جایگاه تولید فولاد ایران در جهان برای دومین ماه متوالی بهبود یافت

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

انجمن جهانی فولاد در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد، تولید فولاد ایران در ماه می ۲۰۲۳ ، پنجمین ماه سال جاری میلادی برابر با اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ نسبت به مدت مشابه سال گذشته با افزایش ۸.۸ درصدی به ۳.۳ میلیون تن رسیده است.

در حالی که ۶ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد در جهان در ماه می با کاهش تولید مواجه شده‌اند، ایران، هند، روسیه و آلمان افزایش تولید داشتند.

همچنین ایران و روسیه بیشترین افزایش تولید و ترکیه بیشترین کاهش تولید را در ماه می ۲۰۲۳ به خود اختصاص داده‌اند. ترکیه که قبلا جایگاه هفتم را داشت در ماه آوریل جایگاه دهم و در ماه می جایگاه هشتم را به خود اختصاص داد.

* ایران هفتمین فولادساز جهان شد

بر اساس گزارش انجمن جهانی، ایران در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹)، در میان بزرگ ‌ترین تولیدکنندگان فولاد جهان در جایگاه دهم قرار گرفت که از آن زمان تا دسامبر ۲۰۲۲ این جایگاه را حفظ کرده بود، اما در نخستین ماه سال ۲۰۲۳ یک پله صعود کرد و به جایگاه نهم رسید.

در گزارش ماه مارس، سومین ماه میلادی، ایران در میان ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد نبود و ترکیه در جایگاه نهم و ایتالیا در جایگاه دهم قرار گرفته بودند اما در ماه آوریل (فروردین ماه ۱۴۰۲) جایگاه هشتم و در ماه می (اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) جایگاه هفتم در جهان را از آن خود کرد.

 

ایران در ژانویه ۲۰۲۳ برابر دی ماه سال گذشته، ۲.۷ میلیون تن فولاد، در فوریه امسال یعنی بهمن ماه سال گذشته ۲.۴ میلیون تن فولاد و در مارس امسال یعنی اسفند ماه ۲.۲ میلیون تن فولاد و در ماه آوریل برابر با فروردین ماه ۳.۱ میلیون تن فولاد تولید کرده که این رقم در ماه می برابر با اردیبهشت ماه به ۳.۳ میلیون تن رسیده است.

به این ترتیب، جایگاه ایران در پنجمین ماه سال جاری میلادی برای دومین ماه متوالی بهبود یافته و به جایگاه هفتم رسیده است.

* ایران در سال گذشته ۳۰.۶ میلیون تن فولاد تولید کرد

بر اساس این گزارش، تولید فولاد ایران در سال ۲۰۲۲ به ۳۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تن رسیده که نسبت به سال گذشته ۸ درصد بیشتر شده است.

همچنین بر اساس آمار این نهاد بین‌المللی، تولید فولاد ایران طی سال ۲۰۲۱ به ۲۸.۳ میلیون تن رسیده است که نسبت به سال ۲۰۲۰ کاهش ۱.۸ درصدی را نشان می‌دهد.

با توجه به تولید ۳.۳ میلیون تنی ایران در این ماه، ۷۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا در پنجمین ماه سال ۲۰۲۳ در اختیار ایران بوده است.

در عین حال، تولید فولاد در غرب آسیا در سال ۲۰۲۲ نیز افزایشی بوده و نسبت به سال ۲۰۲۱ رشد ۷.۱ درصدی را ثبت کرده و به ۴۴ میلیون تن رسیده و با توجه به تولید ۳۰.۶ میلیون تنی ایران در سال گذشته میلادی، ۶۹.۵ درصد تولید فولاد غرب آسیا را ایران تولید کرده است.

کشورهای غرب آسیا که در این گزارش مورد بررسی قرار گرفته‌اند، شامل ایران، قطر، عربستان و امارات هستند.

* کاهش تولید فولاد جهان

63 کشور تولیدکننده فولاد در جهان در پنجمین ماه سال 2023 یعنی ماه می 161.6 میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که 5.1 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

تعداد ۶ کشور از ۱۰ کشور نخست تولیدکننده فولاد جهان در ماه می با کاهش تولید و ۴ کشور با افزایش تولید همراه شدند.

چین در این ماه، با تولید ۹۰.۱ میلیون تن، هند با تولید ۱۱.۲ میلیون تن و ژاپن با تولید ۷.۶ میلیون، سه تولیدکننده بزرگ فولاد در جهان بودند.

بر اساس این گزارش، کشورهای تولیدکننده فولاد جهان در سال ۲۰۲۲ بیش از یک میلیارد و ۹۶۰ میلیون تن فولاد تولید کرده‌اند که نسبت به سال ۲۰۲۱ کاهش ۴.۲ درصدی را نشان می‌دهد.

این کشورها در سال ۲۰۲۱ بیش از یک میلیارد و ۸۷۸ میلیون تن فولاد تولیده کرده بودند.

* بیشترین افزایش تولید برای ایران

بیشترین افزایش تولید فولاد در این ماه با ۸.۸ درصد به ایران تعلق دارد و بیشترین کاهش تولید با ۱۰.۴ درصد به ترکیه اختصاص دارد.

* کاهش ۱۹ درصدی تولید فولاد در اروپا

بر اساس برآوردهای انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد در ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در ماه می با کاهش ۱۱.۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ۱۱.۶ میلیون تن رسیده است.

سایر کشورهای اروپایی یعنی بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، نروژ، صربستان، ترکیه و انگلیس نیز کاهش ۷.۷ درصدی تولید داشتند و میزان تولید فولاد آنها به ۳.۷ میلیون تن رسیده است.

به این ترتیب، تولید کل کشورهای اروپایی ۱۸.۹ درصد در ماه می کاهش یافته است.

 

بحران انرژی در اروپا و افزایش سرسام‌آور انرژی بر بسیاری از صنایع کشورهای اروپایی تاثیر منفی گذاشته است. حتی بسیاری از کارشناسان نسبت به از دست رفتن صنایع در این کشورها هشدار داده‌اند و برخی نیز از به خطر افتادن پایگاه صنعتی این اتحادیه خبر می‌دهند.

اداره آمار فدرال آلمان ماه پیش اعلام کرده است، این کشور به عنوان بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا و چهارمین اقتصاد جهان در سه ماه نخست سال جاری رشد رشد منفی داشته و عملا وارد رکود شده است.

در ادامه این گزارش آمده است، کشورهای آسیا و اقیانوسیه که شامل استرالیا، چین، هند، ژاپن، نیوزیلند، پاکستان، کره جنوبی، تایوان، تایلند و ویتنام هستند، در ماه می ۱۱۹.۵ میلیون تن فولاد تولید کردند که ۶ درصد کمتر شده است.

تولید فولاد کشورهای آمریکای شمالی (شامل کانادا، کوبا، السالوادر، گواتمالا، مکزیک و آمریکا) نیز در این ماه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳.۷ کاهش یافته و به ۹.۶ میلیون تن رسیده است.

تولید فولاد آفریقا که شامل کشورهای مصر، لیبی و آفریقای جنوبی است با افزایش ۱۸.۶ درصدی به ۱.۳ میلیون تن رسیده است.

همچنین تولید فولاد کشورهای مستقل مشترک‌المنافع (بلاروس، قزاقستان، مولداوی، ازبکستان)، روسیه و اوکراین در این بازه زمانی با ۱۱.۵ درصد افزایش به ۷.۹ میلیون تن رسیده است.

بر اساس این گزارش، تولید فولاد کشورهای آمریکای جنوبی که شامل آرژانتین، برزیل، شیلی، کلمبیا، اکوادر، پاراگوئه، پرو، اوروگوئه، ونزوئلا هستند، نیز با کاهش ۵.۲ درصدی به ۳.۶ میلیون تن تولید داشته‌اند.

انجمن جهانی فولاد، یکی از بزرگ‌ترین و پویاترین انجمن‌های صنعتی در جهان است که در همه کشورهای بزرگ تولیدکننده فولاد عضویت دارد.

این انجمن بین‌المللی، نماینده تولیدکنندگان فولاد، انجمن‌های ملی و منطقه‌ای صنعت فولاد و موسسات تحقیقاتی فولاد است.

در این گزارش، ۶۳ کشور که ۹۷ درصد فولاد کل جهان را تولید می‌کنند، مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت