حقیقت بانکداری اسلامی در قرض الحسنه مهرایران

ترویج قرض الحسنه با مهر ایران

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ از ۲۶۲ کیلومتری جنوب شرقی خراسان رضوی(خواف) تا سراسر ایران، برکت و اصول حرفه ای بانکداری، گسترش پیدا می نماید. نشست خبری مدیرعامل محترم بانک قرض الحسنه مهر ایران ۶ شهریور ماه ۱۴۰۲ به مناسبت هفته دولت با حضور اصحاب رسانه و خبرنگاران بر مبنای شفاف سازی صداقت و سلامت در بانکداری، مبتنی بر منویات مقام معظم رهبری و نگاه علما و تاکیدات ریاست محترم جمهور برگزار گردید.

سید سعید شمسی‌نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در این نشست به تشریح مهم‌ترین اقدامات بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ۲ سال گذشته پرداخت. وی با بر شمردن شاخص‌های مهم عملکردی بانک، اظهار داشت: افزایش منابع بانک از حدود ۵۸ همت (هزار میلیارد تومان) به ۲۰۰ همت که رشدی ۲۴۵ درصدی را نشان می‌دهد و همچنین افزایش ۴۰ درصدی مشتریان بانک و رسیدن از ۱۰.۷ میلیون به بیش از ۱۵ میلیون نفر، از جمله اقدامات انجام شده در این مدت است.

 

وی در ادامه با اشاره به گام برداشتن بانک در راستای اهداف دولت مردمی سیزدهم، ادامه داد: پرداخت ۶ میلیون و ۱۵۰هزار فقره وام به ارزش ۲۲۲ همت در ۲ سال گذشته که ۳ میلیون فقره آن در سال ۱۴۰۱ پرداخت شده، موفقیت بسیار چشمگیری است. همچنین نرخ مطالبات به مصارف بانک از حدود یک درصد به ۰.۳۹ درصد کاهش یافته و جایگاه نخست بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در شبکه بانکی از این منظر، ضمن بهبود عملکرد، حفظ شده است.

شمسی‌نژاد همچنین خبر داد: کفایت سرمایه بانک قرض‌الحسنه مهر ایران ۹.۵ درصد است که بالاتر از استانداردهای داخلی قرار دارد.

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اشاره به تسهیل ارائه خدمت از سوی این بانک، گفت: پرداخت ۶۱۰هزار فقره وام بدون ضامن به ارزش ۱۸.۵ همت، انجام بیش از ۱.۵ میلیون افتتاح حساب آنلاین و پرداخت بیش از ۶۲۰هزار پرداخت وام آنلاین برخی از اقدامات بانک در دولت مردمی سیزدهم بوده است.

 

پرداخت ۱۳۵هزار فقره وام ازدواج و فرزندآوری

شمسی‌نژاد ضمن اشاره به فرمایشات و تأکیدات مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) و سیاست‌های دولت سیزدهم، اظهار داشت: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در ۲ سال گذشته ۸۷هزار فقره وام ازدواج به ارزش ۱۰.۷ همت و ۴۸هزار فقره وام فرزندآوری به ارزش ۲.۱ همت پرداخت کرده است.

 

وی پرداخت حدود ۲۱هزار فقره وام به مددجویان کمیته امداد و ۸هزار فقره به افراد تحت پوشش بهزیستی، امضای تفاهم‌نامه با معاونت علمی ریاست جمهوری برای پرداخت ۱۰۰۰ فقره وام به شرکت‌های دانش‌بنیان و امضای تفاهم‌نامه با معاونت امور زنان ریاست جمهوری برای پرداخت وام جهیزیه به زنان دهه شصتی ساکن روستا را به‌عنوان دیگر اقدامات بانک در این بخش برشمرد.

 

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران افزود: ارائه بیرق کارت برای حمایت از هیأت‌های مذهبی و امضای تفاهم‌نامه در حوزه مد و لباس با شورای فرهنگ عمومی کشور برای حمایت از پوشاک عفیفانه نیز برخی دیگر از اقدامات انجام شده توسط این بانک است.

 

دکتر شمسی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود، به اقدامات کیفی و پروژه‌های راه‌اندازی شده از سوی بانک قرض‌الحسنه مهر ایران پرداخت و اجرای طرح مهریار برای پرداخت حقوق و دستمزد دستگاه‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی، انتشار اوراق قرض‌الحسنه برای نخستین بار در کشور، راه‌اندازی پیشخوان مجازی و کیوبانک و همچنین توثیق سهام و سفته الکترونیک را به‌عنوان برخی پروژه‌های راه‌اندازی شده در دولت مردمی آیت‌الله رئیسی برشمرد.

 

 

ورود به جمع ۱۰۰۰ بانک برتر جهان

وی تصریح کرد: راه‌اندازی مرکز نوآوری، ارتقای مرکز ارتباط با مشتریان، راه‌اندازی مرکز CRM برای پرستاری مشتری و همچنین حذف کارمزد ثابت و حرکت به سمت دریافت مزد خدمت نیز از جمله کارهایی است که بزرگ‌ترین بانک قرض‌الحسنه کشور در ۲ سال گذشته انجام داده است.

 

شمسی‌نژاد گفت: مجموعه اقداماتی که اشاره کردم باعث شد نام بانک قرض‌الحسنه مهر ایران به انتخاب نشریه بنکر در فهرست ۱۰۰۰ بانک برتر جهان در سال ۲۰۲۲ قرار گیرد و این بانک جایگاه پنجم در بین بانک‌های منطقه غرب آسیا را از نظر بازگشت سرمایه را کسب کند.

 

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با اشاره به اقدامات عام‌المنفعه و فعالیت‌های حوزه مسئولیت اجتماعی این بانک، گفت: مشارکت در آزادسازی بیش از ۱۰۰ نفر از زندانیان جرائم غیرعمد و حمایت از اشتغال آن‌ها با پرداخت وام قرض‌الحسنه و مشارکت در آزادی زندانیان با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی نمونه‌ای از فعالیت‌های بانک در این بخش است.

 

وی افزود: همچنین کمک غیرنقدی به زلزله‌زدگان هرمزگان و خوی، تکمیل مرکز پزشکی هسته‌ای دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، کمک هزینه سفر زیارتی خانواده‌های معلولین سازمان بهزیستی کشور به عتبات عالیت و مشهد مقدس، مشارکت در تهیه جهیزیه با همکاری وزارت امور اقتصادی و دارایی و کمک غیرنقدی به موکب‌های اربعین نیز جزو دیگر اقدامات بانک در حوزه مسئولیت اجتماعی به شمار می‌رود.

 

ترویج قرض الحسنه با مهر ایران

 

عملکرد بانک قرض‌الحسنه مهر ایران شفاف است

شمسی‌نژاد ضمن تأکید بر شفافیت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، با اشاره به خالی بودن فایل‌های اکسل این بانک روی سایت بانک مرکزی، گفت: این بانک تسهیلات کلان پرداخت نمی‌کند، شرکت‌ زیرمجموعه ندارد که به آن تسهیلات پرداخت کند و همچنین با عنایت به کسب بهترین نرخ مطالبات به مصارف در شبکه بانکی، تسهیلات امهال شده نیز برای این بانک موضوعیت ندارد. به همین علت نیز فایل‌های مربوطه به این بانک در این بخش‌ها فاقد اطلاعات است.

 

وی در همین رابطه افزود: بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در سال‌های گذشته معمولاً نخستین بانک در برگزاری مجامع عمومی خود بوده و برگزاری مجمع عمومی سال مالی ۱۴۰۱ نیز با حضور وزیر محترم امور اقتصادی و دارایی انجام شده است. همچنین صورت‌های مالی سال‌های گذشته روی وب‌سایت بانک وجود است و همه این‌ها یعنی بانک بزرگ‌ترین بانک قرض‌الحسنه کشور در اوج شفافیت مالی، فعالیت خود را پی می‌گیرد.

 

شمسی‌نژاد گفت: این بانک بدون اینکه PSP در اختیار داشته باشد، موفق شده از رتبه ۲۰ به رتبه هشتم بانک‌های کشور از منظر تراکنش‌ها ارتقا یابد. هدف‌گذاری ما این است که سهم بانک از منابع بانکی از ۳ درصد کنونی به ۵ درصد افزایش یابد و تا ۵ سال دیگر به ۲۰ درصد افزایش یابد.

 

هدف‌گذاری برای رسیدن به منابع ۱۰۰۰ همتی

کارشناس مجری گروه رسانه‌ای خبری پول نیوز در ابتدای سؤالات خبرنگاران با تشکر از روابط‌عمومی فعال و حرفه‌ای، جناب آقای روح‌الله قاسمیان بابت ارائه گزارش عملکرد شفاف و مدیریت دقیق در نشست خبری، تشکر نمود و خداقوت ویژه گفت و با این پرسش آغاز کرد؛  ایشان با اشاره به‌روز تودیع و معارفه جناب آقای شمسی نژاد گفت: ایشان در روز نخست کاری فرمودند منابع بانک‌های قرض‌الحسنه 3درصد هستند و امروز اشاره فرمودید، به ۵ درصد افزایش پیدا کرده، گفتنی است این منابع تا ۲۰ درصد نیز توانایی افزایش دارند، چه زمانی را برای رسیدن به این مهم، پیش‌بینی می‌نمایید؟

آقای سید سعید شمسی نژاد مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهرایران در پاسخ به این پرسش گفت: برنامه‌ریزی دقیقی شکل‌گرفته که در سال‌های آتی با نظم و درایت مدیران جوان، نخبه و باروحیه جهادی و انقلابی که عزیزان همکار در بانک دارا هستند، تا افق ۱۴۰۵ خواهیم رسید. افزایش منابع بانک‌های قرض‌الحسنه مهر ایران تا ۲۰ درصد، هنوز جای کار دارد.

 

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در پایان نشست به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره هدف‌گذاری منابع بانک گفت: قطعاً منابع بانک تا پایان سال جاری به ۲۵۰ همت و تا سه سال دیگر به ۱۰۰۰ همت خواهد رسید.

 

شمسی‌نژاد در پاسخ به پرسشی درباره همکاری بانک با شرکت‌های نفتی، پالایشگاهی و پتروشیمی گفت: بیشتر در حوزه ارائه خدمات و حقوق و دستمزد این شرکت‌ها فعالیت می‌کنیم. اکنون نیز چندین شرکت حقوق و دستمزد خود را از بانک قرض‌الحسنه مهر ایران دریافت می‌کنند.

 

مدیرعامل بانک قرض‌الحسنه مهر ایران درباره ارائه خدمات بانک به شهرهای دوردست که پرسش یکی از خبرنگاران بود، اظهار داشت: شعار ما «کارت مهر، کارت زندگی» است و هدفمان این است که مردم همه کارهای خود را از طریق کارت بانک قرض‌الحسنه مهر ایران انجام دهند. طرح تحول دیجیتال بانک در حال پیگیری است و جامعه هدف بانک و خدمات بانک مستمراً افزایش پیدا خواهد کرد. تا ۳ سال آینده ۸ تا ۱۰ درصد منابع شبکه بانکی را جذب خواهیم کرد.

 

وی در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران، گفت: در حال حاضر کارمزدهای وام بانک در برخی موارد صفر است. میانگین کارمزد دریافت شده بانک در سه سال گذشته حدود سه و نیم درصد بوده است. هدف‌گذاری ما این است که از خدمات خود کارمزد دریافت کنیم، نه از پرداخت وام.

 

شمسی‌نژاد در پاسخ به پرسشی درباره شلوغی شعب بانک، گفت: سقف وام‌های بدون ضامن بانک ۳۰ میلیون تومان بود که در گام نخست تا ۵۰ میلیون تومان افزایش می‌یابد. به زودی مشتریان می‌توانند بدون مراجعه به شعبه و صرفاً با اعتبارسنجی تا ۵۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *