کیانی بر استفاده از شرایط متفاوت و هماهنگی تاکید کرد

تابوشکنی با هم افزایی مناطق آزاد ارس و کیش

اشتراک گذاری :

خبرداری؟

مدیرعامل منطقه آزاد ارس از تفاوت آب و هوایی کیش و ارس به عنوان ویژگی تاثیر گذار یاد کرد و گفت: باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم.
تابوشکنی با هم افزایی مناطق آزاد ارس و کیشبه 

مدتهاست از چهارفصل بودن در کشورمان به عنوان یک ظرفیت یاد می‌کنیم. سالهاست کارشناسان و صاحب نظران اعلام می‌کنند در حالی که سرمای زمستان کوه‌های شمال کشور را زیر برف مخفی کرده و مردم روی این برف‌ها اسکی می‌کنند، با یک ساعت پرواز در آسمان کشورمان می‌توان در آب‌های نیلگون خلیج فارس تن به آب‌های گرم خلیج فارس سپرد و این براستی ظرفیتی تاثیرگذار است، اما سوال اینجاست که با وجود این همه ظرفیت و جذابیت، چرا هنوز نتوانسته ایم سهم خودمان را از بازار گردشگری جهان بگیریم؟

بکارگیری توانمندی‌ها

واقعیت این است که از نبود هماهنگی به عمد یا سهو رنج می‌بریم. مدیرانی که کافی است با یک تماس تلفنی در ساده‌ترین روش یا برگزاری جلسات تخصصی و کارشناسی، به برنامه ریزی بپردازند و از توانمندی‌های یکدیگر بهره بگیرند. گاهی توانمندی‌ها به مدیران بستگی دارد و گاهی توانمندی‌ها در قالب ظرفیت‌های حوزه مدیریتی برجسته می‌شود.

دلسوزی و تعهد

مدیرانی که مسوولیت می‌پذیرند، باید نسبت به حیطه مجموعه خود مسوولیت پذیر باشند که در صورت داشتن مسوولیت پذیری، تحولات ریشه‌ای در زیرمجموعه‌های مدیریتی رقم می‌خورد. برای آنکه این تحولات رقم بخورد، لازم است مدیران تلاش وافری بکار گیرند و حتی خارج از حیطه نظارتی خود به رایزنی بپردازند.

اختیار کامل مناطق آزاد

یکی از گسترده‌ترین بخش‌هایی که در عرصه اقتصادی کشور مطرح می‌شود، مناطق آزاد است. مناطق آزاد با ظرفیت‌هایی که قانون برای آن‌ها در نظر گرفته، می‌توانند در بخش‌های گوناگون گردشگری، صنعت، خدمات، کشاورزی، تولید و بسیاری موارد دیگر فعالیت کنند و نقش آفرین باشند. قانون برای مناطق آزاد هیچ محدودیتی در نظر نگرفته و مناطق آزاد به اندازه‌ای اختیار دارند که می‌توانند جزیره‌ای عمل کنند.

 

بیشتر بخوانید:

مناطق آزاد درگیر ناهماهنگی

بدلیل اهمیتی که مناطق آزاد دارد و حیطه اختیاراتی که مدیران آن دارند، نیاز به هماهنگی و همفکری بین این مناطق بشدت احساس می‌شد به نوعی که مناطق آزاد تحت مدیریت شورای عالی قرار گرفتند. دبیر شورای عالی مناطق آزاد سال‌ها به عنوان معاون رییس جمهور فعال بود تا در حد وزیر ایفای نقش کند، رویکردی که بیانگر اهمیت مناطق آزاد بود. با این وصف تعامل در خور توجهی بین مناطق آزاد شاهد نبودیم و هر کدام از مناطق آزاد به صورت کاملا مستقل بدون در نظر گرفتن ظرفیت دیگر مناطق آزاد فعالی کرده اند.

دلایل ناهماهنگی

شاید بی انصافی باشد که مدیران مناطق آزاد را به ناهماهنگی از سر عمد متهم کنیم. بی شک مدیری که مسوولیت یک مجموعه را بر عهده می‌گیرد، بدنبال بهبود شرایط زیر مجموعه خودش می‌رود که مناطق آزاد نیز از این پیش فرض مستثنی نیستند، اما می‌توان ضعف خلاقیت را دلیل بروز ناهماهنگی دانست، زیرا در بسیاری از موارد ریشه ناهماهنگی به ضعف خلاقیت و محدود شدن در حیطه وظایف باز می‌گردد.

پیشنهاد جالب توجه

اینکه مناطق آزاد در بخش‌های جغرافیایی متفاوتی فعال هستند، واقعیتی است که می‌تواند فرصت سازی کند. اگرچه تاکنون بهره گیری از توانمندی مناطق ازاد مورد توجه قرار نگرفته بود، اما مدیرعامل منطقه آزاد ارس پیشنهاد درخور توجهی ارایه کرد که می‌تواند به عنوان سیاستگذاری کلان، در دستور کار مناطق آزاد کشور قرار گیرد. مجید کیانی سرمای ارس و گرمای کیش را به عنوان ظرفیت‌هایی برای هم افزایی این دو منطقه آزاد دانست و پیشنهاد کرد که بهره گیری از آن در دستور کار قرار گیرد.

جذابیت‌های ویژه

مدیرعامل منطقه آزاد ارس با معرفی ویژگی‌های ممتاز منطقه آزاد ارس، از امکانات گردشگری این منطقه آزاد به عنوان جذابیتی ویژه یاد کرد و گفت: باید از جذابیت‌هایی که ویژه مناطق آزاد است، نهایت بهره گیری به عمل آید. وی از بررسی‌های جدی خبر داد که منتج به راهکار‌های خاص شده، خبرداد و گفت: نکته مهمی که مورد توجه قرار گرفته و در منطقه آزاد ارس دنبال آن هستیم، تعامل با دیگر مناطق ازاد از جمله منطقه آزاد کیش است.

جذابیت‌های آب و هوایی

کیانی با تاکید بر اینکه کیش فرصت‌های سرمایه‌گذاری ویژه در حوزه گردشگری دارد گفت: ارس هم فرصت‌های سرمایه گذاری ویژه در بخش گردشگری دارد که هر کدام منحصر به فرد است که همین انحصار باعث می‌شود این دو مکمل همدیگر باشند و بتوانند از ظرفیت‌های یکدیگر بهره بگیرند. وی تفاوت فصلی را بهترین ظرفیت برای جذب گردشگر دانست و گفت: در فصلی که کیش با کمبود گردشگر به‌خاطر آب‌وهوای گرم مواجه است، ارس مطبوع‌ترین شرایط آب و هوایی را دارد که ارس می‌تواند مکمل گردشگری کیش در گرمای تابستان باشد.

ارس رتبه بالای گردشگری

مدیرعامل منطقه آزاد ارس از شناخته شدن این منطقه به عنوان قطب گردشگری یاد کرد و گفت: خوشبختانه منطقه آزاد ارس در شمال غرب کشور خوش درخشیده و در بین مردم تاثیرگذاری خوبی داشته به همین دلیل تا رتبه برتر مقصد گردشگری پیش رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *