مدیر امور بانکداری اجتماعی از پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد خبر داد

درخشش آفتاب و جوشش چشمه در بانک سینا

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

مدیر امور بانکداری اجتماعی از پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد 300 میلیون تومانی تحت عنوان طرح آفتاب خبر داد.
تورم و گرانی بحران بزرگی ایجاد کرده است. مردم برای آنکه بتوانند کالا یا محصولی را خریداری کنند، با چالش تامین نقدینگی رو به رو هستند. این چالش برای حقوق بگیران به ویژه دهک‌های پایین جامعه جدی‌تر است. وضعیت گرانی و تورم زندگی را برای مردم نه تنها سخت بلکه عذاب آور کرده است. از آنجا که بیشتر حقوق بگیران حداقل بگیر هستند، مبالغی که دریافت می‌کنند حتی برای تامین نیاز‌های اولیه زندگی کفایت نمی‌کند، چه رسد به اینکه بخواهند پس انداز کنند.

حقوق پایین و تورم بالا

حقوق پایین و ناتوانی در تامین نیاز‌های اولیه باعث می‌شود تا بیشتر مردم از اندیشه نو کردن وسایل زندگی منصرف شوند. اما چالش زمانی به وجود می‌آید که یکی از لوازم خانگی به اندازه‌ای فرسوده شود که یک باره از کار بیفتد و این از کار افتادگی به اندازه‌ای باشد که یا قابل تعمیر نباشد یا تعمیر آن به اندازه‌ای گران تمام شود که با خرید نو برابری کند. در آن صورت چاره‌ای به غیر از خرید لوازم خانگی نو باقی نمی‌ماند.

تسهیلات تنها راه چاره

در این شرایط تنها راهکاری که باقی می‌ماند، مراجعه به بانک و دریافت تسهیلات است، اما برای دریافت تسهیلات باید از هفت خان رستم عبور کرد و از سوی دیگر بهره بانکی به اندازه‌ای کمرشکن شده که مردم را از دریافت تسهیلات منصرف می‌کند. اما راهکار‌های دیگری نیز وجود دارد که البته ریشه آن در آینده نگری است.

امید به قرض الحسنه

فرهنگ قرض الحسنه، اقدام بسیار مناسبی است، اما افرادی که حساب‌های قرض الحسنه باز می‌کنند، چشم امیدی به آن ندارند، زیرا باید منتظر بمانند تا سالی یک بار قرعه کشی صورت بگیرد تا شاید در قرعه کشی برنده شوند. به همین دلیل استقبال درخور توجهی از احداث حساب‌های قرض الحسنه صورت نمی‌گیرد.

رویکرد متفاوت بانک سینا

بانک سینا با دیگر بانک‌ها متفاوت عمل کرده و پرداخت تسهیلات را بدون کارمزد را در دستور کار قرار داده، رویکردی که از اهمیت بیشتری برخوردار است. در این رابطه مدیر امور بانکداری اجتماعی بانک سینا گفت: این بانک برای اولین بار در نظام بانکی کشور پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را اجرایی کرده است. شهرام نادری با یادآوری اینکه سال ۱۴۰۱ با تصویب هیأت مدیره بانک، اجرای طرح تحول بانک سینا، «بانکداری اجتماعی» به عنوان یکی از خطوط زیر مجموعه این طرح که مربوط به تسهیلات قرض‌الحسنه است، راه‌اندازی شد گفت: بانک سینا در راستای ایفای مسوولیت اجتماعی و ارائه راهکار در جهت کمک به اقشار مختلف مردم از طریق توسعه سبد محصولات خود، در تیرماه سال جاری با ارائه وام‌های قرض‌الحسنه مختلف از جمله آفتاب و چشمه گام جدیدی در پرداخت تسهیلات برداشته است.

 

بیشتر بخوانید:

نقش آفرینی بانک سینا در بهبود معیشت مددجویان

تسهیلات ۳۰۰ میلیونی

اگرچه بانک سینا طرح قرض‌الحسنه آفتاب را تعریف کرده، اما شرایطی دارد که تنها در صورت آینده نگری می‌توان از آن بهره‌مند شد. در این رابطه مدیر امور بانکداری اجتماعی بانک سینا گفت: در طرح آفتاب تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان از طریق افتتاح سپرده قرض‌الحسنه بر اساس میانگین حساب یک تا ۱۲ ماهه و بازپرداخت ۶ تا ۴۸ ماه با کارمزد «صفر درصد» به متقاضیان پرداخت می‌شود.

اولین بانک بدون کارمزد

انتقاد‌های جدی که نسبت به عملکرد نظام بانکی صورت می‌گیرد باعث شده توقع مردم از بانک‌ها روزافزون باشد که البته مهمترین بخش آن، دریافت تسهیلات است. اکنون بسیاری از بانک‌ها تسهیلات ۲۰ و ۵۰ میلیون تومانی می‌دهند که در حد مسکن عمل می‌کند و در واقع کارساز نیست. اما نادری با تأکید بر این‌که بانک سینا اولین بانکی است که پرداخت وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد را در نظام بانکی کشور اجرایی کرده گفت: وام قرض‌الحسنه بدون کارمزد یکی از اصول بانکداری اسلامی و نماد اصلی سنت قرض‌الحسنه است و این امر در طرح آفتاب به اجرا درآمده است. مدیر امور بانکداری اجتماعی بانک سینا تصریح کرد: برای اینکه افراد بتوانند از وام قرض‌الحسنه آفتاب بانک سینا بهره‌مند شوند، کافی است یک حساب قرض‌الحسنه با حداقل موجودی ۵۰ هزار تومان داشته باشند.

فقط یک ضامن

بانک‌ها برای پرداخت تسهیلات و به باور مردم برای نپرداخت تسهیلات، موانع بسیاری پیش پای متقاضیان می‌گذارند که مهمترین آن‌ها ضامن است. اما مدیر امور بانکداری اجتماعی بانک سینا از رویکرد متفاوت این بانک در پرداخت تسهیلات خبر داد و گفت: گروه هدف وام آفتاب، مشتریان حقیقی و شرکت‌های حقوقی هستند و متقاضیان برای دریافت این وام، در چارچوب ضوابط بانک مرکزی، نیاز به یک ضامن دارند.

امکان انتقال امتیاز

از آنجا که طرح آفتاب نیازمند سپرده گذاری و آینده نگری است، امکان دارد افراد امتیاز لازم را بدست بیاورند، اما نیازی به دریافت وام نداشته باشند. بانک سینا برای آنکه حسن نیت خود را نشان دهد، امکان انتقال را فراهم کرده به نوعی که نادری امکان انتقال امتیاز این وام را از موارد جذاب طرح آفتاب بیان کرد و گفت: در طرح آفتاب، فرصت دریافت وام برای اقشار مختلف فراهم شده که انتقال این وام به اقوام درجه یک متقاضی وجود دارد، به طوری‌که صاحب وام می‌تواند امتیاز دریافت وام را به پدر، مادر، همسر، فرزندان، خواهر و برادر خود با تکمیل فرم انتقال امتیاز واگذار کند و همچنین کارفرمایان نیز می‌توانند امتیاز وام خود را با ارائه مدارک مربوط و تکمیل فرم انتقال امتیاز وام، به پرسنل زیرمجموعه منتقل کنند.

مدت بازپرداخت

بانک سینا برای آنکه مردم را ترغیب به استفاده از طرح آفتاب کند، دو گزینه ضریب تسهیلات و شناور بودن مدت بازپرداخت را قرار داده که نادری در تکمیل معرفی طرح قرض‌الحسنه آفتاب افزود: ضریب تسهیلات این وام بسته به مدت سپرده‌گذاری از ۱ تا ۱۲ ماه و مدت زمان بازپرداخت ۶ تا ۴۸ ماه متغیر است. بنابر این متقاضیان می‌توانند مبلغ سپرده را بیشتر کنند تا در مدت کوتاه تری تسهیلات ۳۰۰ میلیونی را دریافت کنند و از سوی دیگر قسط بندی نیز بر عهده متقاضی گذاشته شده تا در صورت توانایی پرداخت مبلغ بیشتر قسط، بدهی خود را تسویه کند و بتواند وام دیگری دریافت کند یا زمان اقساط را طولانی‌تر کند.

چشمه دو درصدی

بانک سینا از طرح چشمه به عنوان طرحی دیگر برای دریافت تسهیلات رونمایی کرده که مدیر امور بانکداری اجتماعی بانک سینا در تشریح آن گفت: طرح چشمه از دیگر محصولات بانکداری اجتماعی بانک سیناست که تفاوت آن با طرح آفتاب، کارمزد ۲ درصدی است. این کارمزد به اندازه‌ای ناچیز است که به چشم نمی‌آید و، چون بانک اعلام کرده تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند بر اساس میانگین حساب‌های خود از طرح چشمه استفاده کنند، این طرح نیز با استقبال چشمگیری رو به رو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت