خرید از فروشگاه‌های اینترنتی در طرح کالابرگ الکترونیک فراهم شد

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ طرح کالابرگ الکترونیکی فعلاً برای سه دهک پایین درآمدی به تعداد ۸ تا ۹ میلیون خانوار و به استعداد ۲۹ میلیون نفر جمعیت کشور معادل یک سوم جمعیت اجرا می‌شود. در مدت اجرای کالابرگ تاکنون یک میلیون خانوار از این طرح استفاده کردند که عمدتاً در سه دهک پایین درآمدی جامعه بودند و طرح نسبت به گذشته رشد قابل قبولی پیدا کرده است.

دلایلی مختلفی دارد، از جمله آن عدم اطلاع‌رسانی کافی و همچنین شکل‌گیری رفتار مصرفی مردم در زمانی که هنوز زیرساخت اجرای کالابرگ فراهم نبود و مردم از یارانه معیشتی خود برای سایر هزینه‌ها مانند کرایه خانه، هزینه ایاب و ذهاب و یا سایر هزینه‌های خانوار استفاده کرده‌اند. ۱۱ قلم کالای سبد معیشت (شامل ماست، شیر، پنیر، قندو شکر، روغن، برنج، مرغ و تخم مرغ، گوشت، ماکارونی و حبوبات) همه از کالا‌های تعزیراتی هستند که اگر کسی گران‌فروشی کند، حتی بدون کالابرگ الکترونیکی می‌توان به تعزیرات شکایت کرد.

اگر فردی هر تعداد کالای دیگر هم خریداری کند، فقط ۱۱ قلم کالای مورد نظر سبد معیشت مشمول یارانه‌است و اگر فردی بیش از این اقلام خریداری کند مشمول اعتبار کالابرگ نمی‌شود. در حال حاضر سه دهک کم درآمد مشمول کالابرگ الکترونیکی همراه با اعتبار اضافه شده‌اند و احتمالاً تا یک ماه آینده دو دهک ۴ و ۵ هم مشمول خواهند شد.

البته طرح کالابرگ به صورت کاملاً اختیاری اجرا می‌شود و در حال حاضر برای همه یارانه‌بگیران کشور اعتبار یارانه‌ای در قالب کالابرگ یک ماه زودتر شارژ می‌شود، اما در مورد سه دهک کم درآمد به شرط خرید ۵۰ درصد از اعتبار یارانه در کالابرگ خود، ۱۲۰ هزار تومان هم شارژ اضافه داده خواهد شد تا از همان ۱۱ قلم کالا خریداری کنند.

 

علیرضا عسگریان معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه میز اقتصاد گفت: هم‌اکنون یک سکوی اینترنتی، عرضه ۱۱ قلم کالای اساسی مشمول طرح کالابرگ را آغاز کرده و در آینده نزدیک تعداد این سکو‌ها افزایش می‌یابد.

وی بیان کرد: در خرید اینترنتی هم در صورت هزینه کرد ۲۰۰ هزار تومان از یارانه برای خرید ۱۱ قلم، ۱۲۰ هزار تومان اعتبار تشویقی به شخص مشمول تعلق می‌گیرد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه امکان عرضه لبنیات سنتی و حبوبات به صورت فله در طرح کالابرگ الکترونیک فراهم شده است، گفت: هم‌اکنون طرح کالابرگ الکترونیکی دهک‌های اول تا پنجم درآمدی را شامل می‌شود.

گفتنی است؛ استفاده از کالابرگ الکترونیک کاملا داوطلبانه و اختیاری است و خانوار‌ها می‌توانند یک ماه زودتر از واریز یارانه اعتبار خود را برای خرید کالابرگ اختصاص بدهند. چنانچه تمایل به خرید کالابرگ نبود همچون گذشته افراد می‌توانند از یارانه نقدی خود استفاده کنند.

در این طرح قیمت کالا‌ها بر اساس نرخ شهریور سال ۱۴۰۱ عرضه می‌شود و دولت طبق سبد کالای مشخص شده مابه‌التفاوت قیمت کالا را در طول دوره پرداخت می‌کند.

همه خانوار‌های مشمول طرح می‌توانند از طریق سامانه «شما» به نشانی https://shoma.sfara.ir و نصب اپلیکیشن شما از وجود فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌های متصل به طرح و نزدیک به محل سکونتشان با خبر و با شماره‌گیری #۱۴۶۳*۵۰۰* از باقی‌مانده اعتبار خود مطلع شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت