کاهش نرخ ارز در بازار غیررسمی در سودآوری شرکت‌های بورسی تاثیری ندارد

تاثیر کاهش نرخ غیر رسمی دلار بر بازار سرمایه

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ سیاوش وکیلی کارشناس ارشد بازار سرمایه افزود: در رابطه با افزایش هیجانات منفی در بازار سرمایه و نوسان اخیر بازار بازار، اظهار کرد: پس از برگزاری موفق پانزدهمین نمایشگاه صنعت مالی و استقبال کم سابقه فعالان بازار از آن، شروع معاملات هفته سوم خرداد ماه با افت قابل توجه شاخص کل و کاهش معنی‌دار حجم معاملات همراه بود که موجب تعجب بسیاری از سرمایه‌گذاران شد، مسئله‌ای که دلایل آن را می‌توان کاهش نرخ ارز در بازار آزاد غیر رسمی دانست.

وی خاطرنشان کرد: در بحث کاهش نرخ آزاد ارز باید به این موضوع توجه کرد که اکنون مبنای شناسایی درآمد ارزی حاصل از فروش در نمادهای صادراتی‌محور بیش از ۴۰ هزار تومان نیست.

وکیلی با بیان اینکه درآمد شرکت‌ها بر مبنای نرخ دلار در بازار آزاد غیررسمی تعیین نمی‌شود، اعلام کرد: کاهش نرخ ارز در بازار آزاد غیررسمی تأثیری بر درآمد این صنایع بورسی نداشته و تحلیل کاهش نرخ ارز در مرکز مبادله ارز و طلای ایران ناشی از کاهش نرخ ارز بازار آزاد غیررسمی هم موضوعیتی و تاثیری در سودآوری شرکت‌ها ندارد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه تاکید کرد: از سوی دیگر با کاهش نرخ ارز در بازار آزاد غیررسمی، عملاً بهای تمام شده کالاهای وارداتی کاهش یافته و به مرور موجب سودآوری صنایع ریالی محور و وارداتی از جمله خودرویی‌ها، دارویی و بانکی خواهد شد.

وی گفت: متأسفانه سیاست‌های قیمت‌گذاری دستوری ضمن متوقف‌سازی عرضه خودرو در بورس کالا، موجب زیان‌سازی خودروسازان براساس گزارشات منتشره در کدال شد.

وکیلی تاکید کرد: اکنون وزن ارزش بازار نمادهای خودرویی در تابلوی معاملات کمتر از ۵ درصد است، در همین راستا منطق اقتصادی حکم می‌کند که بازار راه خود را از نمادهای خودرویی جدا و به سایر گروه‌ها توجه کند.

این کارشناس ارشد بازار سهام در پایان گفت: سهامداران باید بر ارزندگی بازار و تحلیل‌های بنیادی توجه بیشتری کرده و شتاب‌زده نسبت به فروش سهام اقدام نکنند، زیرا در این صورت بازدهی مورد انتظار خود را به دست نیاورده و متضرر خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مطلب می خوانید

مطالب مرتبط

پربازدیدترین مطالب

آخرین اخبار سایت