچوب‌های قانونی است که باید این مسیر را تسهیل کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا می‌خواهید تحریم‌ها را لغو کنید، ادامه داد: هیچ وقت قرار نیست که تحریم‌ها را لغو کنیم راه حل گفت‌وگو است اول ببینیم این ها چه می‌گویند و ما چه می‌گوییم و نمی گوییم که صددرصد می‌رویم کار را تمام می‌کنیم. اول این نگاه است که می‌خواهیم مشکل‌مان را با دنیا حل کنیم یا نه اگر می‌خواهیم حل کنیم باید گزینه‌های مورد نظر را داشته باشیم که به مصلحت کشور و جامعه ما است باید بتوانیم در اختیار داشته باشیم و باید از کارشناسان داخلی استفاده کنیم و باید راه برون رفت از این بن‌بست را در بیاوریم و یا می‌خواهیم در این بن‌بست بمانیم. من معتقدم که اگر می‌خواهیم کشورمان را نجات دهیم، باید از بن بست در بیاییم.

چرا کشوری که این همه فرصت دارد را قفس می‌نامید؟

سعید جلیلی در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه آقای ظریف اعلام کردند که شما پشت تمام تحریم‌ها بودید و آقای عبدالعلی‌زاده رئیس ستاد آقای پزشکیان گفتند قطعنامه‌های ضدایرانی یک پایش جلیلی است، شما علاوه بر خنثی‌سازی تحریم‌ها برای رفع تحریم‌ها چه کاری خواهید کرد، گفت: امروز مهمان مردم لرستان بودم به شدت از تعبیر نادرستی که درباره شهید سلیمانی شده بود ناراحت بودند و از من خواستند که این مورد را گوشزد کنم. کشور ما را قفس می‌نامید کشوری که این همه فرصت دارد و تعاملات بسیار ارزشمندی را با دنیا دارد و می تواند بیشترین و گسترده‌ترین تعاملات را داشته باشد چرا قفس می‌نامید.

پزشکیان گفت: یعنی با تحریم پرواز خواهید کرد؟

یکبار جلوی چشم مردم بگو برنامه‌ات چیست؟

جلیلی گفت: در بحث تحریم یک راهی را می‌دانید می‌گوید می‌روید جواب نمی‌گیرید و امتیاز می‌دهید و هیچ امتیازی نمی‌گیرید.

پزشکیان از جلیلی پرسید: شما تحریم را می‌پذیرید؟

جلیلی  در گفت: نخیر ما می‌گوییم با تحریم باید مقابله کرد شما راه حل نمی‌دهید می‌خواهید با امتیاز دادن نتیجه بگیرید.

پزشکیان در پاسخ گفت: شما راه‌حل‌هایت را بگو.

جلیلی گفت: من دیشب گفتم اما هنوز شما نگفتید می‌گویید با کارشناسان صحبت می‌کنم فشار از بیرون و چانه‌زنی از درون آقای پزشکیان ما برنامه جدی برای رشد اقتصادی کشور داریم تعامل کشور را به دو الی سه کشور نباید محدود کنید او تحریم می‌کند ما باید مقابله کنیم من ده بار این‌ها را گفته‌ام.

پزشکیان در پاسخ به جلیلی گفت: می‌شود برنامه رشدتان را بدهید یکبار جلوی چشم مردم بگو برنامه‌ات چیست؟

جلیلی گفت: مگر شما برنامه داشتید؟ شما مدعی هستید که حل می‌کنید در همین شرایطی که شما روبه قبله می‌نشینید ما صادرات نفتی داشته ایم در همین شرایطی که شما می گویید در قفس هستیم افزایش صادرات داشتیم.

نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند

وی ادامه داد: شما روند رشد نقدینگی را در دولت رئیسی و روحانی برعکس می‌کنید. در دولت آقای رئیسی اتفاقا این روند رو به رشد بود و در دولت آقای روحانی نمودار قرمز شد.

جلیلی گفت: در رابطه با تحریم‌ها نظر من این است که ما باید سیاست خارجه فعال داشته باشیم نه منفعل. وقتی مجلس قانونی را مصوب می کند باید با قدرت آن قانون را پیگیری کرد. طرف مقابل ما باید تعهدات خود را جدی بگیرد و ما باید این تعهدات را مطالبه کنیم، نه اینکه به مردم فشار بیاوریم و از آنها بخواهیم کوتاه بیایند. ما نمی‌توانیم امتیاز بدهیم تا تحریم را بردارند. آنها باید تعهدات خود را انجام دهند. چه امتیاز دیگری باید می دادید که ندادید؟ این همه امتیاز دادیم و باز می‌خواهید امتیاز بدهید چون می‌خواهید با دنیا بده بستان کنید؟

جلیلی بیان کرد: روند کار دولت رییسی خوب  بود یا برنامه شما خوب است؟ ۸ سال دولت آقای هاشمی، ۸ سال دولت آقای خاتمی و ۸ سال دولت آقای روحانی روی کار بود. ۴۰ سال دوستان شما روی کار بودند. چه کار کردید؟ سخنگوی دولت آقای روحانی می‌گفت تا اف ای تی اف را نپذیریم نمی توانیم واکسن بخریم. دولت آقای رییسی آمد هم سرمایه‌گذاری انجام داد و هم صادرات را زیاد کرد.

مردم باید قضاوت کنند چه کسی بر سر مردم بلا آورده است

وی گفت: دنیا فقط سه کشور نیست. متاسفم که سیاست‌های شما به جایی می‌رسد که ۴ سال دیگر باز اسم کشور ما قفش بشود. آقای روحانی چند بار آفریقا رفت و با همسایگان روابط داشت؟ اما در دولت آقای رئیسی در روابط با کشورهای همسایه گشایش ایجاد شد.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: شما پزشک هستید برای تشخیص غلط تجویز غلط ندهید.

پزشکیان گفت: شما مدیریت خوانده‌ای؟ کجا را مدیریت کرده‌اید؟ شما پشت پرده و دولت در سایه بودید. مردم باید قضاوت کنند که چه کسی بر سر مردم بلا آورده است.

گروهی که می‌خواهند دنیا را تصرف کنند اف ای تی اف را قبول نکردند

وی افزود: آن چیزی که برداران ما می‌گویند غلط است درصد رشد فرق می‌کند پولی که دولت چاپ کرده دو برابر شده است. آمار معلوم است در بانک مرکزی مشخص است زندگی مردم معلوم است. مردم آیا می‌تواند خانه بخرید؟ گوشت بخرید؟ اگر وضعیت مشکل ندارد چرا نمی توانید زندگی کنید؟ چرا بازنشسته می‌آید او را کتک می زنند؟ وعده دادید که سفره مردم بزرگ شده و دو برابر شغل ایجاد می‌کنید درباره مسکن تازه مجوز دادند تا ۹۰۰ هزار مسکن بسازند. ۳ سال است تورم بالای ۴۰ درصد است. حقوق ۱۵ تا ۲۰ درصدی اضافه شد. اگر برنامه دارید برنامه را می‌دادید آقای رئیسی اجرا می کرد.

پزشکیان یادآور شد: مردم بگویید آیا دوره آقای خاتمی برنامه خوب بود یا نبود. بلد بودند این آقایان؟ ایشان در شورای عالی امنیت ملی رئیس بوده می‌گوید مدیریت کرده اما آدمی است که مدیریت نکرده ده نفر زیر دست او نبوده است. از او سوال کردم آیا آقای رئیسی برنامه دارد که اگر دارد این برنامه که می‌گویید شما آوردید چیست؟ آیا از نو می‌خواهید برنامه بنویسید؟ این حرف‌ها چیست که می‌زنید. برنامه که وجود دارد لطف کنید بگویید برنامه چیست.

وی افزود: من می‌توانم ۱۰۰ کتاب بیاورم و بگویم که برنامه است نزدیک ۱۵۰ اقتصاددان از روند کاری ما دفاع کردند. اما یک عده دولت سایه تشکیل می‌دهند برای همه چیز تصمیم می گیرند بعد در تئوری همه حرف می زنند. درست است که دولت آقای خاتمی را با این حرف‌ها مقایسه کنید. یک گروهی می‌خواهند دنیا را تصرف کنند اف ای تی اف را قبول نکردند اگر این صحبت‌ها را قبول دارید روز جمعه به این افراد رای بدهید.

هر جا رفتید و مذاکره کردید، پشت سرش برای ما قطعنامه نوشتند

سعید جلیلی اظهار کرد: مجددا آقای پزشکیان طفره رفتند و نه از تحریم گفتند و نه راه حل دادند و فقط گفتند می‌رویم امتیاز می‌دهیم و بعد امتیاز می‌گیریم.

پزشکیان رو به جلیلی اظهار کرد: شما می‌دانید آلترناتیو یعنی چه؟ اگر بلد هستید توضیح دهید و به مردم دروغ نگویید، شما گفته بودید راه حل دارید اما شما هر جا رفتید و مذاکره کردید، پشت سرش برای ما قطعنامه نوشتند.

جلیلی در پاسخ گفت: این دروغ است و به هیچ وجه اینگونه نیست.

وی در ادامه اظهار کرد: شما برنامه‌ها و مواضع خودتان را توضیح دهید. اگر برنامه ندارم چرا دفعه قبل یک چیزهایی گفتید و ایراد گرفتید، آن هم به دروغ و غلط ایراد گرفتید.

پزشکیان تأکید کرد: اگر دروغ می‌گویم من را محاکمه کنید اگر نه ایشان را محاکمه کنید.

قطعاً متخصصان را به رسمیت نمی‌شناسید

جلیلی تصریح کرد: شما ۳۲ سال عملکرد را کنار می‌گذارید و به سه سال می‌پردازید، آن هم سه سالی که درخشان بوده؛ شمایی که از نفت خام می‌گویید ببینید آمار در سال ۹۸ چقدر بوده در سال ۱۴۰۲ چقدر بوده است؟ همین صادرات نفت ایران را از سال ۹۸ تا ۱۴۰۲ مقایسه کنید. همین سرمایه گذاری خارجی را سال ۹۷ – ۹۸ را  با سال ۱۴۰۲ مقایسه کنید.

در ادامه پزشکیان اظهار کرد: این‌ها نوشته‌ شده‌اند یا سرمایه‌گذاری شده‌اند؟

جلیلی گفت: هم نوشته شده و هم اجرا شده است. کسانی که دو سال پیش در اوایل همین دولت پیش بینی تورم ۱۰۰ درصد کردند و هیچ کدام‌شان اتفاق نیفتاد فکر می‌کنند عده‌ای متخصص هستند و دیگران که به محافل قدرت و لابی متصل نیستند، به مردم متصل هستند و به دانشمندان متخصص متصل نیستند. قطعاً شما این‌ها را به رسمیت نمی‌شناسید. شما دکتر شیبانی را قبول دارید؟ شما می‌روید کسانی را که پیش بینی غلط می‌دهند مبنای برای کار قرار می‌دهید. خوشبختانه مردم امروز قضاوت می‌کنند. مشکل مردم ما مسکن است که حل شود نه اینکه بگویند اینها مزخرف است.

آن‌ها که از دیوار سفارت عربستان رفتند در ستاد چه کسی هستند؟

پزشکیان گفت: آن‌هایی که از دیوار سفارت عربستان رفتند در ستاد چه کسی هستند.

باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم

جلیلی بیان کرد: آن زمان باید رئیس جمهور و وزیر امورخارجه موضوع را پیگیری می‌کرد تا آن افتضاح به بار نیاید. مردم مردم عزیز من نگرانم، این عملکردشان است. ما در موضوعاتی مانند برجام و FATF را طلبکاریم و باید با گفت‌وگو مساله را دنبال کنیم.

وی تاکید کرد: یک جریان خودتحقیر در کنار آقای پزشکیان می گوید که آنها نخواستند جلوی ما را بگیرند؛ ما موفق نشدیم. این دیدگاه خیلی فاجعه است. باید طرف مقابل را به لحاظ اقتصادی از تحریم کردن پشیمان کنیم و برایش تحریم کردن پرهزینه شود. این‌ها برنامه و کار می‌خواهد. مطالعه و برنامه در قاموس این‌‌ها شده است ضدفضیلت؛ عجیب است.

شما دولت سوم آقای روحانی را می‌خواهید بیاورید

پزشکیان عنوان کرد: باز می‌خواهند با یک موضوعی که ربطی به کشور ندارد همه چیز را متوقف کنند.

در ادامه جلیلی گفت: شما که ۱۵ بار تعهدات را انجام دادید، شما دولت سوم آقای روحانی را می‌خواهید بیاورید. از ۳ سال دولت آقای رییسی ایراد می‌گیرید؟ حال راه جایگزین چیست؟ منفعل نباشیم، فعال شویم. آمده‌ایم. نباید به عقب بازگردیم و نباید آن را متوقف کنیم. ولی آلترناتیو هم به قول ایشان باید داشته باشیم. مثل اینکه ایشان تازه با این اصطلاح آشنا شده است. باید تحریم را عملاً بی‌اثر کنیم تا خود وزیر خارجه آمریکا بیاید بگوید ما نمی‌خواستیم این‌ها نفت بفروشند ولی الان ۲ میلیون بشکه نفت می‌فروشند.

کسی که می‌خواهد رییس جمهور مملکت شود جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند

جلیلی گفت: جالب است مطالبه و برنامه شده است در قاموس این‌ها ضد فضلیت است برنامه هفتم که در همین مجلس تصویب شد ۴۵ برنامه برای دولت نوشته شده است. شما پیشاپیش می‌گویید رشد ۸ درصد را کلاهبرداری می‌دانید بحث‌های دیگر هم که می‌گویید جالب است بقیه را محکوم به طالبانی بودن و کسی که می‌گوید می‌خواهم قانون را اجرا کنم می‌گویید که حکم اعدام می‌دهید.

پزشکیان در واکنش به صحبت‌های جلیلی خطاب به مجری گفت: تمام شد من باید جواب او را بدهم.

وی خطاب به جلیلی گفت: این کسی که می‌خواهد رییس جمهور مملکت شود جلوی دیدگان مردم تهمت می‌زند که من ادامه دهنده راه روحانی و دولت ایشان هستم به افرادی که نیستند تهمت می‌زند و هیچ وقت هم حاضر به صحبت با آنها نیست. مردم عزیز کشورمان بدانند این روند و این نگاه یعنی این.

برنامه‌ریزی پشت درهای بسته توسط و در دولت سایه زندگی مردم را بهتر نمی‌کند

پزشکیان ادامه داد: مردم عزیز شب گذشته شما دو مسیر با تفاوت‌های آن را دیدید سیاست‌گذاری از بالا و توسط گروهی محدود یا سیاست‌گذاری و برنامه ریزی با مشارکت و بهره‌گیری از خرد جمعی من برنامه‌ریزی آمرانه از بالا برای مردم را قبول ندارم. برنامه ریزی و سیاست‌گذاری باید با مشارکت کارشناسان باشد دستگاه‌های دولتی بخش خصوصی و کارگران و اندیشکده‌ها در این برنامه‌ها باید  مشارکت داشته باشند برنامه‌ریزی پشت درهای بسته توسط یک جمع محدود در دولت سایه زندگی مردم را بهتر نمی‌کند من به این شیوه پایان خواهم داد چنانچه در بهداشت و درمان این کار را کردم.

وی ادامه داد: مردم آگاه ایران گام اصلی برای پیشرفت کشور رفع تحریم‌ها و تغییر در روش تعامل با جهان است من به سرعت در این زمینه اقدام خواهم کرد اما منتظر آن نخواهم ماند. تحریم به جای خود است اما همه مشکلات کشور از تحریم و آمریکا نیست. من به دنبال جهش تولید با مشارکت مردم هستم.

پزشکیان گفت: من اصول مورد نظر خود را در اقتصاد بیان کرده‌ام و بیش ۱۴۰ اقتصادان با گرایش‌های مختلف از‌ آن حمایت کرده‌اند. من اقتصاد ایران را براساس تعامل با جهان حاکمیت قانون شایسته گزینی و مشارکت گسترده مردم اصلاح خواهم کرد. مردم ایران مشارکت ما ناشی از فکر غلط مدیران غلط نخواهد بود فکر غلط یعنی اینکه چند روز در تبلیغ دیدید که یک نمونه آن این است که خیال کنیم می‌توانیم بدون رابطه با دنیا به رشد ۸ درصد برسیم. مدیر ضعیف یعنی اینکه فردی به مذاکره می‌رود نتیجه آن مذاکره ارجاع پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل است.

وی افزود: رابطه غلط یعنی اینکه قهرمان ملی ما سپهبد سلیمانی امنیت عراق را تامین کند اما بازار اقتصاد را به کسی دیگر بدهند. ما امروز با سه مشکل مواجه‌ایم فکر غلط، مدیرغلط و رابطه غلط و روز جمعه باید به این سه گانه غلط پایان داد. من به شما وعده رویایی نمی‌دهم شما را با قول‌دهی غیرعملی فریب نمی‌دهم. اما تعهد می‌کنم که متخصص‌ترین افراد را در اختیار بگیرم و تصمیمات اساسی را با مشارکت مردم بگیرم تعهد می‌کنم دخالت بی جای دولت در اقتصاد از بین ببرم من تعهد می‌کنم ارتباطات مالی بین‌المللی ایران را برقرار کرده و گسترش دهم تعهد می کنم برای رفع تحریم‌های ظالمانه یک ساعت وقت را تلف نکنم.

آدم‌های در سایه به سفارت عربستان و انگلیس حمله کردند

پزشکیان ادامه داد: تعهد می‌دهم که به دنبال عدالت و رفع تبعیض باشم. تعهد می‌دهم که هیچ خانواده‌ای نگران آینده فرزند خود نباشد. تعهد می‌دهم برای شما و برای ایران.

وی گفت: مدیران نالایق و بی‌تجربه علت این وضعیت کنونی هستند. می گویند آدم‌های دور من بد هستند. دور شما کیست؟ کسانی که از سفارت عربستان بالا رفته و آن را آتش زده‌اند؟ مردم عزیز شما می‌دانید سفارت انگلیس و عربستان را چه کسانی گرفتند؟ قطعا گروهی که آقای جلیلی بهآنها حمله می‌کند نبودند اگر آنها بودند الان در زندان بودند. آدم‌های در سایه این کار را انجام دادند.

پزشکیان گفت: آقای جلیلی می‌گوید شما دولت سوم روحانی هستید. کسی که می‌خواهد رییس‌جمهور شود چرا تهمت می‌زند؟

جلیلی گفت: آیا کسانی که دور شما هستند غیر از وزاری دولت روحانی هستند؟

پزشکیان: بله خیلی‌‎ها غیر این افرادی هستند که شما می‌گویید.

کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم

جلیلی گفت: آیا در ستاد شما آقای ظریف حضور ندارند که با عملکرد ضعیف و غلط خود باعث شدند طرف مقابل به راحتی تعهدات خود را انجام ندهد؟ قرارداد بدی که غیرکارشناسی نوشته شده بود کار را به اینجا رساند. شما به جای اینکه از طرف مقابل به دلیل عدم انجام تعهداتش طلبکار باشید از مجلس طلبکار هستید. اتفاقا قانون مجلس دقیق بود و راهبردی و به دولت قدرت می‌داد تا بتواند با قدرت عمل کند. وقتی طرف مقابل زورگویی می‌کند، ما قائل به دادن امتیازِ دیگر نیستیم. ما صبر راهبردی را نمی‌کنیم، کاپ اخلاقی نمی‌خواهیم و نگاه رمانتیک نداریم.

وی خطاب به پزشکیان گفت: شما می گویید به ما تهمت زده‌اید و خودتان به ما تهمت می‌زنید. اشکال شما این است که مردم و جوانان و متخصصان و دانشمندان را قبول ندارید و با گفتنِ اینکه‌ای افراد دولت در سایه هستند، ظرفیت آنها را نادیده می‌گیرید.

جلیلی گفت: می‌گویید سیاست‌گذاری از بالا را قبول ندارم و از طرفی به ما می‌گویید دولت در سایه! شما باید با ده‌ها صنف جلسه می‌گذاشتید، از شرکت‌های دانش‌بنیان  بازدید می‌کردید، ما این کار را انجام داده‌ایم. شما دائم می‌گویید از دیوار سفارت بالا رفته اید این ضعف شماست.

وی گفت: اشکال شما این است که نمی‌توانید پیش‌بینی کنید باید با کار علمی پیش‌بینی کنید. می‌گویید ۱۰۰ اقتصاددان از برنامه شما حمایت کردند، برنامه خود را نشان دهید. نظر اقتصاد‌دان‌هایی که شما می‌گویید در مورد رشد ۸ درصدی چیست؟ آنها پیگیری این برنامه که ضرورت کشور است را کلاهبرداری می‌دانند؟

جلیلی دیروز قافیه را در مناظره باخته و الان چهار دقیقه تهمت می‌زند

پزشکیان گفت: این آقا حرف هایی زده است که باید جوابشان را بدهیم این جسارت کرده است. دیروز قافیه را در مناظره باخته است و الان چهار دقیقه تهمت می‌زند. آیا آقای جلیلی جواب سوال شما را داده است؟ اجازه دهید من جواب بدهم. من حزبی نیستم و این را گفتم. فردی که امروز جلوی دیدگان مردم مثل آب خوردن به من تهمت می زند فردا رئیس جمهور شود چه کلاهی به سر مردم خواهد گذاشت؟ من ۶۰۰ خانه بهداشت را با مشارکت مردم به نام ۶۰۰ شهید ساختم. من بر اساس حزب بالا نیامدم. من بر اساس رای مردم آمدم. من حزبی و جناحی نیستم.

جلیلی افزود: این چه دروغی است؟ جوان کشور از شما انتقاد می‌کند، او را تحقیر می‌کنید.

پزشکیان گفت: امروز گروه آقایان قالیباف و شهید رئیسی با من کار می‌کنند. راه من راه علی است. مسیری که حضرت علی به مالک اشتر گفته است. شاخص مردم هستند. مردم در همین دوره اول انتخابات ۶۰ درصد نیامدند و ۴۰ درصد رای دادند. مردم با ما مشکل داردند و اگر این دولت بیاید مشارکت به ۲۰ درصد خواهد رسید. اگر کسی با مسکن مهر مخالفت کرده است به من چه ربطی دارد؟ من چه زمانی با مسکن مخالفت کردم؟ مردم امشب بدانید چه گروهی می خواهد بر شما حاکم باشد.

امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید

جلیلی در ادامه اظهار کرد: ما در محضر ۸۰ میلیون نفر هستیم و مردم قضاوت می‌کنند. امروز جوان‌ها کار می‌کنند و اگر با این‌ها نیستند منکر می‌شوند.

پزشکیان در اعتراض به اظهارات جلیلی گفت: ایشان گفتند من حزب هستم، به من تهمت می‌زنند.

جلیلی تصریح کرد: امروز خودتان را کنار نکشید؛ ۳۲ سال کشور در دست شما بوده است. خداوند ناظر و شاهد است و می‌داند این مطالبی که گفته می‌شود چقدر صدق است. به حرف‌های خود تأمل کنید، شما می‌گویید ما باعث شدیم پرونده‌مان به شورای امنیت ارجاع شود، شما باید ببینید در چه زمانی پرونده ارجاع شد، شما تاریخ موضوع و مسئله را نمی‌دانید. نمی‌شود شما وقتی موضوع را ندانید، برایش راه حل داشته باشید. شما ادعا می‌کنید و نمی‌گویید این را از کجا می‌گویید. در عمل صداقت خود را نشان دهید. امروز و فردا باید در محضر خداوند پاسخگو باشید.

پزشکیان در پاسخ اظهار کرد: می‌دانید مشکل ما کجاست؟ مدیریت‌هایی که در زمان عملکردشان به یک عده انگ می‌چسبانند. ایشان راحت جلوی چشم مردم به من می‌گوید تو حزب هستی و تو ضد مردم هستی، منی که همیشه با مردم هستم.

جلیلی اظهار کرد: هر کسی غیر از شما باشد، اگر هزاران جوان باشند که با هم کار کنند از نظر شما اصلاً مردم نیستند.

استانداران و فرمانداران این دولت برای رای آوری جلیلی کار می‌کنند

پزشکیان  گفت: مردم عزیز بدانید آقایی که می‌خواهد فردا رئیس‌جمهور شود؛ الان دولت استاندارانش و فرماندارانش برایش کار می‌کنند و بعضا برای رأی دادن افراد را تهدید می‌کنند.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری درخصوص افزایش قیمت بنزین که در جلسه‌ای با دانشجویان گفته بود باید آزاد شود بیان کرد: جلسه دانشجویی نیست، حاکمیتی است. ما پِرت انرژی داریم و این انرژی را پولداراها مصرف می‌کنند و هزینه این را آدم‌هایی می‌دهند که بنزین یا برق مصرف نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: اگر قرار است عادلانه باشد این یارانه باید به همه داده شود. به آن کسی که مصرف نمی‌کند هم باید بدهند. بدون کارشناسی و گفت‌وگو با مردم نباید افزایش قیمت بنزین رخ می‌داد. اما نمی‌شود سوبسید را بدهیم به پولدارها ولی بقیه هزینه گرانی را بدهند. باید راه حلی را پیدا کنیم که بتوانیم سهم همه را بدهیم.

نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره مردم را کوچک کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری عنوان کرد: آن موقعی که حرف بنزین ۲۵ هزارتومانی را زدم دولت نبودم در یک جلسه دانشجویی بیان شد. نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهیم. نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره آنها را کوچک کنیم.

وی با بیان این که باید راه حلی را پیدا کنیم که بتوانیم سهم همه را بدهیم، اظهار داشت: نگاهم این است که باید محرومان را دید؛ اگر قرار است سوبسید بدهیم اول باید به آنها بدهم. نباید با سوبسید دادن به امثال من سفره آنها را کوچک کنیم. باید سوبسید را به اقشار آسیب پذیر بدهیم و از امثال من حداقل پول مصرف اضافه را بگیریم. پول واقعی را بگیریم.

رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید

جلیلی در پاسخ به این سوال که در موضوع مصرف انرژی منتقدان شما معتقدند که با طرح موسوم به وان عملا دولت ابزار کنترلی خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند حامل‌های انرژی را کنترل کند آیا در دولت شما قیمت حامل‌های انرژی قرار است آزاد شود و یارانه آن به حساب سرپرست خانوار واریز شود و آیا زیرساخت‌های کشور  برای اجرای این طرح وجود دارد؟ گفت: معلوم است که امروز مردم می‌بینند رییس‌جمهور سابق و اسبق و همه کسانی که این ۳۲ سال کار دستشان است الان در کدام ستاد هستند و همه ظرفیت‌هایشان را پای چه کاری آورده‌اند و چگونه این بحث را دنبال می‌کنند.

وی خطاب به پزشکیان گفت: آقای پزشکیان شما امروز در دانشگاه صحبت نمی‌کنید شما می‌خواهید در مسند رییس‌جمهور قرار بگیرید اینکه بیان کنید که باید راه‌حل پیدا کنید یعنی چه؟ یعنی وقتی شما که مسئول می‌شوید باید بدانید که چه کاری می‌خواهید انجام دهید؟

پزشکیان گفت: در دولت شهید رییسی شما چه راه حلی را دیدید؟

جلیلی ادامه داد: این بحثی که شما می گویید از همین الان نوساناتش شروع شده است و مانند همان آقایی که آمد طرحی را اجرا کرد و بعد که دیدید مشکل ایجاد شد گفت من صبح جمعه خبر دار شدم.

وی گفت: امروز رییس ستاد شما یک چیز می‌گوید و شما دیشب در اینجا چیز دیگری می‌گویید همین است که مردم نمی‌توانند تصمیم بگیرند و می‌گویند دوباره همان مشکل ایجاد می‌شود روز قبل مسئول ستاد شما صحبت از بنزین ۲۵ هزار تومانی می کند.

دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست

پزشکیان خطاب به مجری گفت: ایشان پاسخ سوالش را بدهد من دوباره مجبور می‌شوم پاسخ ایشان را بدهم.

باید به مردم اعتماد کرد

جلیلی تصریح کرد: می‌خواهم بگویم مردم ما باید امروز تصمیم ‌بگیریم این مطالعات را از قبل انجام داده باشیم دوره ریاست جمهوری دوره آزمون و خطا نیست که بررسی کنیم و کارشناسی کنیم هر یک روزی که می‌گذرد به مردم فشار می‌آید و فرصت‌ها از دست می‌رود. ما درباره طرح وان مفصل کار کرده ایم در بحث‌های اجرایی هم پیش رفته ایم که چطور انجام شود.

وی ادامه داد: بله بحث اصلی این است که همین دو دولت آقای روحانی که ایشان به هر دلیل با مجموعه‌شان کار می کند می‌گویند این کارها را می‌خواهیم دنبال کنیم و همه می‌گویند دولت سوم روحانی است، آقای روحانی که می‌گفت چه کسی گفته است باید به همه یکسان بدهیم؟ این یعنی بی عدالتی یعنی اگر کسی سه ماشین داشته باشد می‌تواند هر روز بنزین بگیرد.

پزشکیان گفت: دارد به روحانی می‌گوید به من چه ربطی دارد.

جلیلی تصریح کرد: این عدالت نیست که کسی که ماشین ندارد با کسی که سه ماشین دارد یکی نیست چراکه این کسی که ماشین دارد چندین برابر او یارانه می گیرد. بحث اصلی ما ناترازی انرژی است موضوع طرح وان این بحث ناترازی انرژی بود آقای پزشکیان امروز ناترازی انرژی مسئله اصلی کشور است. باید برای آن برنامه داشته باشیم بهترین برنامه این است که خود مردم را در این طرح بزرگ ملی سهیم کنیم اینکه مردم را اگر مشارکت بدهید در مدیریت مصرف انرژی مردم آن را مدیریت می‌کنند.

وی افزود: آن موقع چون مردم در این موضوع احساس نفع می‌کنند وارد می‌شوند باید به مردم اعتماد کرد دولت است که این بستر را فراهم می کند که مصرف را خودش مدیریت کند در بنزین گاز و برق است هرچه مدیریت کند در جیب خودش می‌رود این به معنای افزایش قیمت نیست این روند را به گونه‌ای فراهم کرده‌ایم که حتی زیرساخت‌های آن در کشور فراهم است حتی پلکانی که آن را از چه چیزی شروع کنیم از برق می‌توانیم شروع کنیم و به گاز برود و مردم ببینید این بی عدالتی غلط کنار گذاشته شده است نه اینکه کسی دستوری به آنها بگوید خودش براساس تدبیری که دارد مدیریت کند و هیچ قیمت هم ندارد.

موضع من درباره بورس آن چیزی است که آقای عبده گفته است

پزشکیان در پاسخ به این سوال مجری برنامه که در دوران مسئولیت آقای طیب نیا در زمان آقای روحانی نرخ بهره بالا، آسیب زیادی زد و باعث شد ناترازی بانک‌ها شدت بگیرد. با توجه به اینکه از نظرات کارشناسان خود استفاده می کنید آیا رویکرد دولت شما متفاوت از دولت روحانی خواهد بود، گفت: دولت آقای روحانی به من چه ربطی دارد؟ آنچه من گفتم چیزی بود که نگاه من است. اگر قانونی باید اجرا شود و اگر طرحی دارند چرا در دولت شهید رئیسی اجرا نشد؟ ما باید کاری کنیم که مردم تحت فشار نباشند. ما نزدیک ۵ میلیارد دلار پول به بورس می دهیم. موضع من درباره بورس آن چیزی است که آقای عبده گفته است.

وی با بیان اینکه اقتصاد مربوط به یک نفر نیست، گفت: اقتصاد مجموعه ای از اقتصاددانان است که باید دید درباره مشکل چه اطلاعاتی داشته باشند و بعد از بررسی چه نسخه ای برای حل مشکل ارائه کنند. اصولا دولت نباید در قیمت‌ها دخالت کند. نباید به تولیدکننده بگوید چه چیزی تولید کند. آقای عبده درباره بورس دیدگاهی ارائه کرده است. اگر این دیدگاه غلط است مردم بگویند اشتباه است. در دولت من پول مردم از بورس جدا نخواهد شد و دولت پول مردم را جدا نخواهد کرد دولت در قیمت گذاری دخالت نخواهد کرد. اگر این کارها صورت بگیرد بی ثباتی ایجاد می‌کند. از نظر تخصصی آن چه که گفته شد، اقتصاد بهداشت، درمان، اقتصاد صنعت و بورس با هم فرق دارند. ما از کارشناسان متخصص هر حوزه استفاده خواهیم کرد تا ناترازی بانک‌ها را حل خواهیم کنیم. حل مشکل بورس ساده نیست. اگر مشکلی را حل نکنیم موج تحریم بر روی بورس نیز تاثیر دارد.

کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد

جلیلی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال ریزش بورس با قرار گرفتنش در سمت ریاست جمهوری‌ و تأمین مالی از بورس اظهار کرد: بحث بورس بحثی است که بسیاری از مردم ما با آن درگیر هستند. بسیاری از مردم متأسفانه به خاطر سوءمدیریت در این قضیه ضربه‌های جدی خورده‌اند در حالیکه بورس یکی از بهترین ابزارها برای رشد اقتصاد کشور است. متأسفانه مردم از سوءمدیریت ضرر کردند و ما در همان سال ۹۸ و ۹۹ که این مسائل در بورس پیش آمد به آقای روحانی نامه نوشتیم و ۲۲ نکته را گفتیم. همین آقای عبده چه پیشنهادی دادند و چرا همزمان تحلیل‌شان را ندادند و چرا مردم آن همه سرمایه‌هایشان در آن بازار سوخت؟

وی افزود: بورس یکی از بهترین ابزارها برای اقتصاد، تولید، ارتقا و جهش است. بستر تولید در بازار اول است، بازار ثانویه هم که نقش موثری در تأمین کردن بازار اولیه دارد، مدیریت می‌خواهد، به این معنا که ما باید شورای ثبات داشته باشیم. نمی‌شود بانک مرکزی تصمیمی بگیرد و به بورس ضرر بزند. برای بورس باید بیمه داشته باشیم؛ یکی از پیشنهادهای ما بیمه سهام است، اگر سهام را بیمه کنید این مردمی که اینقدر ضرر دیده‌اند و لطمه خورده‌اند دیگر چنین اتفاقی برایشان رخ نمی‌دهد. آن زمان نامه زدیم به آقای روحانی گفتیم این کارها اشتباه است و من نمی‌دانم این دولت همسو با آقای پزشکیان چه کرد. باید ایجاد شرکت‌های بزرگ مقیاس و کوچک مقیاس انجام دهیم. یکی از بسترهای شعار ما هر ایرانی یک نقش پرشکوه بورس است.

این نامزد ریاست جمهوری تصریح کرد: یک عده از کسانیکه دنبال رانت و پول‌های بادآورده هستند، دوست دارند بازار بورس تلاطم داشته باشد تا بتوانند از راهکارهای خود استفاده کنند. اشکالات تکنیکی که سال ۹۹ پیش آمد چه کسی ایجاد کرد؟ چرا شفافیت وجود نداشت، باید کاری کرد همان آدمهای سودجو با این استفاده‌های تکنیکال آن کار‌ها را انجام ندهند. نظر ما تقویت بورس است، یکی از راه‌ها تسهیل تأمین مالی تولید است، بازار سرمایه اصل اقتصاد کشور است، اگر امسال به نام سال جهش تولید با مشارکت مردم است، شرطش تسهیل تأمین مالی است نه اینکه بانک‌هایی باشند که تأمین مالی برای آن‌ها صورت بگیرد. می‌توانید همین نقدینگی را در ساختن یا تولید ببرید، یا برنامه‌ای برای جهت پیدا کردن سرمایه مردم داشته باشید. در بحث پترو پالایشگاه‌ها یکی از بحث‌های ما این بود که تأمین مالی‌اش از مردم باشد و باید سودش را به مردم هم بدهیم.

در زمان نوشتنِ قانون اساسی ادعا کردیم مملکت را گلستان می‌‌کنیم اما نکردیم

پزشکیان در پاسخ به سوالی در مورد سیاستِ یارانه‎پردازی خود و اینکه آیا قصد حذف یارانه‌ی برخی از دهک‌ها را دارد یا خیر، گفت:  من اعتقاد دارم در جمهوری اسلامی هیچ انسانی نباید گرسنه باشد، ما طبق قانون باید مسکن درست می‌کردیم و درمان و آموزش را  رایگان تامین می‌کردیم. در جامعه‌ای هستیم که خیلی‌ها مجبور به گدایی کردن هستند. این‌ها وظیفه‌ی حاکمیت بود و در قانون اساسی وجود دارد.

وی گفت: من می‌گویم باید مشکل را هر طور که می‌توان حل کرد. نباید بگذاریم کسی بی‌خانمان باشد و از بهداشت و درمان و آموزش بی‌بهره بماند. در زمان نوشتنِ قانون اساسی ادعا کردیم مملکت را گلستان می‌‌کنیم اما نکردیم.

پزشکیان گفت: طبیعی است که من نباید یارانه بگیرم و باید یارانه را به فردی که نیازمند است داد. خیلی‌ها امروز برای نان قرض می‌گیرند. نمی‌گذارم در دولت من کسی محروم و گرسنه باشد. روش من این است که از پولدار می‌گیرم و به بی‌پول می‌دهم. اولین قدم برای این کار شناسایی است. باید نقشه راه را شناخت.  در حال حاضر به همه یارانه می‌دهند. باید بدانیم به چه کسانی باید یارانه داد و از چه کسانی باید یارانه را گرفت، باید داده درستی در این رابطه داشته باشیم.

باید به سمتی برویم که ضریب جینی ما در بهترین حالت خود باشد

جلیلی بیان کرد: نکاتی که آقای پزشکان می‌خوانند، احادیثی که ایشان می‌خوانند خوب است اما ائمه جمعه مساجد هم می‌گویند، باید ببینیم چگونه عمل می‌کنیم؛ اما امتداد این احادیث چیست؟ بحث این است که وضع موجود و وضع مطلوب چیست؟

وی ادامه داد: زمانی که هدفمندی یارانه شکل گرفت، ۴۵ دلار به مردم داده می‌شد. در آن ۸ سال ( دولت روحانی) کاری کردند که ارزش پول ملی را پایین آوردند و دلار را بالا بردند. با سیاست های گل و بلبل گفتند می‌رویم گفت وگو می کنیم که دلار ۳۰ هزار تومان و تورم ۶۰ درصد شد. همین شهید رئیسی نسبت به این بی تفاوت نبود، تورم ۶۰ درصد را پایین آورد و یارانه را چندین برابر کردند. شهید رئیسی یارانه ها را ۱۰ برابر کرد و ۴۵۰ هزار تومان شد.

جلیلی درباره برنامه هایش برای پرداخت یارانه گفت: ما سبد کالای خانوار مطرح کردیم. نباید عده ای گرسنه باشند و ما سر روی بالین بگذاریم. ما ۱۳ قلم کالای اساسی و ۲ هزار ۵۰۰ کالری تهیه کردیم که مطمئن شویم مردم کالری لازم را به دست می‌آورند. ما این ۱۳ قلم را برای دهک های اول بیان کردیم که در این دولت هم قابل اجرا است.

وی افزود: سفر خانوار را مطرح کردیم، خانواه کرامت دارد، همان قدر که به نان نیاز دارند به سفر هم نیاز دارد باید برایش فکر داشته باشیم. یارانه کالای فرهنگی داریم کلی سینما وجود دارد. ما باید برویم به سمتی که ضریب جینی ما در بهترین حالت خودش باشد.

آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم توهم نداشت یا داشت؟

مجری خطاب به پزشکیان گفت: من درباره ۴۵ هزار تومان یارانه اشاره کردم که شما فرمودید کمر اقتصاد را خرد کرده است در ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶ در قم گفته شده است.

پزشکیان خطاب به مجری گفت: خبرنگاران معمولا سر و ته جمله را قطع می‌کنند من موضعم روشن است. از این رسانه ها تا دلشان بخواهند حرف می‌زنند. اول باید موضوع را در جغرافیا و متن در بیاورید چون من موضعم روشن است.

پزشکیان خطاب به مردم گفت: آقای جلیلی اطلاعات غلط می‌دهد به مردم.

جلیلی گفت: کدام اطلاعات غلط بود؟

پزشکیان با اشاره به یک جدول گفت: آدمی که می‌گفت با یک میلیون تومان شغل ایجاد می‌کنم توهم نداشت یا داشت؟ می‌گوید می‌خواهد سبد بدهد با چه پول و منابعی؟ من هم خواهم داد اما به چه گروهی و با چه منابعی و چگونه؟

جلیلی گفت: آن را من خواهم گفت. شما می‌گویید تازه می‌خواهید بررسی کنید.

پزشکیان گفت: مردم عزیز تورم در دولت رییسی ۴ سال است بالای ۴۰ درصد است.

جلیلی گفت: این رقم از چند درصد به چند درصد رسیده است، من عین بالعین.

من هم می‌توانم وعده بدهم و بعدا نتوانم عمل کنم

پزشکیان گفت: آمار می گوید ۴۳ درصد اما بانک مرکزی می‌گوید ۵۲ درصد است بدترین وضعیت تورم در این دولت بوده است. این هم آمار رشد تورم‌ها است. مردم عزیز شما ببینید سفره‌هایتان  با ده برابر کردن یارانه ها خوب شده است؟ اگر شده پس حق با ایشان است و به ایشان رای بدهید اگر بدتر شده است همین الان هم با شما صادق نیستند. ایشان حرف‌هایی می‌زنند که اجرا نخواهد شد و وعده می‌دهند. مانند این است که من بگویم در کل مملکت فردا به همه مردم فلان امکانات را خواهم داد.

مجری گفت: یکی از موضوعات مهم که مطرح است قیمت مسکن و اجاره مسکن است که تناسبی با توان مالی جامعه ندارد و بخش زیادی از درآمد سالیانه مردم را به خود اختصاص می‌دهد هر دو شفاف و روشن در مورد مسکن صحبت کنید. بازهم وقتی که به اظهارنظر اطرافیان جنابعالی (پزشکیان) نگاه می‌کنیم یکی از اعضای ستاد جنابعالی که قبلا وزیر هم بوده است گفته‌اند که دخالت دولت در بحث اجاره‌نشینی باعث فساد می‌شود قانون ساخت یک میلیون مسکن در سال را اعلام کرده است برنامه دولت جنابعالی برای ساخت مسکن و اجاره نشینی چیست؟

پزشکیان گفت: برنامه من اجرای قانون است چیزی که قانون گفته است. وقتی می‌گویید طرفداران من در میان طرفداران من هم چپ است هم راست اعم مذهبی و گاهی آدمی که نماز نمی‌خواند بنده قانون را اجرا می‌کنم آنچه را که از نظر قانونی در اختیار باشد اجرا می‌کنم. دولت شهید رییسی اعلام کرده بود یک میلیون مسکن درست می‌کند اما منابع آن را نداشتند. این وضعیت مسکنی که وجود دارد این است که کل مجوزهای مسکن که در زمان شهید رییسی داده شده است هیچ فرقی با قبل از آن ندارد.

وی یادآور شد: وعده‌ داده‌اند اما نتواستند اجرا کنند من هم می‌توانم وعده بدهم و بعدا نتوانم عمل کنم این همان حرف‌هایی است که می‌گوییم اله می‌کنیم اما بعد نمی‌کنیم. آن موقع می‌گفتند یک میلیون مسکن می‌دهیم یک میلیون شغل ایجاد می‌کنیم این هم وضعیت تورم ما است. بنده هر چه قانون است را اجرا می‌کنم. یعنی نمی‌شود سالیانه یک میلیون مسکن ساخت من آنچه در حد توانم هست را اجرا خواهم کرد. راه برای حل مشکل مسکن دیده شده است. در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری طرح آمایش سرزمین دیده شده است بنابرابن راه حل بوده است اجازه ندهیم شهرها بزرگ شوند بنابراین این راه بوده است که روستاها توسعه پیدا کند که حاشیه‌نیشنی داشته باشیم و دقیقا مجبور شویم مسکن درست کنیم.

اگر آمایش سرزمین را رعایت نکنیم به فاجعه می‌رسیم

پزشکیان گفت: باید آمایش سرزمین و توسعه را به شکل متوازن پیگیری کنیم. با وضعیت کنونی، تهران در سال‌های نه چندان دور، با مشکل آب و اتمام منابع زیر زمینی و نشست زمین مواجه می‌شود که اگر آمایش سرزمین را رعایت نکنیم به فاجعه می‌رسیم.

وی ادامه داد: دولت باید حقوق کارگران و کارمندان را مطابق تورم افزایش دهد. سیاست ما باید به گونه‌ای باشد که یک فرد بتواند برای سال دیگرش هزینه اجاره‌خانه را پرداخت کند. تورم  باعث می‌شود قیمت اجاره‌خانه بالا برود و تورم را دولت ایجاد کرده است. وقتی دولت‌ها بر اساس تورم حقوق نمی‌دهند، مشکل ایجاد می‌شود.

پزشکیان گفت: باید بستر مشکلات را دید و مشکل را در این بستر حل کرد. ما اگر بتوانیم جلوی تورم را بگیریم و حقوق را متناسب با تورم اصلاح کنیم، می‌توانیم مشکل را حل کنیم. برای کاهش تورم راه حل وجود دارد.

دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد

جلیلی درباره اینکه برای خانه‌دار کردن مردم با اعطای زمین دولتی به مردم چطور می‌خواهید این وعده را اجرایی کنید، گفت:‌ درباره مسکن مردم انتظار دارند حرف داشته باشیم دولت باید چه کار کند؟ یک بحث، رویکرد ما در مسکن است شما باید در موضوع مسکن چه رویکردی داشته باشید؟ اگر آقای پزشکیان ناراحت نمی شود بگویم مسئول ستاد ایشان گفتند وزارت مسکن تعهدی درباره ساخت مسکن ندارد درباره کاهش قیمت مسکن  تعهدی نداشتیم.

پزشکیان گفت: شما می‌توانید بگویید اما او نظر شخصی خود را داده است.

جلیلی گفت: مسئول ستاد ایشان رویکردشان را درباره مسکن گفته است. مسکن مسئله کوچکی نیست. ما سالانه چند هزار آمار ازدواج داریم. دولت باید برای ۸۰۰ هزار زوج جدید، خانه بسازد اما در دولت آقای روحانی ساخت مسکن کمتر شد. این نگاهی بود که درباره مسکن مهر گفت آن طرح مزخرف است. نگاه شما چیست و چقدر مسکن خواهید ساخت؟ امروز قیمت مسکن چقدر شد؟ چند درصد مردم اجاره‌نشین هستند؟ در قانون برنامه هفتم درباره مسکن چه چیز تصویب شد؟

پزشکیان در جواب گفت: آقای رئیسی گفت وعده من یک میلیون ساختن مسکن بود آیا ساخته شد یا نشد؟

جلیلی افزود: مشکل این حرف در کجا بود؟ مسکن زمین نیاز دارد.

پزشکیان بار دیگر گفت: من موضعم را درباره مسکن گفتم. به من چه ربطی دارد چه کسی چیزی گفته است؟

یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است

جلیلی تصریح کرد: برای ایده مسکن باید برنامه داشته باشید. برنامه هفتم چه چیزی گفته است؟ در برنامه هفتم مشکل ما در موضوع زمین است. یکی از مشکلات عدم تحقق ساخت مسکن کمبود زمین است. چرا قیمت مسکن گران می شود؟ زیرا در زمین کمبود داریم. وقتی در یک منطقه‌ای قیمت یک متر مسکن ۱۵ میلیون می‌شود و قیمت جای دیگر ۸۰ میلیون می‌شود به خاطر این است که باید درباره زمین برنامه داشته باشیم.

وی افزود: این موضوع مورد بحث قرار گرفت و در دولت رئیسی به نتیجه رسید. طرحی درباره ارائه اراضی کشور مطرح شد تا چند برابر یک شهر بزرگ، یک شهر اضافه شود. کار دولت این کارها است. رئیس‌جمهور باید بداند نه اینکه بگوید باید کارشناسی کند. یکی از نکات دیگر آنکه مسکن تک بعدی نیست. ابعاد اقتصادی دارد در آمایش سرزمینی، باید توجه کرد که اقتصاد چه وضعیتی دارد. باید مشخص شود که برای سیاست دریامحور چه برنامه‌ای داریم. مسکن فقط یک خوابگاه نیست.

با این حقوقی که به کارمندها می‌دهیم صد سال دیگر هم در تهران نمی‌توانند خانه بخرند

پزشکیان با اشاره به اینکه در ابتدا باید پاسخ اظهارات سعید جلیلی را بیان کند، با ارائه آماری از وضعیت مسکن در دولت شهید رئیسی گفت: اگر طرح مسکن اجرا شود و زمین‌ها داده شود، با این حقوق‌هایی که کارمندها دارند و باید برای یک خانه صد متری یک میلیارد پرداخت کنند، چگونه ممکن است صاحب مسکن شوند؟ من می‌گویم به جای سالی یک میلیون مسکن اگر بعد از ۸ سال این دوستان یک میلیون مسکن با این روش می‌ساختند هم کار مهمی کرده بودند. چرا به مردم راست نگفتند؟ ما قانون داریم چرا اجرا نمی‌کنند؟ من وزیر بودم و می‌دانم در حالیکه قوانین وجود دارد متأسفانه این قوانین اجرا نشد.

وی افزود: تا منابع برای این مسکن‌ها گذاشته نشود، هیچ دولتی نمی‌تواند کاری انجام دهد. منابع لازم از کجا می‌آید؟ اگر حقوق کارمند را درست بدهند او می‌تواند زمین بخرد اما با این حقوقی که به کارمندها می‌دهیم صد سال دیگر هم در تهران نمی‌توانند خانه بخرند.

باید ارز را تک نرخی کنیم

این نامزد ریاست جمهوری در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره عدم توافق احتمالی برای حذف تحریم‌ها و راه حل موجود در این شرایط برای تثبیت قیمت‌ها اظهار کرد: درباره قیمت‌ها بارها صحبت کردیم و اعلام کردیم، تورم علتش دولتی است که پول را از جیب مردم برمی‌دارد؛ دولت بزرگ می‌شود، ناترازی ایجاد می‌شود. اگر ما بتوانیم ارز وارد مملکت کنیم و صادرات داشته باشیم می‌توانیم جلوی تورم را تا حد زیادی بگیریم و فشار را از روی مردم برداریم. در موقعی که تحریم وجود دارد، نهایتا قیمت‌ها زیاد می‌شود، گرانی باعث می‌شود که دولت دست در جیب مردم ببرد، ما کاری که می‌توانیم بدون در نظر گرفتن حذف تحریم‌ها داشته باشیم راه‌حلش حذف ناترازی در انرژی، گاز، ارز و مدیریت است.

وی گفت: به هر کسی ارز ترجیحی می‌دهند رانت است، ما باید ارز را تک نرخی کنیم. رانت را با تک نرخی کردن از بین می‌بریم، باید بازار را آزاد بگذاریم و دولت دستور را بردارد. مشکل اینجاست که دولت در بازار دخالت می‌کند؛ سوبسید باید در دارو و کالاهای اساسی مردم باشد و باقی را بازار خودش تنظیم می‌کند و این بحثی است که خیلی از کارشناسان درباره آن اتفاق نظر دارند.

برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم

در ادامه جلیلی خاطرنشان کرد: در بحث مسکن یک مطلب مانده است که بگویم، دولت باید کمک کند و طبق قانون باید ۲۰ درصد تسهیلات را دولت دهد؛ الان ۷ الی ۸ درصد داده می‌شود که باید بیشتر شود.

وی با بیان این‌که تورم امروز یک مشکل اصلی است، اظهار داشت: دولت شهید رئیس یک تورم ۶۰ درصد را به ارث برد و تمام تلاشش را برای کاهش دادن آن انجام داد. در برخی از اقلام تورم قبل دولت شهید رئیسی ۸۰ درصد بود. بحث تورم باید ریشه یابی و حل شود و از سرزنش افراد هم نگران نشد.

جلیلی عنوان کرد: امروز متاسفانه مطالعه کردن و کار کردن شده ضدفضیلت. اگر بگویی برنامه دارم می‌شود ضدفضیلت. ولی اگر برنامه نداشته باشی و بگویی بررسی می‌کنم این می‌شود فضیلت. در خیلی از موضوعات اطلاعات شما کم است و در بعضی از موضوعات کلا اطلاع ندارید.

وی افزود: تورم دو علت دارد یک هسته مرکزی است و یکی جهش‌های تورمی است باید برای هر دو این‌ها راه حل داشته باشید. شما چه راه‌حلی دارید که این را حل کنید؟ برای ناترازی بودجه راه حل چیست؟ منابع را افزایش و مصارف را کم کنیمما باید ارزآوری کشور را یک هدف و ماموریت اصلی برای همه دستگاه‌ها کنیم

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بیان کرد: برای کنترل تورم اول از همه باید حاکمیت ریال داشته باشیم و سپس شما باید سامانه هایت را شکل بدهی و بدانی این گردش پول کجا می رود. باید در سرمایه های بزرگ شفافیت ایجاد کنید. اگر شما روی ریال این حاکمیت را نداشته باشید نمی‌توانید

اگر به ما اعتماد شود از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم

جلیلی گفت: بحث مهم‌تری که مردم ما را اذیت می کند برخی از جهش‌هایی است که در قیمت ارز صورت می‌گیرد اگر ندانید کجا ایراد دارد به مشکل می‌خورید فرآیند بین تخصیص و تامین ارز کجا مشکل دارد.

پزشکیان گفت: اینها برنامه‌شان است.

جلیلی خطاب به پزشکیان گفت: بله این ها برنامه است وقتی شما ندانید که بین تخصیص و تامین ارز چه فرآیندی وجود دارد و اشکالات آن کجاست. وقتی راه حل را پیدا کنید می‌توانید مشکل را حل کنید نه اینکه بگویید من می‌روم با فلان جا و فلان جا حل می‌کنم. برای بازار ما ثبات مهم است. برای بازار ما ثبات نرخ ارز بسیار مهم است قیمت ارز در یک بازار سالم کشف می‌شود وقتی معاملات در بازار ناسالم باشد به بازار بسیار لطمه می‌زند و باعث جهش قیمت ارز می‌شود.

پزشکیان گفت: من اله می‌کنم نشد برنامه که تو داری جزیی می‌گویی.

جلیلی ادامه داد: ما نه تنها برای این‌ها برنامه داریم بلکه احکام آن را صادر کرده ایم اگر این اعتماد به ما شود ما از روز اول برنامه را اجرا می‌کنیم نمی‌رویم تازه بررسی کنیم و کارشناسان را پیدا کنیم.

مجری  در ادامه گفت: یکی از موضوعات مهم که نظر دو نامزد را می‌خواهم بدانم بحث واردات خودرو است. موضوع واردات بحث روز کشور ما شده است آقای پزشکیان شما با واردات خودرو موافقید یا مخالف ارز آن را از کجا می‌اورید؟

مردم را از زندگی ساده‌ای که باید بکنند، محروم کرده‌ایم

پزشکیان گفت: ما آمده‌ایم بازار را بسته‌ایم در زمانی که وزیر بوده‌ام واکسن را وقتی تولید می‌کردیم دولت قیمت‌گذاری می کرد و می‌گفت باید با این قیمت بفروشید اگر ما تولید نمی کردیم باید صد برابر قیمت خرید می‌کردیم دولت اجازه نمی‌داد ما در واکسن رقابت کنیم مغزها و استعدادها را با حقوق کم در سیستم نگه می‌داشته اما مرزها را بسته بود و به اسم بازار آزاد جنس‌هایی را تولید و وارد بازار می‌کرد با قیمت‌های آنچنانی و با کیفیتی که الان می‌بینیم اگر بازار آزاد است می‌گذاشتند واکسن هم آزاد باشد و این یکی را هم آزاد می‌کردند واکسن که مزیت بود. قیمت‌گذاری می‌کردند ماشین که مزیت ما نیست. همین ماشین را بفرستیم خارج با نصف این قیمت هم نمی‌خرند اما مرزها را بسته‌ایم.

وی ادامه داد: الان هم قانون وجود داشته است که نگذاشته‌اند البته می‌گفتند که ماشین دست دوم وارد کنیم ما به کجا رسیده‌ایم که الان رضایت می‌دهیم بیاید اما نمی‌گذارند بیاید. خیلی آدم‌ها دلار دارند اگر اجازه بدهید آنها هم که وارد می‌کنند. چرا نمی‌گذارند آن‌هایی هم وارد می‌کنند دست عده‌ای رانت خوار است همه این ماشین‌ها را از چین وارد کرده‌اند قیمت همان مملکت را نگاه کنیم اینجا چند برابر می‌فروشیم وقتی پول می‌دهیم به مردم پول ایرانی می‌دهیم اما وقتی می گوییم جنس خارجی بخرید خودمان آن را ده برابر می‌کنیم مردم را از زندگی ساده‌ای که باید بکنند، محروم کرده‌ایم.

پزشکیان در پاسخ به این سوال که‌شما واردات خودرو را آزاد می‌کنید، گفت: واردات خودرو با آن ارزهایی که آن‌ها دارند باید آزاد شود بیاید در این مملکت.

نمی‌شود هر کدام از خودروسازی‌های کشور برای خود پلتفرم جدا داشته باشند

پزشکیان ادامه داد: اگر شما رقابت را باز و اجازه واردات ماشین را بدهید، بازار می‌تواند خود را تنظیم کند. ما باید ارز کالاهای اساسی و دارو را تامین کنیم و در باقی موارد باید اجازه دهیم بازار خود را تنظیم کند و ما نباید دخالت کنیم. دولت باید دست از دخالت و قیمت‌گذاری بردارد.

جلیلی در ادامه در رابطه با اظهارات خود در مورد واردات کنترل شده گفت: یکی از اشکالات ما این است در حوزه خودرو، مسکن و کشاورزی نگاه تک بعدی داریم در حالیکه برای حل مسائل این حوزه‌ها باید ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را دید. ما باید بتوانیم مدیریت کنیم. یکی از مهم ترین اقدامات ما این است که از وزارت علوم بخواهیم رشته‌هایی مثل اقتصاد، خودرو و مسکن را وارد دانشگاه‌ها کند و دانشگاه‌ها با هم پیوند داشته باشند.

وی افزود: هم قیمت و هم کیفیت خودرو اهمیت دارند. ما طی ده سال با اساتید دانشگاه‌ها، مدیران عامل خودرو و کارشناسان  مختلف از طیف‌های مختلف صحبت کرده‌ایم.

جلیلی ادامه داد: جمع‌بندی ما در موضوع خوردو این است که باید بتوانیم تیراژ خودرو را افزایش دهیم. باید تولید را اقتصادی کنیم. نمی‌شود هر کدام از خودروسازی‌های کشور برای خود پلتفرم جدا داشته باشند.

وی گفت: واردات اهرمی در دست ما می‌شود که بتوانیم متناسب با آن بازار را کنترل کنیم. در برخی جاها باید واردات را آزاد کرد که تولیدکننده خود را همه‌کاره نبیند. از طرفی باید تولیدکننده داخلی ایرادات خود را حل کند. بنابراین هم باید صادرات به کشورهای همسو صورت بگیرد، هم واردات برای تنظیم بازار انجام شود و هم تولید باید اقتصادی شود.

مردم مشکل ندارید بروید به این گروه رای بدهید

پزشکیان درباره اینکه در برنامه وی درباره ناترازی صندوق بازنشستگی کشور که به ایجاد نهاد تنظیم‌گر اشاره شده است، گفت: من اسم نمی‌برم از کارشناسان شما. مردم می فهمند و می‌دانند این کارشناسان شما چه کسانی هستند.

وی افزود: قدم اول این است که دغدغه‌های شما در سیستم دولتی نگرانی نداشته باشند. آیا به شما خدمت کردند؟ ما باید کاری انجام دهیم تا هزینه سلامت برای بازنشستگان به هیچ وجه وجود نداشته باشد. بر اساس تورم حقوق اینان را افزایش دهیم. ما باید با تسهیلات مسافرت‌ و گردش‌ را به این‌ها تخصیص دهیم. تا از حداقل باقی مانده عمرشان لذت ببرند. مجموعه نیازها را باید یک به یک ببینیم سلامت آنان را بررسی کنیم. یکی از موضوعات ما رفاه است، یکی دیگر درباره صندوق بازنشستگی است اما با توجه به سومدیریت نزدیک به ۲۵۰ هزار میلیارد پول می‌دهند اما توجهی نشده است. باید کنترلی بر سرمایه آنان صورت بگیرد. باید درباره کارخانه‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌هایی که در اختیار بازنشستگان است طوری که مدیریت کرد که به بهره‌وری برسد. ما باید سرمایه موجود را تنظیم گری کنیم تا تضعیف نشویم.

این نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: یکی از عوامل ایجاد تورم دولت است. مهم ترین کار این است که ادارات ما بیشتر از نیم ساعت کار نمی‌کنند. باید از کاردان و کارشناس استفاده کرد و باید از آدم‌ها و مدیران توانمند استفاده کنیم تا در چارچوب از آنها استفاده کنند. ما نیرو داریم. باید کنترل هزینه دولت را انجام دهیم. یک موضوع دیگر پرداخت عملکرد است. یعنی کار انجام شد پول پرداخت شود و نه آنکه کار انجام نشد پرداخت شود و بعد برای دولت هزینه بگذارد. پرداخت باید بر اساس عملکرد باشد. آقای دکتر می گوید برنامه دارد کارشناس دارند. کدام بنگاه این پول را برای پروژه بهداشت و درمان آورده است؟  می گویند برنامه دارند بعد در دانشگاه با چند عضو هیئت علمی می‌نشینند برنامه می‌نویسند. این توهمی بیش نیست. با چهار هئیت علمی نمی‌شود برنامه نوشت.

وی افزود: روش ساخت برنامه را بگویند. روش ارزیابی برجام را بگویند. روش ارزیابی برنامه را بگویند. اینان می‌گویند سواد ندارم.  من جزو نفرات اول کشور بودم. در دوره مدیریت، در سوئیس، امریکا، انگلستان و اندونزی دوره دیده‌ام.  حرف‌هایی که ایشان می‌زند هیچ کدام مبنای علمی ندارد. مردم این افراد می‌گویند در دوره آقای روحانی تورم ۸۰ درصد بود اما در دولت رئیسی ۶۰ درصد بود. تورم شاخص دارد و باید تطییق کرد و باید دید در کدام مورد تورم وجود دارد. مردم می‌فهمند اگر مردم مشکل ندارد بروید به این گروه رای بدهید. اگر مشکل دارید به این گروه رای ندهید.

من بدون پول کارنامه دارم شما بدون پول کاری نکردید

جلیلی پیش از پاسخ به پرسشی درباره ساماندهی وضعیت بازنشستگان و منابع همسان‌سازی حقوق و حل مشکل ناترازی صندوق‌ها اظهار کرد: آقای پزشکیان ظاهرا مشکل دارند با اینکه مردم و نخبگان بنشینند و راه‌حل پیدا کنند چون در تفکر اطرافیانشان این است که مطالعه‌ای را انجام نمی‌دهند مگر پول‌های کذایی بگیرند و افتخار من این است که بارها در جمع کسانی با تخصص‌های مختلف نشسته‌ام و صحبت کرده‌‎ام، بدون اینکه چشم‌داشتی به پول داشته باشند.

پزشکیان در پاسخ به جلیلی گفت: من بدون پول کار کرده‌ام و زندگی کرده‌ام، همه پول‌ها را شما گرفته‌اید، چرا نخبگان فرار می‌کنند؟

جلیلی در پاسخ به پزشکیان تصریح کرد: فعلا ۳۲ سال کار دست شما بوده است. ما آمده‌ایم که جلوی کارهایی که ۳۲ سال شما نهادینه کرده‌اید را بگیریم. وقتی ما می‌گوییم هر ایرانی یک نقش پر شکوه، شما می‌گویید نمی‌شود چون بدون پول امکان ندارد.

پزشکیان تأکید کرد: من این را نگفتم، من بدون پول کارنامه دارم شما بدون پول کاری نکردید.

در ادامه جلیلی گفت: اجازه بدهید مردم بشنوند، نگاه شما را ببینند، فقط شما نیستید که در این کشور کار می‌کنید، هزاران نفر هستند که می‌خواهند برای کشور کار کنند.

جلیلی تصریح کرد: شما نمی‌دانید متخصص قلب نمی‌تواند متخصص چشم باشد، متخصص قلب نمی‌تواند متخصص نظام سلامت باشد.

پزشکیان در پاسخ گفت: من در این باره در دانشگاه هاروارد و در تایلند دوره دیده‌ام.

جلیلی تأکید کرد: مردم بدانید در زمان ایشان تعرفه‌های خصوصی چند برابر تعرفه‌های دولتی شد. شما نظام سلامت را هم نمیشناسید و دلیلش عملکرد شماست که مجلس همسوی شما، شما را استیضاح کرد.

خیلی از ستادهای شهید رئیسی و قالیباف برای ما دارند کار می‌کنند

وی در ادامه در پاسخ به پرسش مطرح شده در این بخش مناظره گفت: حالا به موضوع سوال بپردازیم، امروز، روز خانواده و تکریم بازنشستگان است که واقعاً ستونهای خانواده هستند. این روز را تبریک عرض کنم و دست همه آن‌ها را میفشارم، تکریم بازنشستگان وظیفه دولت است. نکته دوم اینکه در این روزها بارها از من سوال کرده‌اند که چرا همسانی حقوق را انجام نمی‌دهید. بحث من دقیقاً این است که وقتی گفته می‌شود همسانی حقوق، بلافاصله که منابع و درآمدش از کجا تأمین می‌شود. اگر شما باید جلوی فساد را بگیرید، در همین سازمانهای بازنشستگی بروید ببینید چه کسانی حقوقهای نجومی می‌گرفتند درحالیکه بازنشسته ما مشکل داشت. مبارزه با فساد باید امتداد پیدا کند. نکته دوم این است که اگر دولت می‌خواهد به بازنشستگان رسیدگی کند یکی از بحث‌ها موضوع بدهی‌های دولت به صندوق‌هاست که باید به شکل مناسبی دنبال شود.

پزشکیان بیان کرد: من جزو هیچ حزبی نبوده ام و نیستم و کارهایی که در استان خودم انجام دادم بر اساس علم مدیریت بود. کارهایی انجام دادم که از سازمان بهداشت جهانی آمدند و به واسطه همین کارها در دولت آقای خاتمی معاون سلامت شدم چون کار کارشناسی انجام دادم. آقای خاتمی علیرغم این که من جزو حزب شان نبودم آنقدر شخصیت داشت با وجود آن هم آدم در تهران من را وزیر کردند.

وی افزود: موقعی که یک آدم اینقدر نداند که یک پزشک بدون توانمندی مدیریت نمی‌تواند کار کند باید برود دوره ببیند. من نه بی‌سوادم، نه عضو حزبی هستم و نه خودم را از مردم جدا کردم. من عضو حزبی نیستم. من مقتدایم حضرت علی (ع) است. تهمت می زنند که دولت چندم فلانی هستم. خیلی از ستادهای شهید رئیسی و قالیباف برای ما دارند کار می‌کنند و آمده اند.

گردنم را در مقابل حرف‌هایم گرو می‌گذارم

پزشکیان گفت: برای ایران فرصتی در راه است و فرصتی برای بازگشت به مردم و شنیدن پیام تحول و  دوری از وضع خطیر موجود من برای کوتاه کردن دامنه‌های تبعیض، تحقیر و تحریم به میدان آمده‌ام. من  نیامده‌ام که خطری برای ایران شوم من آمدم تا حکومت صداهایی را که شنیده نشده است را بشنود آمدم تا با تفاهم و وفاق ملی سخنگو و پیگیر خواست همه محرومان و طرد شدگان باشم. من ادامه وضع موجود و نادعادلانه کنونی را خطربار و برای مردم غیرقابل تحمل می‌دانم. باید با هم نگذاریم که ایران روز به روز ناتوان‌تر  و ملت شریف و عزیز آن فقیر تر شوند. من این روزها گفتنی‌های بسیاری را گفته‌ام و ناگفتنی فراوانی مانده است اگر با رای اعتماد شما انتخاب شدم پیگیر خواسته‌های شما خواهم بود و همچنان در این راه دروغ نخواهم گفت. رای شما حق شما است و انتخاب شما تکلیف سنگینی برای من خواهم بودبرای من است گردنم را در مقابل حرف‌هایم گرو می‌گذارم.

بسیاری از زنان از صندوق رای کنار کشیدند چون نمی‌خواستند مشارکت‌شان را مصادره به مطلوب کنند

وی ادامه داد: با شما هم گفتنی‌هایی دارم با آن‌هایی که نیامدند با  زنان بزرگوار و دختران و پسران عزیز و اقوام و پیروان مذاهب و معلمان، روستاییان و کشاورزان و کارگران و اصنافِ نگران با کارمندان زحمتکش دولت و شرکت‌های بخش خصوصی با مدافعان محیط زیست با اهالی گرانقدر اندیشه و دانش و گرانقدر هنر، نیروهای نظامی و انتظامی جانباز و ایثارگران و خانواده‌های معزز شهدا، معلولان و سالمندان و بازنشستگان و با ایرانیان دور افتاده از وطن. همه دیدید که در مرحله اول انتخابات حدود ۶۰ درصد مردم نیامدند این پیام معنا دارد برای حکومت و جامعه و جریان‌های سیاسی من صدای این تردید و نارضایتی و قهر را پیش از این شنیده بودم و باز هم می‌شنوم.

پزشکیان گفت: مردم از وضعیت معیشت خود به ستوه آمده‌اند به وضعیت اداره امور معترضند از آینده بهتر ناامیدند از تبعیض تحقیر و فساد ناکارآمدی به جان آمده‌اند غالب شهروندان از داشتن یک زندگی معمولی و بی دغدغه محروم شده‌اند و حقوق قانونی‌شان و خواسته‌های قدیم و جدیدشان در عرصه‌های مختلف نادیده گرفته شده است بسیاری از زنان از صندوق رای کنار کشیدند چرا که نمی‌خواستند مشارکت‌شان را مصادره به مطلوب کنند.

وی افزود: من از شما می‌‌‌خواهم که برای ایران روزجمعه به صحنه بیایند و انتخاب کنید برای من همه شهروندان محترم هستند چه آنان که رای داده‌اند و چه آنان که رای نداده‌اند همه ایرانی اند و ایران از آن همه ایرانیان است. مرا عهدیست با جانان که تا جان در بدن دارم هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم عهد همه ما در این انتخابات خلق فرصتی دیگر برای ایران است که فقط با شما شدنی است. خاک پای ملت ایرانی مسعود پزشکیان.

یک جهان فرصت پیش روی ماست

جلیلی گفت: مردم عزیز ایران دوباره وقت انتخاب بین بازگشت به ۸ سال تعطیلی کشور یا ادامه‌ی راه شهید رئیسی در احیای کارخانه‌های کشور است. بین سپردن کشور به محفل‌های پنهان قدرت  یا امتداد راه حضرت امام در اعتماد به توده های مردم. بین اداره کشور با لابی سیاسی و یا امتداد راه رهبر انقلاب در سپردن نقش ها  به جوانان خوش فکر خسته از سیاست زدگی ها.

وی ادامه داد: بین بازگشت به دوران بهانه‌ها برای در رفتن از زیر بار مسئولیت یا انتخاب مسئولیت پذیری و تلاش جهادی برای حل مشکلات. بین ترسیدن از اخم کدخدا و تعطیل کردن چرخئکشور یا ایبستادن هوشمندانه و فعالانه تا انجا که دشمن به شکست فاحش اعتراف کند.

جلیلی گفت: اکنون زمان اتلاف فرصتها نیست. مردم عزیز ایران الان وقت نقش افرینی است. برای جبران ۸ سال رکود، ۸سال رشد صفر و منفی و تحقیر تاریخی و هدر رفتن سرمایه ها و نابود کردن فناوری ها و از بین بردن اعتمادها. برای جبران ۸ سال بهانه تراشی و فرار  از مسئولیت. می گفتند بدون اف ای تی اف نمی شود واکسن خرید اما شد. میگفتند بدون توافق جدید نمی توانیم نفت بفروشیم، اما شد. می‌گفتند بدون برقراری رابطه با فلان قدرت نمی توانیم صادرات غیر نفتی را افزایش داد اما شد و بسیار بیشتر هم خواهد شد. می گفتند نمی‌توان به مردم زمین داد، اما شد.

وی ادامه داد: مردم عزیز الان وقت برای بهانه تراشی نداریم. یک جهان فرصت پیش روی ماست. با سرگرم شدن به اهداف دم دستی ترفندهای سیاسی، دست کم گرفتن فرصتها و به سخره گرفتن انها با نشناختن ظرفیت مردم این فرصت از بین می رود.

می‌دانند من به حساب آنها خواهم رسید

جلیلی گفت: من از مسائل شما آگاهم، از مسکن، گرانی‌ها از نگرانی‌های شما در باره‌ی خانواده و جوانانتان، از دغدغه‌ی شما برای عزت و اقتدار ایران در جهان. تجربه‌ی ۳۵ سال کار من در سیاست خارجه من را به این باور رسانده که این مسائل با نگاه های دم دستی و طرح های شب امتحانی حل نمی شود. اشراف می خواهد، شجاعت ایستادن مقابل فساد داخلی و فشار خارجی می خواهد.

وی بیان کرد: وقتی می شود مسائل روزمره را حل کرد که هدف را جهش داد؛ جهش در تولید، جهش در نقش آفرینی مردم، در عدالت، در قدرت ایران در فناوری های پیشرفته، جهش در روابط گسترده با جهان و معطل دو سه قدرت نماندن، جهش در فرهنگ و تولیدات فرهنگی اما این راه حل پشتوانه مردمی می خواهد.

جلیلی گفت: هنوز هیچ چیز نشده فریادهایشان علیه من بلند شده است. می‌دانند من به حساب آنها خواهم رسید، به حساب شرکت‌های دولتی خواهم رسید، به حیاب ولخرجی ها و اسراف‌ها و رانت‌خواری ها خواهم رسید. با پشتوانه شما به جد این مسائل را دنبال خواهم کرد.

وی گفت: جماعتی که در حال تحقیر توانایی‌های ایران بزرگ است چگونه می تواند نگرانی های شما را برطرف کند؟ با چه نیرویی؟  وقتی اعتماد یبه نیروی مردم ندارد و به مردم تکیه ندارد. شما مردم را باور ندارید. من کسی نیستم که با مواجهه با اولین مشکل بهانه بیاورم و دست از مبارزه با فساد بردارم. من کسی نیستم که با اولین تشر و تهدید خارجی جا بزنم و عدالت را ذبح کنم. این حرکت بزرگ نیازمند آگاهی و حمایت و پشتیبانی همه شما است. هنر همه مردم ایران انتخاب‌های بزرگ است، اختیار یعنی انتخاب‌های بهتر. فردا مسائل بیشتری را در مصلای تهران مطرح خواهم کرد.

براساس قرعه‌کشی انجام‌شده، سعید جلیلی به‌عنوان نامزد شماره دو و مسعود پزشکیان به‌عنوان نامزد شماره یک تعیین شدند که روند پاسخگویی‌شان در مناظرات و برنامه‌های آنها در جدول اعلامی ستاد انتخابات صداوسیما بر اساس شماره‌های اعلامی پخش شد.

صداوسیما در مهلت یک هفته‌ای تبلیغات دور دوم چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری دو مناظره، دو مستند و دو برنامه زنده را پیش‌بینی کرده بود که شب گذشته اولین مناظره برگزار شد.

بیشتر بخوانید:

ما می‌توانیم اگر اختلافات داخلی را حل کنیم (+ فیلم)

مستند تلویزیونی هر دو نامزد هم امروز پیش از برگزاری دومین و آخرین مناظره برگزار شد.

آخرین برنامه‌ تلویزیونی نامزدها فردا چهارشنبه ۱۳ تیر پخش می‌شود و برای هر یک از نامزدها یک سخنرانی یا نطق ۳۰ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است.

مناظره ۲ نفره امشب هم مانند شب گذشته به صورت زنده راس ساعت ۲۱:۳۰ پخش می‌شود.

مستند نامزدها روز سه شنبه پخش می‌شود. همچنین یک سخنرانی یا نطق ۳۰ دقیقه‌ای در نظر گرفته شده است که روز چهارشنبه پخش خواهد شد.

مهدی خسروی مانند مناظره های دور اول همچنان اجرای مناظره‌ها را بر عهده دارد و قرار است مانند شب گذشته از هر نامزد مطابق با سخنانی که این چند وقت مطرح کرده است سوالاتی اختصاصی بپرسد.

دومین مرحله انتخارات ریاست جمهوری چهاردهم روز جمعه پانزدهم تیرماه در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

منبع: ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *