سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس نسبت به گسترش اقتصاد غیرمولد هشدار داد

بی رغبتی سرمایه گذاران به تولید هدفمند و سالم

اشتراک گذاری :

خبرداری؟ غلامرضا مرحبا با تاکید بر اینکه اقتصاد به دو بخش مولد و غیر مولد تقسیم می‌شود گفت: اقتصاد مولد باعث تولید، اشتغالزایی، رونق اقتصادی، افزایش قدرت اقتصاد داخلی در برابر فشار‌های خارجی و… می‌شود، اما اقتصاد غیر مولد اگرچه گردش مالی دارد، اما به نفع عده‌ای خاص ایجاد درآمد می‌کند که با داشتن رانت از بحران‌های اقتصادی سواستفاده می‌کنند.

وی با ابراز تاسف از اینکه اقتصاد غیرمولد نتیجه سومدیریت و ناتوانی در کنترل بازار است گفت: اقتصاد غیر مولد در نتیجه دلایل داخلی و خارجی واقع می‌شود که دلایل داخلی شامل رانت، فساد، زدوبند و منفعت طلبی می‌شود و دلایل خارجی شامل انواع تهدید و تحریم‌هایی که در نتیجه کینه توزی‌ها رخ می‌دهد.

نماینده آستارا در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه شرایط اقتصادی ایران تفاوت‌های بسیاری با اقتصاد جهانی دارد گفت: آنچه مسلم است اقتصاد غیرمولد بویژه در سال‌های اخیر بدلیل تشدید تحریم‌ها و کم ارزش شدن پول ملی گسترش پیدا کرده است.

 

بیشتر بخوانید:

وی بحران سازی‌های ناشی از اقتصاد غیر مولد را تشریح کرد و گفت: متاسفانه اقتصاد مولد در کشور ما منجر به ورود افراد عادی و سرمایه گذاری در بازار‌های سرمایه موازی مانند دلار، طلا، خودرو و مسکن شده است.

مرحبا بر مدیریت هر چه سریعتر اقتصاد غیر مولد تاکید کرد و گفت: باید عوامل اقتصاد غیر مولد به سرعت شناسایی و عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان با روش‌های اقتصادی به مقابله با این افراد پرداخت.

وی به تشریح تبعات استمرار اقتصاد غیر پرداخت و گفت: اگر روند حضور اقتصاد غیر مولد ادامه یابد و از گسترش آن جلوگیری نشود، به انباشتگی نقدینگی سرگردان در کشور، ضربه به تولید و آسیب‌های اقتصادی بیشتر منجر می‌شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با اعلام اینکه در مدت کوتاهی، قیمت دلار، خودرو، طلا، مسکن و… رشد سرسام آوری داشته است گفت: در آشفته بازار اقتصادی ناشی از اقتصاد غیر مولد، عده‌ای اندک منافع کلانی می‌برند، اما تاوان آن را بیش از همه اقشار آسیب پذیر با سفره‌های خالی می‌پردازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *