پرداخت بیش از ۸۳ هزار میلیارد تسهیلات قرض الحسنه نشان می‌دهد

حمایت بانک سپه از نیازمندان حمایت

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

بانک سپه با پرداخت بیش از ۸۳ هزار میلیارد تسهیلات قرض الحسنه در 4 ماهه ابتدای سال نشان داد که عزم جدی در حمایت از نیازمندان حمایت دارد.
شرایط اقتصادی به هیچ عنوان مناسب نیست. همه روزه شاهد گرانی‌های لجام گسیخته هستیم، اما درآمد به ویژه برای قشر حقوق بگیر به اندازه‌ای نیست که پاسخگوی نیاز‌های یک خانواده حتی نیاز‌های حداقلی باشد. نتیجه این تورم لجام گسیخته، خالی شدن سفره‌های مردم است. در این شرایط هر تحولی خواه مثبت یا منفی، می‌تواند بالانس زندگی افراد را با چالش رو به رو کند. به همین دلیل افراد برای آنکه بتوانند این بحران‌ها را به صورت مقطعی مدیریت کنند، اقدام به دریافت تسهیلات می‌کنند. اما تسهیلات نیز چالش‌های خاص خودش را دارد که مهمترین چالش، بهره‌های سنگین است، بهره‌هایی که نیازمندان را به تفکر وا می‌دارد که بهتر است مشکلات را تحمل کنند تا آنکه بخواهند بهره‌های سنگین را به مشکلات خود بیفزایند.

تسهیلاتی برای حل مشکل

با توجه به حساسیتی که برخی موارد برای جامعه و البته نظام تصمیم گیری ایجاد می‌کند، همه ساله دولت در قالب لایحه بودجه تسهیلات بدون بهره را تصویب و به بانک‌ها تکلیف و ابلاغ می‌کند. این تسهیلات با کارمزد پایین است که باعث ایجاد جذابیت می‌شود. اما پرداخت این تسهیلات با مقاومت برخی بانک‌ها رو به رو می‌شود، در مقابل بانک‌هایی هستند که با توجه به درک درست از شرایط مردم، به سرعت این تسهیلات تکلیفی را پرداخت می‌کنند و به عبارت بهتر حل مشکلات مردم را در دستور کار قرار می‌دهند.

حمایت از طرح‌های حمایتی

یکی از بانک‌هایی که نسبت به تسهیلات تکلیفی با درایت و نگاه مثبت برخورد می‌کند، بانک سپه است به نوعی که در چهار‌ماه نخست سال جاری در حوزه تسهیلات تکلیفی مبلغ ۸۳ هزار و ۴۶۳ میلیارد و ۴۴۶ میلیون ریال در قالب بیش از ۶۳ هزار و ۹۷۴ فقره تسهیلات در حوزه‌های قرض‌الحسنه ازدواج، فرزندآوری، اشتغالزائی و کمک ودیعه مسکن پرداخت کرده است. از آنجا که این تسهیلات رویکرد حمایتی صرف دارد و هیچ منفعتی برای بانک سپه ندارد، پرداخت سریع در این حجم بالا بیانگر نگاه حمایتی بانک سپه به طرح‌های حمایتی است.

 

بیشتر بخوانید:

تکریم قرض الحسنه با تشویق بانک سپه

دادن وام برای تشویق به ازدواج

از آنجا که ازدواج باعث کاهش بسیاری از بزهکاری‌ها و جرایم می‌شود و از سوی دیگر جامعه را به سوی وضعیتی نظام‌مند هدایت می‌کند، لازم است از این رویکرد حمایت جدی صورت گیرد. اما در شرایط کنونی هزینه‌های ازدواج باعث می‌شود تا جوانان نسبت به این امر مهم بی انگیزه شوند، به همین دلیل تسهیلات گسترده‌ای برای تشویق جوانان به ازدواج تصویب و ابلاغ شده است. بانک سپه نیز یکی از بانک‌های مخاطب برای تسهیلات است. این بانک که در زمره بانک‌های برتر در زمینه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج است، در چهار‌ماه نخست سال جاری به ۲۱ هزار و ۴۶۷ پرونده به میزان ۴۴ هزار و ۳۵۸ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج با کارمزد ۴ درصد پرداخت کرده است.

تسهیلات مقابله با پیری

مدتهاست نسبت به پیر شدن جامعه هشدار می‌دهند و تبعات پیر شدن جامعه بسیار حساس است. جامعه بدون قشر جوان، پویایی لازم را ندارد، زیرا فکر جوان در کنار قدرت جوانی می‌تواند به تحول و پویایی کشور منجر شود. اما فرزندآوری نیز چالش‌های خاص خودش را دارد که باعث می‌شود خانواده‌ها نسبت به فرزندآوری حساسیت بیشتری داشته باشند، به همین دلیل برای آنکه خانواده‌ها تشویق به فرزندآوری شوند و نگرانی آن‌ها نسبت به هزینه‌های فرزند آوری کاسته شود، تسهیلات فرزندآوری نیز در لایحه بودجه تنظیم و ابلاغ شده است. بانک سپه نیز در حوزه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری رویکرد مثبتی داشته و در ۴ ماهه ابتدای سال جاری ۱۳ هزار و ۵۳۸ میلیارد و ۴۲۰ میلیون ریال برای ۲۱ هزار و ۶۰۷ فقره پرونده اختصاص داده است.

حمایت از اشتغالزایی

مثل معروفی است که می‌گوید ” به جای دادن ماهی، ماهی گیری یاد بدهیم”. اما برای آنکه افراد ماهی گیری بیاموزند، به سرمایه ابتدایی نیاز دارند. مشکل اساسی کشور در بخش افرادی است که توان مالی لازم را ندارد. این افراد شامل افراد تحت پوشش دستگاه‌های حمایتی می‌شود که نقدینگی لازم برای راه اندازی کسب و کار ندارند، اما از توانایی لازم برخوردار هستند. به همین دلیل تسهیلات قرض الحسنه بانک سپه در این زمینه نیز پرداخت شده و بانک سپه مبلغ ۲۳ هزار و ۹۷۸ میلیارد و ۷۲۶ میلیون ریال جمعاً بابت ۱۸ هزار و ۱۸۱ فقره تسهیلات اشتغا‌لزائی به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی، استانداری‌ها، اشتغال زندانیان و بنیاد برکت مجموعاً از محل سهمیه ابلاغی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲، در چهار‌ماه نخست سال جاری پرداخت کرده است.

تسهیلات برای سرپناه

گرانی و تورم بلای خانمان سوز در همه بخش هاست که بخش مسکن را نیز درگیر کرده است. بی شک داشتن خانه نقش مهمی در زندگی آرام دارد و، چون دادن تسهیلات به اندازه‌ای که بتواند افراد را صاحب خانه کند، مقدور نیست، پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن گام مثبتی است که افراد بتوانند آن مقدار از اجاره‌های پرداختی را در قالب پرداخت اقساط بپردازند که در پایان سال مبلغ خوبی پس انداز کرده باشند. به همین دلیل پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن امر مهمی است که در دستور کار قرار گرفته است. بانک سپه همچون دیگر بخشها، نظر مثبتی به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن دارد به نوعی که ۱۸۸۶ فقره پرونده تسهیلات کمک ودیعه مسکن مستأجرین را در چهار ماه ابتدای سال پرداخت کرده و از محل سهمیه ابلاغی قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مبلغ ۱۲۰۶ میلیارد و یکصد میلیون ریال و نیز از محل سهمیه دوسال اخیر مجموعاً مبلغ ۳۸۲ میلیارد و یکصد میلیون ریال به ۸۳۳ فقره پرونده ودیعه مسکن به مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی اختصاص داده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *